“ПОС терминали в чейндж бюрата смучат 25% комисиона” четем във в. “Монитор”
ПОС терминали в чейнджбюрата смучат 25% комисиона. Това е новият начин на измама, който сарафите прилагат на чуждите туристи у нас. За целта им предлагат да си изтеглят на ПОС терминала в бюрото необходимата сума в лева от собствената им карта. Комисионата за тази услуга обаче е една четвърт от стойността на сделката. Така вместо 1000 лева, които трябва да получи, чужденците си тръгват със 750 лв. До момента в НАП има над 100 сигнала за такива измами.

Както съобщи "Монитор" за да изловят некоректните сарафи, служители на НАП са плъзнали като тайни клиенти по обменните бюра в морските курорти.

Данъчните се правят на руснаци, англичаничехи, германци и дори румънци. Те носят в себе си суми, които не са кръгли, за да изпробват реакциите на касиерите в обменните бюра.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Съдът спря лобистки стандарт на Москов" четем на първа страница на в. “Труд”
Поредно абсурдно изискване, част от здравната реформа на министър Петър Москов, отмени Върховният административен съд - за 700 кв/м площ, необходими за функциониране на спешно отделение в лечебниците. Тъй като болниците у нас не отговарят на новия критерий, от здравното ведомство удължиха срока за влизането им в сила - от 1 юли на 30 септември.

„Изискванията за спешно приемно касаят големите лечебни заведения и са пореден абсурд. Сега въпросът е какво ще стане със стандарта за спешна помощ“, коментира пред „Труд“ д-р Неделчо Тотев, председател на едно от сдруженията, които атакуваха новите изисквания в съда.

Прочети още от в. “Труд”

“Спестовни сметки с отрицателна лихва”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Спестовните сметки на редица банки реално носят отрицателна доходност, показа проверка на "Стандарт" на предлаганите условия. Като това се дължи на таксите за обслужване на сметките и ниските лихви. Например годишната такса за обслужване на спестовна сметка в една от банките в страната е 18 лв., ако клиентът не получава по сметка в банката заплатата си или друг регулярен ежемесечен превод. А годишната лихва по сметката е 0,10%, ако клиентът не получава в банката заплатата си. Оказва се, че ако човек има по сметката си 1000 лв., ще трябва да плати такса от 18 лв., и да получи лихва от 1 лв. Това е отрицателна доходност от минус 1,7%.

Има и банки, в които спестовните сметки са без такса за обслужване. В този случай колкото и малка да е лихвата, тя носи положителен доход.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Цените на суровините донесоха трети пореден спад на износа", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Износът на България се свива за трети пореден месец, като през май националната статистика отчита спад от 5.5% на годишна база. Толкова дълъг период не е наблюдаван от 2009 г., когато имаше огромен срив заради началото на финансовата криза.

Сегашната ситуация обаче е по-различна - спадът се дължи изцяло на държавите извън Европейския съюз, които формират около една трета от общия пазар. Експортът към ЕС, за където са предназначени почти две трети от българските стоки, продължава да отчита стабилни ръстове от около 4% всеки месец. Другата разлика е, че понижението в стойността на износа се дължи основно на ценовия фактор, докато продадените обеми се увеличават. Изключения са Турция, Русия, Украйна и някои други държави, където заради икономически затруднения експортът намалява и в натурално изражение.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„За първи път от 2 години по-малко нови пенсионери", четем на първа страница на в. „24 часа"
900 не чакали да навършат годините, вземат по-ниска пенсия

По-малко нови пенсионери за осигурителен стаж и възраст за първи път от 2 години отчете Националният осигурителен институт за първото полугодие на т.г.

От 1 януари влезе в сила покачването на възрастта за пенсия, докато стане 65 г. и за мъжете, и за жените. През 2016 г. мъжете се пенсионират на 63 г. и 10 месеца, а жените - на 60 г. и 10 месеца.

47 563 са новите пенсионери за осигурителен стаж и възраст през първите 6 месеца на 2016 г., което е с 2574 по-малко от същия период на 2015-а.

Прочети още от в. „24 часа"

"220% ръст на новите пенсионери от армията и полицията” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Въвеждането на минимални години за пенсиониране от началото на годината доведе до бум на нови пенсионери от сектор "Сигурност". Пенсиониралите се военни и полицаи са с 220% повече спрямо първите шест месеца на 2015 г., показват данните на Националния осигурителен институт. Към юни са се пенсионирали 5684 служители от силовите ведомства.

От тази година за служителите от силовите ведомства за първи път бе въведена минимална възраст за пенсия - 52 г. и 10 месеца. Изискването за стажа от 27 г., от които 18 г. специализиран, остана. В същото време обаче действа и тригодишен преходен период - до края на 2018 г., за служителите, които към миналата година са изпълнили условието за стажа. Така в следващите три години военни и полицаи, които до декември м.г. са имали 27 г. стаж, от които 2/3 в системата, могат да излязат в пенсия независимо от възрастта си.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„"Минстрой" вече е собственик на две мини в Македония", пише в. “Капитал Daily”
"Минстрой холдинг" вече е собственик на оловно-цинковите мини "Злетово" и "Тораница" в Македония. Наскоро българската компания получи концесия за добив от двете находища, а преди броени дни е придобила и активите на предприятията за сумата от 3.5 млн. евро, съобщи SeeNews. Мините не работят от половин година, след като предишният им собственик – Indo Minerals and Metals, фалира. До два-три месеца се очаква дейността да бъде подновена и миньорите да се върнат на работа.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Няма риск от инфлация при въвеждането на еврото", пише в. “Сега”
Практиката на Марешки показва, че структурата на пазара на горива не е напълно конкурентна и има какво да се направи в тази посока от КЗК, казва проф. Стефан Петранов от Асоциацията на индустриалния капитал.

- Професор Петранов, какво Ви направи най-силно впечатление в традиционното проучване на Асоциацията на индустриалния капитал за дела на сивата икономика у нас?

- Най-важното спрямо предходната година е, че се променя посоката. Икономиката през 2015 г. изсветлява, докато предходната 2014 г. е била по-лоша от предишните години. От 2010 до 2013 г. се наблюдава изсветляване, но през 2014 г. тази тенденция се обръща. Радостното е, че през 2015 г. икономиката на България отново започва да излиза на светло.

Прочети още от в. “Сега”

“Последни сме в ЕС по производителност на ресурсите” пише в. „Труд"
България е на последно място в Европейския съюз (ЕС) по „производителност на ресурсите" – икономически показател, който измерва как страните-членки използват и преработват суровини, в какъв обем и каква печалба им носи това. Докато у нас от 1 килограм материали (минерали, метали и пр.) икономиката ни създава 0,28 евро „добавена стойност" като брутен национален продукт, в Холандия и Великобритания правят по 3,44 евро. Това показват данни на Евростат за 2015 година. Процесът отразява степента на преработка на суровините и останалите първични ресурси и е показател доколко икономическият растеж е съвместим с по-ефективно използване на природните ресурси от околната среда. Той се изчислява като Брутен вътрешен продукт (БВП), разделено на брутното материално потребление в страната.

Прочети още от в. „Труд"

“Иран предложи доставки на газ“, четем във в. “Монитор”
Доставки на природен газ и помощ за свързване на европейските банки с Иран договори премиерът Бойко Борисов в първия ден от визитата си в Техеран.
След като премиерът бе приет от президента на Ислямска република Иран Хасан Рохани на извънредна среща днес, българската делегация се похавли, че сме изключително радушно посрещнати от персите, срещу чиято дръжава от десетилетия имаше наложени международни санкции. Така на практика Борисов е първият премиер посетил Иран след смяната на режима. Самият Рохани приел българската делегация с думите, че двете държави имат исторически корени и много близки култури и е напълно естествено първата държава, чрез която Иран да се отвори към Запада да е именно България.
Началото на обсъждането на взаимноизгодни проекти бе дадено още при срещата на Борисов с  иранският вицепремиер Есхаг Джахангири, който промотира идеята за транспортен коридор от Иран през Азербайджан, Грузия и Армения до България през който да се изнасят не само стоки и хора, но и природен газ.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Над 500 хил. коли у нас са без “Гражданска отговорност”", пише в. „24 часа"
Над 500 хиляди автомобила се движат у нас без задължителната застраховка “Гражданска отговорност”.

Трябва много да се внимава, когато се дава възможност за сезонни застраховки за срок под една година, въпреки че за моторите и караваните това е добър вариант. При пътен инцидент пострадалите няма как да бъдат компенсирани и обезщетени, а от друга страна, при този висок процент има опасност Европа да ни наложи проверки и граничен контрол.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Селесао ще спаси с 609 млн. евро икономиката", пише в. “Стандарт”

Хиксовете докараха на Португалия само 25,5 от УЕФА

Титлата на Португалия ще съживи икономиката на страната с 609 млн. евро. Това сочи проучване на Института по управление на маркетинга в страната. Той отчете сериозно раздвижване на пазара покрай триумфа на селесао. Мачовете вдигнаха продажбите на вестници, рекламата, онлайн залаганията, продажбата на телевизори, консумацията на храна у дома и в заведения. А най-вече търговията с бира. Нищо че големите компании в бранша гледаха скептично на финал - Португалия - Франция. "Германия - Англия ни звучеше по-добре, но и сега не можем да се оплачем", обявиха от подразделението на "Карлсберг" в страната на Роналдо. Датската фирма е основен спонсор на първенството и като такъв бе задължителен за фензоните, дори и тези извън Франция. Щастливи са и производителите на кафе, след като черната течност се ля като море в сутрините след мачовете.

Прочети още от в. “Стандарт”