“Хотелиери си крадат туристи с паяк” четем на първа страница във в. “Монитор”
Паякът, който вдига неправилно паркирани коли, е впрегнат в битката за туристи по морските курорти в разгара на летния сезон. Оплакване за това е стигнало дори до националния омбудсман Мая Манолова, научи агенция Монитор.

Наред с жалбите от самите граждани, че масово им прибират колите и след това ги цакат с 60 лв. такса, собственици на хотели в Златни пясъци се оплаквали, че наказателната акция всъщност се правела избирателно за гостите само на някои от тях. А паякът работел ударно –още докато се чекира туристът на рецепцията и возилото му се прибирало. „Аз не мога да вляза в контекста на тази междуфирмена разправия, не ми е и работа“, обясни Манолова. По думите й тя можела да се намеси доколкото става въпрос за защита на интересите на гражданите, но не и да регулира взаимоотношения в бизнеса. За да защити туристите обаче, омбудсманът подготвя в момента препоръка до Народното събрание за изготвяне на законодателна промяна, с която да се разпише, че вдигането на неправилно паркирани автомобили ще се извършва задължително в присъствието и на полицаи.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Вземат коли и GSM-и при акции срещу терора" четем на първа страница на в. “Труд”
По време на антитерористични операции ДАНС, МВР и военни ще имат достъп до частни имоти, ще могат да вземат от всеки „комуникационни, съобщителни и други технически средства“, както и автомобилите и камионите, които не са дипломатически или на международна организация. Това става ясно от проекта на закон срещу тероризма, който бе одобрен от Съвета по сигурността към Министерския съвет. Очаква се утре той да бъде гласуван от правителството и да бъде внесен в парламента.

Текстове от закона допускат частично и временно ограничаване на отделни права на гражданите. С решение на Народното събрание или с указ на президента може да се обявява извънредно положение.

Прочети още от в. “Труд”

“С 50,76% падна износът на ток”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
С 50,76% е паднал износът на ток през полугодието спрямо същия период на миналата година - от 5423362 на 2670456 МВтчаса. Това отчетоха за "Стандарт" от Електроенергийния системен оператор (ЕСО). С 2,21% е намаляло и потреблението на електроенергия у нас за полугодието. Падналият износ и намаленото потребление са свили и производството на ток през първото полугодие с 12,63% - от 25265723 МВтч на 22074148 МВтчаса, отчитат още от ЕСО.

Единствената електрогенерираща мощност, която не е намалила производството си, е АЕЦ "Козлодуй". От останалите централи най-голямо намаление отчита "КонтурГлобал Марица Изток 3" - с 44,26%. Втората американска ТЕЦ - "Ей и Ес Гълъбово", също е намалила производството си, но със 7%, а държавната ТЕЦ "Марица изток 2" - с 8,89 на сто. Общо най-големият енергиен комплекс у нас - "Марица Изток", е произвел с 18,65% по-малко ток спрямо първото полугодие на 2015 г.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Германски гигант за опаковъчни машини прави завод в Божурище", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Най-големият производител на машини за вакуумни опаковки в света – германската Multivac, ще изгради свое предприятие в България. То ще бъде в държавната индустриална зона "Божурище" и ще е седмата производствена база за групата. През следващите три години в завода ще бъдат инвестирали близо 37 млн. лв. и ще бъдат открити 153 нови работни места. Решението за разширяването се дължи на бързия ръст на продажбите на компанията и нуждата от нови мощности, които да задоволяват търсенето.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Пръстовият отпечатък тръгва в 20 болници", четем на първа страница на в. „24 часа"
Софтуерът за биометричния идентификатор - станал известен като “пръстов отпечатък”, с който ще се влиза и излиза от болница, е почти готов и ще бъде изпробван пилотно в 20 болници, съобщиха от надзорния съвет на здравната каса за “24 часа”. Пробното внедряване може да започне до месец, макар че са предвидени по-дълги срокове.

“Проектът ще приключи на 26 юли. От 6 август 20-те болници, които са избрани за пилотно въвеждане на идентификатора, ще започнат да купуват устройствата и софтуера за идентификация”, казаха от пресцентъра на здравната каса.

Прочети още от в. „24 часа"

"Скандалите с изпитите за 7-и клас приключиха с 1 учителка на прокурор” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Министерството на просветата приключи огромния скандал с рекордния брой двойки на изпита по математика за 7-и клас, некоректно зададените задачи и съмненията за търговия с верни отговори, давайки една учителка на прокурор. Проверка на ведомството е установила, че математичката Мадлен Христова, която е сред създателите на задачите по математика за националното външно оценяване в 7-и клас, е в конфликт на интереси. Освен като служител в Центъра за контрол и оценка на качеството на образованието (ЦКОКО), откъдето изготвят изпитните варианти, тя е работила и като учител на седмокласници. Поради това срещу нея е започнало дисциплинарно производство, а материалите от одита на МОН ще се дадат и на прокуратурата, за да се прецени дали има данни за престъпление. Това съобщи просветният министър Меглена Кунева вчера.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Растежът в България не подобрява условията за живот", пише в. “Капитал Daily”
Страната е на 43-о място в света и последна в ЕС по социален прогрес според изследването Social Progress Imperative
България леко е повишила индекса си на социален прогрес, но остава без промяна на 43-о място сред 133 държави и е на последна позиция в ЕС, сочи годишното изследване на Social Progress Imperative за 2016 г., проведено с партньорството на Deloitte. Целта му е да покаже как парите и богатството (растежът), които прави една икономика, подобряват цялостното състояние на хората и условията за живот.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Влязохме в ЕС, колкото влязохме в комунизма", пише в. “Сега”
На десетата година членство в ЕС имаме основание да се запитаме: "А влязохме ли в ЕС?" С какво се промени животът ни, че да се чувстваме повече европейци? Някои НПО-та, които се финансират със задгранични пари, сигурно са усетили разлика, но поне са достатъчно откровени да ни съобщят, че това не се отнася до нас.

Точно на 4 юли, националния празник на "най-старата съвременна демокрация" (САЩ), българският Център за изследване на демокрацията (ЦИД) свика в София 12-ия Обществено-политически форум за противодействие на корупцията, на който ни каза, че животът ни тече в услуга на клептокрацията, както по времето на Иван Костов, който започна присъединителните преговори с ЕС.

Прочети още от в. “Сега”

“Плажните атракциони - скъпи, но безопасни” пише в. „Труд"
Уейбординг и надуваем морски батут са най-новите и популярни атракции на варненските плажове тази година. 

Българските туристи обаче трудно могат да си ги позволят, заради високите цени. Не липсват и по-евтини развлечения - возенето на банан и въздушна възглавница е по 20 лева човек. Затова пък 70 лева струва да влезеш с джет в морето и то - за 15 минути. Екскурзиите с корабче до Балчик тръгват от 40 лева нагоре. Засега единствено плажният волейбол и строенето на пясъчни замъци остават безплатни.

Прочети още от в. „Труд"

“Наемат още 148 000 продавачки и автомонтьори“, четем във в. “Монитор”
Около 148 000 ще са свободните работни места за продавачи и автомонтьори през следващите 2,6 години. Според прогноза за пазара на труда до 2018 г. най-търсените кадри ще са именно заетите в сферата на търговията и ремонта на автомобили. „В края на 2018 г. броят на работните места в тези сектори ще са 542 925“, се посочва в доклада. По данни на Националния статистически институт в края на март 2016 г. заетите в тази сфера са били малко над 394 000. Това означава, че в следващите 2,6 г. ще се търсят още 148 000 служители. „Като се има предвид, че все повече търговски центрове отварят врати, е нормално продавач-консултантите да са сред най-търсените кадри“, обясни специалистът по подбор на персонал Маргарита Петракиева. Свободните места за учители ще се са 216 000, или с 44 800 повече от работещите в системата на образованието сега. С 84 000 ще се увеличат свободните места за строители през следващите 30 месеца, за да достигнат прогнозираните 204 000 заети в сферата на изграждането на сгради и съоръжения.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Поне 20 каси дават заеми и събират пари, не ги ловят", пише в. „24 часа"
Странните "финансови” институции са регистрирани по Закона за кооперациите

Поне 20 взаимоспомагателни каси работят у нас като минибанки, но никой не ги контролира. Първите две гръмнаха и събудиха страшните спомени за измамените от финансови пирамиди. В Дупница и Сливен се наредиха на опашки хора, давали от 2 хиляди до 200 хиляди за високи лихви от 15 процента нагоре.

Нито една институция не контролира тези каси, няма закон, който да задължава БНБ или Комисията за финансов надзор да ги контролира.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Ако бяха изгонили Гърция, нямаше да има Brexit", пише в. “Стандарт”

Минаха десетина дни от BREXIT, а канонадата от информация не спира. Десет дни, които побъркаха света! Свидетели сме на нов вид революция през 21 век! И въпреки огромния поток от информация, всичко си остава твърде неясно. Дори не е сигурно, че изобщо ще има Brexit. Да обобщим някои от по-важните въпроси:

1. Всички намразиха англичаните. Аз си мислех, че да мразим неистово можем само ние, но не било така. Целият свят ги намрази, дори и те се самонамразиха. И това ги раздели дълбоко. Обществото им се разболя. Каквото и да стане, те никога няма да се обединят. Не като Ин и Ян, които са взаимосвързани, а IN и OUT, които са взаимно изключващи се.

Прочети още от в. “Стандарт”