Европейската комисия отпуска над €380 милиона за 133 нови проекта в Европа в рамките на програмата LIFE за околната среда и действията по климата. От българското представителство на Европейския парламент уточниха за Money.bg, че проектите по въпросната програма "допринасят за широк спектър от цели на Европейския зелен пакт в областта на климата, енергетиката и околната среда".

България ще се възползва от три проекта в сферите "Природа и биоразнообразие", "Околна среда и ресурсна ефективност" и "Преход към чиста енергия":

  • Връщане на евразийския черен лешояд (LIFE Rhodope Vulture): природозащитни организации, лесовъди и ловци в България и Гърция ще си сътрудничат за опазване на популацията от лешояди Cinereous vulture.
  • Намаляване на концентрацията на кадмий в промишлени отпадъчни води (LIFE RECAD): КЦМ е най-големият производител на олово и цинк в България. Компанията ще въведе нови техники за извличане на метали от промишлени отпадъчни води в завода си в Пловдив, за да предотврати замърсяването с цинк, кадмий и олово в близката зона от Натура 2000 на река Чепеларе. Предвижда се четирикратно намаляване на изхвърлянето на кадмий.
  • Разработване на схеми за обучение за декарбонизация на сгради с използване на виртуална реалност (DiVIRTUE): Студенти и строителни специалисти ще използват виртуална и добавена реалност (VR/AR), за да придобият нови умения за декарбонизация на застроената среда. Схемите за обучение ще бъдат осъществени в пет държави по теми, посочени в националните пътни карти за квалификация на умения BUILD UP.
Снимка 650433

Източник: iStock Images

Тези инвестиции ще окажат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци. Проектите обхващат всички области на програмата LIFE. Това са кръгова икономика и подобряване на качеството на живот, природа и биологично разнообразие, устойчивост спрямо изменението на климата, смекчаване на изменението на климата, управление и информация, както и преход към чиста енергия.

"Зелени заедно"

е общ проект на Money.bg и Webcafe.bg, който обръща внимание на екологичните тенденции - както в ежедневието на всеки от нас, така и в бизнеса.

Научете повече тук:

zelenizaedno.bg

Припомняме, че целта на ЕС да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г. и да спре и обърне загубата на биологично разнообразие до 2030 г., като същевременно гарантира дългосрочния просперитет на Европа. Тези инвестиции ще имат трайно въздействие върху околната среда, икономиката и благосъстоянието на всички европейци.

Снимка 618451

Източник: БГНЕС

Проектите ще обхващат всички области на програмата LIFE, като се мобилизират:

  • 43 милиона евро (от които ЕС ще предостави 74 милиона евро) за принос към кръговата икономика и подобряване на качеството на живот, с 26 проекта за намаляване на потреблението на вода, промишлените и битовите отпадъци, замърсяването на въздуха и шумовото замърсяване, както и за постигане на икономическа обосновка за намаляване, повторно използване и рециклиране
  • близо 216 милиона евро (144,5 милиона евро) за проекти в областта на природата и биологичното разнообразие за възстановяване на сладководните, морските и крайбрежните екосистеми и местообитанията; и подобряване на природозащитния статус на птиците, насекомите, влечугите, земноводните и бозайниците
  • около 110 милиона евро (почти 62 милиона евро вноска на ЕС) за устойчивост спрямо изменението на климата, смекчаване на последиците от изменението на климата и управление и информация
  • 105 млн. евро (99 млн. евро принос на ЕС) за управление и пазарни решения за ускоряване на прехода към чиста енергия.

Инвестиции в сгради с нулеви емисии в България

За да се гарантира преход към чиста енергия, като част от 59-те нови проекта, LIFE DiVirtue, тригодишна схема за цифрово обучение на стойност 1,25 милиона евро, ще изгради капацитет за по-ефективен и иновативен сектор на строителната и строителната промишленост. Проектът използва по-специално виртуална реалност (VR) и добавена реалност (AR), за да помогне на студенти и професионалисти в строителството да доставят сгради и ремонти с нулеви емисии в България, Чехия, Гърция, Хърватия и Румъния.

Междувременно, с почти 10 милиона евро, проектът ENERCOM FACILITY ще предостави преки безвъзмездни средства на 140 нововъзникващи енергийни общности в цяла Европа, за да се стимулират инвестициите в устойчива енергия. Тя ще продължи да подкрепя енергийните общности при разработването на техните бизнес модели чрез обучения и материали за изграждане на капацитет, проправяйки пътя за възпроизводими бизнес модели с дългосрочна устойчивост.

Европейската комисия увеличи финансирането за програмата LIFE с почти 60% за периода 2021—2027 г., като понастоящем възлиза на над €5,43 милиарда.

"Зелени заедно" показва добрите примери и важните съвети - всичко, което трябва да знаем по пътя към по-природосъобразно съществуване, работа и правене на бизнес. Проектът се осъществява с подкрепата на Кауфланд България, UniCredit Bulbank, Cargotec, RÖFIX, Insaoil, GreenPoint Logistics, Toki.bg, Инвестбанк, BILLA България.