"Над 60 000 гръцки фирми са имигрирали в България само за няколко месеца” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Само за няколко месеца - от лятото насам, над 60 000 гръцки фирми са потърсили убежище в България. Това твърди гръцкото Сдружение за търговия на дребно ESEE. Част от фирмите са пренесли дейността си, други просто са предпочели да се регистрират данъчно у нас и да открият банкови сметки в наши банки. Тази "миграция" не е ново явление, тя е отчетлива, откакто България въведе ниския плосък данък, но се усили преди месеци, когато Гърция водеше тежки преговори с кредиторите си и поради безпаричие първо затвори временно банките, а после наложи ограничения в тегленето и превеждането на пари.

В последните няколко месеца десетки хиляди гръцки предприемачи са поискали да получат данъчна регистрация в България, сочат данни на сдружението ЕSEE, цитирани от в. "Катимерини". Много фирми се опитват да се измъкнат от хватките на невероятната бюрокрация и икономическата несигурност в страната. "Данъчните закони се променят постоянно, което затруднява бизнеса", коментира Ана Зилаку, говорителка на бизнес мрежата Endeavour Greece, пред "Дойче веле". България не е идеалното място за бизнес, но на фона на гръцките проблеми очевидно е за предпочитане.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Десетият софийски мол е продаден за 23 млн. евро", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Вторият люлински мол и последният от строящите се в София - Plaza West, вече е с нов собственик и по него отново се работи. Гръцкият фонд за имоти NBG Pangаea е придобил 89.4% от търговския център за 23 млн. евро. Сделката идва след известно забавяне - преди почти година Комисията за защита на конкуренцията я разреши. Продажбата на собственика на незавършения обект "Стърлинг пропъртис България" е била финализирана в края на септември тази година, съобщава Property Xpress. Сумата, за която е придобит молът, е с около 10 млн. евро по-ниска от първоначално обсъжданата преди година. През януари гръцкият фонд беше заявил, че покупка ще има само при готов търговски център, но тъй като строежът остана недовършен, това явно е довело до по-ниската цена.

Откриването на мола беше обявено за тази есен, но беше отложено. За Plaza West това е поредно забавяне - първоначално търговският център трябваше да отвори още през пролетта на 2014 г. Все още не е ясно кога новият собственик ще открие отдавна чакания обект. Предвид раздвижването и присъствието на строители на обекта по-скоро догодина София ще има своя десети мол. Пазарът обаче е наситен и от години план за нов голям търговски център не е обявяван.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Пазарен туризъм за Коледа”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Броени дни преди Коледа българите в пограничните райони тръгнаха на празничен шопинг в съседните страни. До 70% намаления примамват нашенци да пазаруват в Румъния. Предколедното пазаруване на един мост разстояние е в разгара си. В един от най-големите аутлет центрове може да се купят изгодно маркови дрехи или аксесоари, коментират русенки. По думите им при единични бройки е възможно да се открият дори 90 на сто по-евтини стоки.

Освен това реално по-изгодно излизат някои от дизайнерските дрехи и облекла по моловете. Сред туроператорските оферти продължават да са хитови предложенията за еднодневни или двудневни екскурзии по магазините в румънската столица. Задължително в тях присъства посещение на търговския център за китайски стоки "Червения дракон". Разнообразието на продуктите е голямо, а цените са конкурентоспособни на пазара, коментират шопинг екскурзиантите.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Афера за 100 000 лв. с лекарства за инвалиди” четем на първа страница във в. “Монитор”
Изписвали” хапчета за простата на жени и на мъже срещу помятане
Афера за близо 100 000 лева с лекарства на военноинвалиди разкри масирана проверка на Изпълнителната агенция „Медицински одит” (ИАМО) в Благоевград. Тя е направена по искане на районната прокуратура, съобщи за „Монитор” директорката на агенцията проф. Златица Петрова. Далаверата е въртяна от едни и същи лекари и аптекари в продължение на цели шест години – от 2006 до 2011 година. За да стигнат до измамите, одиторите са се ровили в 46 тома с общо 16 907 рецепти, епикризи и медицински заключения.

За да напълнят джобовете, лекуващите доктори, които наблюдават възрастните хора, в комбина с фармацевтите са изписвали таблетки срещу помятане и антибебе на 80-годишни дядовци. Баби техни набори пък, са взимали хапчета срещу възпаление на простатата. "Тук съвсем не става въпрос за единични случаи, в които може да се допусне, че е станала неволна грешка, а за системна практика", подчерта проф. Златица Петрова.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Поне 1,7 млрд. лв. теглим от банкомати през декември" четем във в. “Труд”
Средно 1,7 млрд. лв. ще изтеглим от банкоматите през декември, показват изчисления на “Труд” на база на данните на БНБ.

Общо средният размер на изтеглените средства от банкомати за половин година възлизат на 9,996 млрд. лв. Това означава, че средно на месец дръпнатите пари от устройствата възлизат на 1,666 млрд. лв. През празничния декември се очаква обаче българите да изхарчат още повече средства. В сметките не са включени плащанията, които се извършват безкасово на ПОС терминал. Средно на месец по този начин плащаме стоки и услуги за близо 390,9 млн. лв.

Прочети още от в. “Труд”

„Заради войните - почти 2 пъти повече самолети в небето ни", четем на първа страница на в. „24 часа"
През нощта летят по маршрути, които пилотите си изберат, обикновено са най-кратките

От две година в небето ни е навалица от прелитащи самолети. Държавното предприятие “Ръководство въздушно движение” стана разпределител на полетите между Близкия Далечния изток и Европа, а нашето въздушно пространство - врата към континента ни.

Войните и кризите на изток от нас са затворили огромни въздушни пространства, самолетите на големите авиокомпании ги заобикалят и избират нашите “въздушни магистрали”, за да стигнат до Европа. Най-големият трафик е през Черно море.

Прочети още от в. „24 часа"

„Евтиният петрол сви приходите от ДДС от внос със 170 млн. лв.", пише в. “Капитал Daily”
Събираемостта на ДДС от внос за десетте месеца на 2015 г. изостава със 170 млн. лв. спрямо същия период на миналата година. Данните от изпълнението на консолидираната фискална програма към октомври показват още, че приходите от облагане на вноса от трети страни са единствените данъчни постъпления, които намаляват. Постъпленията от основните приходоизточници - ДДС, акцизи, подоходното облагане, корпоративния данък и осигурителните вноски, се увеличават (виж графиките). Последните актуални данни показват, че общите данъчни приходи в бюджета са достигнали 20.6 млрд. лв., или с близо 1.5 млрд. лв. повече от същия период на миналата година.

От Министерството на финансите обясняват спада на приходите от ДДС от внос с цената на суровия петрол, количествата на внасяните стоки за междинно потребление (черни и цветни метали и др.).

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Държавата се сети да намали таксата за колите на ток", пише в. “Сега”
С 30% ще паднат екотаксите за електромобилите, а с 15 на сто - тези за хибридните модели, съобщи зам.-министърът на околната среда Красимир Живков вчера. Продуктовата такса се налага при вноса на всички автомобили. Колкото по-стари са колите, толкова по-висока е таксата заради по-голямото замърсяване на въздуха от по-старите двигатели.

Както в. "Сега" писа, с нова наредба държавата поощрява покупката на нови коли, като намалява продуктовата им такса и я увеличава за старите. Новите такси ще бъдат приети от правителството след Нова година и едва тогава ще влязат в сила. Досега колите на ток и хибридните возила са третирани наравно с всички нови коли.

Прочети още от в. “Сега”

„Кой натиска цената на петрола", пише в. „24 часа"
Тепърва предстои да стигне дъното, но това залага бомба за бъдещето на пазара

Цената на петрола достигна най-ниски нива от 11 г. насам. Най-кратко казано, това е добра новина за шофьорите, но не е много добра за държавите от гледна точка на това, че постъпленията в бюджета са пропорционално зависими от цените на вносните горива.

Да видим нещата по-детайлно. Икономиката или геополитиката има принос за спадащите цени? Погледнато в по-широк план основната причина за ниската цена на петрола и на ниските цени на суровините изобщо е депресията.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Кабинетът е по-стабилен сега, отколкото при сформирането му", пише в. “Стандарт”

Патриотите ще се включат по-активно в управлението, а реформаторите ще си сменят формата

Доц. Антоний Гълъбов

- Доц. Гълъбов, кое за вас е политическото събитие на 2015 г. и с какво ще бъде запомнена тя?

- В известен смисъл политическо събитие ми е трудно да определя. По-скоро политически процес на изграждане на мнозинства. Имахме преместване на центъра на политическия живот обратно в парламента, който отново стана пространството за взимане на решение. В същото време имахме постигнати рекордни мнозинства в силно фрагментиран парламент с осем формации, които по принцип изграждаха по-скоро предпоставка за неустойчивост на законодателния процес. Големият въпрос е дали става дума за специфичен дизайн, в който формирането на мнозинства е по-лесно в условия на фрагментиран парламент, или става дума за изграждане на съгласие по отношение на някакви общи приоритети. Това е за мен най-важната поука от тази година.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Путин играе единствените ходове в слаба позиция” пише в. „Труд"
На този етап в Русия има относително добро единство между властта и народа, затова перспективите за успех на президента са сериозни

И историческите врагове на Русия са принудени да играят остри ходове с все по-слаби карти

Удивява ме беззъбата позиция на българското ръководство, което неясно поради какви съображения пренебрегна националните си интереси... Ние всъщност измислихме този проект, защото искахме да помогнем на България", заяви наскоро руският президент Владимир Путин във връзка със спрения тръбопровод "Южен поток". Хем добави, че е сторено поради изричното настояване на Еврокомисията. Неясни били за грижовника наш съображенията! Некрасиво лицемерие. За вътрешна употреба са предназначени тези думи.

Прочети още от в. „Труд"

“Големите германски градове са затънали в дългове“, четем във в. “Монитор”
Германската икономика се справя сравнително добре и приходите от данъци нарастват, така че не се налагат нови заеми на федерално равнище, но големите германски градове имат финансови затруднения. Това сочат публикувани днес изчисления на консултантската компания Ernst & Young, цитирани от ДПА.

Общият дълг на 72 германски града с население над 100 000 се е повишил с 3,2 процента през 2014 година до 82,8 милиарда евро. Повишението е по-голямо, отколкото предходната година въпреки нарасналите приходи от данъци. Данните изключват градовете провинции Берлин, Хамбург и Бремен.
Ърнст енд Янг предупредиха, че градовете ще се сблъскат с все по-големи трудности в бъдеще. Очаква се големият приток на бежанци да се отрази в данните за тази година. Градовете все още се възползват от исторически ниските лихви, но нещата ще се променят, когато лихвите се вдигнат отново, посочи анализаторът от Ърнст енд Янг Бернхард Лоренц, като обръща внимание, че много от заемите са краткосрочни.

Прочети още от статията на в. “Монитор”