"Масовият бензин закова 2 лева в София” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Цените на автомобилните горива вървят нагоре, като в София масовият бензин А95 вече се продава средно за 2 лева. Районът на столицата, който е най-големият пазар в България, е и най-скъп. Във Варна и Габрово например цените са осезаемо по-ниски. "Разходка" из страната показва огромни разлики между различните вериги и различните градове. Във вчерашния ден национален шампион по евтиния е бензиностанция на АР Смолян с цена 1.69 лева за литър А95, а на другия полюс са обекти на "ЛУКойл" в Доспат и в Белене с рекордните 2.05 лева за литър, сочат данни на портала Fuelo.

Прави впечатление, че там, където има бензиностанции на нашумелия варненски бизнесмен Веселин Марешки, останалите играчи - и малки, и големи вериги - също са "свалили гарда" и продават по-евтино.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Три турски фирми ще вложат 100 млн. евро в България”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

На какви резултати се дължи престижното отличие и трудно ли е за чуждите инвеститори в България, попитахме Фикрет Индже, председател на Надзорния съвет на "Алкомет" АД.

-          Г-н Индже, първо да ви поздравим с наградата, която получихте от КРИБ - второ място в категория "Растеж". Какви са постиженията на компанията, заради които й присъдиха този приз?
- "Алкомет" показа много високи резултати на европейските пазари през последните години. 90% от продукцията на компанията се изнася за страни от ЕС, като най-големият ни пазар е Германия. За последните три години ръстът на продажбите ни на домакинско фолио се увеличаха значително и пазарният ни дял в Европа достигна 20% от общото производство. Към момента имаме износ за Европа за 160 млн. евро. Благодарен съм на всички наши служители и работници, на техния усилен труд, благодарение на който стигнахме до тези резултати и награда.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Какво ще финансира София до 2022 г.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
София, наред с Париж, Лондон, Мадрид и Амстердам е сред градовете, които имат ясни политики за подобряване на качеството на живот за своите граждани. Ако вярваме на автора на това твърдение - председателят на групата на ГЕРБ в Столичния общински съвет Малина Едрева, то списъкът с проекти за европейско финансиране на София в следващите няколко години би трябвало да отразява тези ясни политики.

Може да видите всички проекти, които ще получат европейски средства в столицата, на картата. В зелено са проектите, които Столична община е обявила за приоритетни, а в сиво - "резервните". Големината на всеки проект пък съответства на сумата, която ще бъде инвестирана в него.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Сиренето ще зрее задължително поне 45 дни", четем на първа страница на в. „24 часа"
В момента масово на пазара се предлагат сирена, при които процесът на зреене е съкратен и не е проведен правилно. Това се отразява и на качеството на продукта и неговата безопасност. Неузрялото сирене не може да развие добре всички полезни хранителни вещества като протеини, биоактивни пептиди, аминокиселини, витамини и минерали.

Според БДС за добре узряло сирене се приема това, което е преминало 45-дневен период за кравето и 60-дневен за овчето при температура от 10-12 градуса. По стандарта степента на зрялост при кравето сирене трябва да е поне 14%, а при овчето - поне 16%. Такива сирена са с по-богат вкус за разлика от недостатъчно зрелите.

Прочети още от в. „24 часа"

„Малки и средни фирми могат да получат субсидии за управленски софтуер", пише в. “Капитал Daily”
Малките и средните предприятия вече могат да кандидатстват за европейски субсидии за проекти за въвеждане на системи за управление (ERP). Процедурата по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" беше открита в края на миналата седмица. По нея компания може да получи до 200 хил. евро безвъзмездно, а общият бюджет е 30 млн. евро, т.е. поне 1500 дружества могат да се възползват от финансовата помощ. Документи се подават до 15 август.

По-младите компании рядко посягат към покупка на ERP или CRM (за работа с клиенти) системи, защото е голям разход. Със субсидия те могат по-бързо да внедрят продукт, който да ги направи по-ефективни.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Двойкаджиите ще доучват след часовете” четем във в. “Монитор”
Над 886 хлапета от начален етап в София ще ходят на училище и през лятото
Ученици със слаби оценки и с пропуски в образователната подготовка ще остават да си доучват след редовните часове от следващата учебна година.

Допълнителните занимания ще бъдат по проекта „Твоят час“, който в момента се обсъжда в Министерството на образованието и науката и ще засегне не само двойкаджиите. Едно от проектопредложенията е децата да имат допълнителни занимания по 4 часа седмично, които могат да бъдат за ограмотяване по български език и литература, по чужд език, дигитални компетентности, математика и др., обясни пред „Монитор“ зам.-министърът на образованието Диян Стаматов.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Учителите останаха излъгани за увеличението на заплатите", пише в. “Сега”
Гафът с обещаното с половин уста 10% увеличение на учителските заплати става все по-голям. Премиерът Бойко Борисов вчера застана открито срещу просветния министър Меглена Кунева и отсече, че не е чувал за подобно намерение. Министерството на финансите също отрече да е поемало ангажимент за повишението.

Както "Сега" писа, на неделния учителски събор Кунева съобщи пред 12 хиляди учители, че ведомството й и синдикатите ще се борят за 10% скок на учителските заплати от 1 януари 2017 г. Ангажиментът е записан и в новия колективен трудов договор. Кунева дори цитира финансовия министър Владислав Горанов, който заявил, че в следващия бюджет образованието ще е приоритет заедно с отбраната. Тържественият начин, по който бе съобщена "новината", остави впечатление у учителите, че увеличението е вече договорено, и те отчетоха това като единствената новина от събора.

Прочети още от в. “Сега”

“IT фирми влизат в Офис парк Пловдив” пише в. „Труд"
Градът остава предпочитана дестинация за аутсорсинг индустрията

България остава лидер на аутсорсинг пазара в Източна Европа с конкурентни цени на офис площите, квалифицираната работна ръка и подобрените процедури за започване на бизнес. Около това становище се обединиха участниците на годишната аутсорсинг конференция, проведена в края на миналата седмица в столицата. Пловдив пък е най-добрият град за развитие на аутсорсинг бизнес, стана ясно на церемонията по връчване на наградите на Българската аутсорсинг асоциация, Bulgarian Outsourcing Excellence Awards 2016.

Сред основните фактори за увеличеният интерес към Пловдив е развитието на пазара на офис площи.

Прочети още от в. „Труд"

“Хотелите край Варна почти пълни“, четем във в. “Монитор”
Хотелите в крайморските курорти около Варна са почти пълни, научи „Монитор”. Местата в тях са заети от 85 до 100%, като на Златни пясъци отчитат ръст от една четвърт. В летовището има главно руснаци и германци.

Започна и сезонът на близкоизточните туристи, казаха от комплекса, като в различни хотели вече има гости от Ирак, Израел дори от Турция, където терорът е подгонил местните да търсят у нас почивка, спокойствие и сигурност. Има още румънци, молдовци и българи, коментират хотелиерите.

Почти идентична е картината и в най-стария ни морски курорт „Св. Константин и Елена“, където заетостта на базата е 85-90 %. Според браншовици, това се постига засега повече с организирани мероприятия – конгреси, срещи и симпозиуми, отколкото от наплив на чужди и наши туристи.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Всеки данъкоплатец с профил в НАП", пише в. „24 часа"

Така щели да отсеят рисковите от изрядните

Профил на всеки данъкоплатец - физическо лице или фирма, ще създава НАП, разказаха  за “24 часа” запознати.

В новата информационна система на агенцията, чийто шеф е Бойко Атанасов, ще бъде събрана цялата базова информация от данъчните досиета.

Тя ще се съдържа декларирани през годините доходи, имущество и активи, платени данъци, налагани глоби, подавани сигнали срещу лицето, извършвани проверки и ревизии, резултатите от тях, извършвани сделки през годините.

Ще има и данни за банкови сметки, за притежавани фирми или дялови участия, за свързани лица, за участие в бордове, за доходи от чужбина.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

Продаваме реакторите от Белене на Иран", пише в. “Стандарт”

България може да продаде готовия реактор за АЕЦ "Белене" на Иран. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов. "На 11 юли имам едно посещение в Иран. След това ще мога по-подробно да ви кажа", коментира лаконично Борисов. Иран действително има планове да разшири своята АЕЦ "Бушер". Борисов призова и за подобряване на отношенията с Русия.

"Много важно е да се уравновеси тонът, да се подобрят отношенията и да се проведат разговори прагматични с руската страна, за да може да постигнем максимален ефект. В случая с флотилията по-трудно ще успеем", предупреди премиерът. Освен в Иран проекти със същия тип реактори се изграждат още в Индия и Йордания, но продажбата на нашите реактори изисква съгласието на Русия, която притежава лиценза на технологията.

Прочети още от в. “Стандарт”