“50 лева глоба, ако не гласуваш" четем на първа страница на в. “Труд”
50 лева глоба може да плаща всеки български гражданин, който има право на глас, но не го упражнява на избори. Другата възможна санкция е спиране на социални помощи за срок от 3 месеца. Това решиха депутатите, като въведоха задължителното гласуване у нас с поправки в Изборния кодекс. Предложението на Патриотичния фронт (ПФ) бе прието с 121 гласа „за“. Но само на първо четене.

От ДПС бяха „против“ и заявиха, че решението ще падне в Конституционния съд (КС). Депутатите от БСП гласуваха въздържал се.

„Това е глупост. Хората не са овце, за да ги карате с гегата да гласуват“, заяви изключеният от БСП Георги Кадиев.

Прочети още от в. “Труд”

"Горанов: Създаваме данъчна полиция", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Служители на Националната агенция за приходите (НАП) ще получат разследващи (дознателски) функции. Това каза финансовият министър Владислав Горанов в интервю за "Капитал", което ще излезе в съботния брой на вестника. Идеята е да се създаде специално звено от данъчни инспектори, което може да образува дознания и арести по отношение на лица, подозирани в данъчни престъпления - т.нар. данъчна полиция. От средата на 2015 г. депутатите дадоха подобни права на митническите служители и те вече могат да извършват оперативно-издирвателна дейност и да разследват престъпления, свързани с приходите от акцизи и ДДС при внос.

"Доста сме напреднали с концепцията за даване на дознателски функции на служители на НАП по аналог на това, което беше направено в митниците", обясни министърът. По неговите думи идеята е подкрепена от министър-председателя Бойко Борисов. "Това е стара концепция, за която срещнах разбиране, и мисля, че този път ще бъде доведена до успешен край. Има разбиране в рамките на правителството и партиите, които го подкрепят", каза министърът.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Частни съдилища погнаха 5700 длъжници” четем във в. “Монитор”
Контрол реално няма, само една шеста от изпълнителните листове отменени
Частни арбитражни съдилища, които в последните години у нас никнат като гъби, вадят изпълнителни листове по търговски искове от 5 лв. до няколко милиона. Ползата на търговците от новоизлюпените „магистрати“ е, че минали веднъж през тях, делата приключват без право на обжалване и доста често нищо неподозиращи хора се оказват със запорирано имущество, без въобще да са участвали в съдебен процес. Именно такава е съдбата на 5700 длъжници, срещу които са били издадени изпълнителни листове само за последната 2015 г. Част от тях са разбрали, че е имало дело, чак когато са получили поканите за доброволно изпълнение.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Стига кражби в енергетиката!”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Депутати лобират за скандални промени, за които ще плащаме всички, казва Кирил Домусчиев

Как бизнесът коментира данните на НСИ за 3% ръст на икономиката през м.г. и какви са рисковете през 2016 г., попитахме председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев.

- Господин Домусчиев, тези дни НСИ обяви, че икономическият растеж в България през 2015 г. е 3% - най-високият от кризата на насам. Как ще коментирате ?

- Радваме се на отчетения ръст на икономиката. Нещо повече, ние го предсказахме. Нашите членове, сред които са най-големите компании в индустрията, подпомогнаха този ръст. Още по-радостно е, че според статистиката най-голям принос за него има промишлеността, както и в известна степен отпушването на еврофондовете. Но ние показваме, че не сме наркозависими от еврофондовете. Защото експортът също е с много сериозен принос за икономическия растеж. Спомняте си през първото полугодие на м. г. какъв сериозен ръст бе отбелязал българският експорт (30%). Но за съжаление през второто полугодие той падна значително по куп обективни причини.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Хайка на МВР за крадени коли и нагли мутри", четем на първа страница на в. „24 часа"
Масови хайки на полицията и жандармерията за крадени коли, кортежи, наркотици, оръжие и други незаконни дейности се извършват в София вече 2 дни.

В районните бяха прибрани за проверка и няколко криминално проявени, сред тях и небезизвестният Ивайло Борисов-Ториното, чиито гардове пребиха с палки семейство на околовръстното шосе в София преди 2 седмици.

Акцията е разпоредена от ръководството на МВР и е в три направления - проверки за крадени коли и кортежи, респектиране на мутри и противодействие на битовата престъпност (какви са конкретните резултати от акцията - виж долу).

Прочети още от в. „24 часа"

"След правосъдието ЕК разгроми и другите реформи” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
След правосъдието Европейската комисия излезе със силно критичен доклад и за състоянието на икономиката в България. Страната ни постепенно излиза от кризата, но широкобхватно възстановяване все още не се наблюдава. Върху инвестициите и растежа продължават да тежат високата междуфирмена задлъжнялост, дефлацията, враждебната бизнес среда и корупцията. Постигнатият напредък в областта на ключови структурни реформи е ограничен, като значителен успех има само в системата на образованието.

Това са част от заключенията в годишния доклад на Европейската комисия за предприетите от България мерки по отправените от Брюксел препоръки за реформи. Докладът на ЕК, който анализира в детайли състоянието на икономиката, бе представен вчера от представителството на комисията у нас. На базата на критиките в доклада България трябва да актуализира и програмата си за реформи.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Нови 35 млн. евро за млади предприемачи", пише в. “Капитал Daily”
След като за три години инвестираха над 20 млн. евро в стартиращи компании, Eleven и LAUNCHub се променят и порастват. Те скоро ще имат свеж ресурс за инвестиции от около 35 млн. евро през следващите 2-3 години. Леко се променя и стратегията им - двата фонда ще са по-селективни, ще финансират по-малко компании, но с по-големи суми.

Eleven вече подновява подбора - от днес до края на април те набират първите идеи на предприемачи. Ресурсът на Eleven 2.0, който ще е набран до средата на годината, ще е 15 млн. евро. Очакванията са две трети да дойдат от институционални инвеститори, а останалата една трета от частни. "Очакваме най-късно до май или юни да сме приключили напълно с набирането на капитала и веднага след това да започнем да инвестираме в стартиращи компании", казва Ивайло Симов, един от съдружниците в Eleven.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„ГЕРБ блокира електронното правителство", пише в. “Сега”
ГЕРБ бламира управленската програма на собственото си правителство като спря изграждането на е-управление за неопределено време. По предложение на лидера на ПГ Цветан Цветанов парламентарната комисия по вътрешна сигурност отхвърли текстове от проектозакона на електронна идентификация, които предвиждаха въвеждането на чипове в документите. Така само за минути бе зачеркната една година работа по окончателното завършване на електронното правителството, което трябваше да заработи от началото на 2017 г. с въвеждането на е-индентификацията в личните карти. За целта досега бяха приети стратегия за е-управление, за цифривизация, бе създадена нова държавна агенция, бяха променени редица закони. Последният и най-важен бе именно проекта за е-идентификацията. Без него се обезсмисля работата на е-управлението, тъй като няма да може да се ползва нито една от услугите му - лесен достъп до редица документи, здравеопазване, плащане на данъци, намаляване на бюрокрацията и корупцията, както и е-вота, който иначе бе подкрепен от ГЕРБ при гледането на промените в Изборния кодекс.

Прочети още от в. “Сега”

“Режат парите на общини, мамили с търгове” пише в. „Труд"
Държавата ще реже субсидиите на общини и ведомства, които редовно допускат нарушения по обществените поръчки. Това заяви вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев по време на кръгла маса на тема "Модернизация на обществените поръчки", организирана от Камарата на строителите в България.

Обсъжда се санкцията да е от 5 или 10 на сто от субсидията за дадена община или министерство. Тя обаче ще се прилага, когато възложителят системно и умишлено е допускал нарушения при търговете, уточни Дончев.

Прочети още от в. „Труд"

“Трима от четирима българи си позволяват лична кола“, четем във в. “Монитор”
Трима от четирима българи могат да си позволят да си купят лична кола. Това показват данни от изследване на европейската статистическа служба Евростат. През последните десет години броят на хората, за които няма проблем да извадят пари за автомобил непрекъснато расте. Ако през 2006 г. близо 40% от българите не са можели да си купят лично превозно средство, то през 2014 г., откогато са последните данни, на това дередже са едва 24,3 на сто от сънародниците ни.

Статистическото изследване потвърждава непрекъснато нарастващия трафик по шосетата и особено в големите градове. У нас, отново според Евростат на 1000 души се падат 400 коли, при общ брой на регистрираните автомобили от 3,8 млн. броя. Преобладаващата част от личните коли обаче са втора ръка.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Растежът е рекорден, но може и още", пише в. „24 часа"
Според предварителните данни на националната статистика през 2015 г. икономическият растеж е достигнал 3% в реално изражение, а БВП надхвърли 86 млрд. лева. Това не е твърде голяма изненада за читателите на вестника, тъй като още преди месец писах в “24 часа”, че на база на тримесечните данни може да се очаква растеж около 3% за цялата година. За много анализатори и прогнозисти, обаче тези данни са изненада, тъй като далеч надхвърлят очакванията им. За първи път от години реалната статистика надхвърля значително прогнозите.

Годините на кризата се характеризираха с това, че обикновено прогнозите постоянно се влошаваха, а реалните статистически данни често бяха дори по-лоши от очакванията. През 2015 г. тази негативна тенденция се пречупи. 3% икономически растеж е най-високото ни постижение от 2008 г. насам, а страната ни се справя по-добре от три четвърти от европейските страни. И всичко това е постигнато в доста тежка международна среда – достатъчно е само да споменем фалита на съседна Гърция, девалвацията на рублата, сирийската криза, бежанците и т.н.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”10-те най-големи български обсесии", пише в. “Стандарт”

Добре известно е, че психологическият профил на нацията не е съвсем изряден. Изглежда, че повелята "силно да любим и мразим" остава в сила. Обсесиите, които ни владеят, изглеждат като част от пейзажа, без да си даваме сметка, че биха предизвиквали недоумение в очите на чужденци. Ето кои са 12-те най-остри български фиксации.

1. Политиката

Безпрекословният номер едно. Правилото "У нас всеки разбира от политика" вече не е актуално. "У нас всеки е напълно изтрещял на тема политика", звучи по-точно. България е най-странното място на света, понеже сме една махала хора, които вместо да се възползват от неголемия си мащаб и бързо и качествено да организират социалния ред, се изпокарват помежду си. Другият голям парадокс е, че с този настървен интерес към всичко политическо отдавна би трябвало да сме решили всякакви вътрешни проблеми: толкова издумани думи и изписани статии. Но порочният кръг е с обратна спирала - нещата си остават зле, колкото и обсесивно да ги обсъждаме.

2. Футболът

Прочети още от в. “Стандарт”