Ресторантьори и хотелиери от Шумен искат компенсации от българската държава заради издирвания в "Шуменското плато" леопард. Над 50 собственици на семеен бизнес твърдят, че са претърпели "сериозни загуби" заради блокадата на платото и това е довело до отлив на клиенти, съобщават местните медии.

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация потвърдиха пред Money.bg, че призоват властите да компенсират загубата на хотелите и ресторантите, които бяха принудително затворени.

"Доходите на заетите в бранша са застрашени заради блокадата, отменените събития, резервациите и драстичния отлив на клиенти", казват от БХРА.

Шуменско плато

Източник: БГНЕС

Шуменско плато

Юлий Димитров, който е наемател на комплекс в района, коментира, че е претърпял сериозни загуби не само в дните, през които достъпът до природния парк беше ограничен. 

"Дори след възстановения свободен достъп посетителите все още са много по-малко от обичайното", допълва мъжът, цитиран от NOVA.

Около 50 семейства се издържат от всички обекти в платото. Те работят в петте заведения и двата хотела и най-сериозни приходи реализират през летния сезон. Те са обединени в искането си за държавна подкрепа и се опасяват, че ако това не се случи, някои от тях може и да фалират.

"Държавата трябва да компенсира хотелите и ресторанти, чийто бизнес бе блокиран заради издирването на черния леопард. Бизнесът не може да страда заради невъзможността животното да бъде заловено", се казва в  официалната позицията на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

Индустриалният парк в Шумен отчита ръст на печалбата и се разширява

Индустриалният парк в Шумен отчита ръст на печалбата и се разширява

Градът иска да се превърне в индустриален център на Североизтока