Неблагоприятните метеорологични условия и внезапните промени в температурите се отразиха негативно на селскостопанското производство и културите в Турция, което официални лица в страната описват като едно от "най-големите замръзвания" в новата история на страната,предава Daily Sabah.
Властите обещават да подкрепят производителите, които изнасят навън, включително в България, голям брой местна продукция.
"През март и април, но особено през последния тридневен период (10-12 април), бяхме изправени пред слана, снеговалеж и градушка в резултат на внезапни спадове на температурите на въздуха", коментира турският министър на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ в публикация в социалната мрежа X.
Той отбелязва, че температурите са паднали до минус 15 градуса по Целзий (5 градуса по Фаренхайт) на някои места през последните три дни, като същевременно предполага, че някои региони са регистрирали най-ниските температури през последните 30 години.
Всъщност дори столицата Анкара стана свидетел на обилен снеговалеж през последните дни, докато температурите на времето в други провинции варираха, включително Истанбул, който беше под влиянието на застудяване от Балтика и Европа.
"В резултат на тези неблагоприятни метеорологични условия ние, за съжаление, преживяхме едно от най-големите селскостопански измръзвания в нашата история след голямото селскостопанско измръзване през 2014 г.", казва Юмакли, който пожелава на всички производители и фермери бързо възстановяване.
"Като министерство, ние сме на терен и с нашите производители 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, за да минимизираме негативното въздействие. Всички наши екипи продължават работата си по откриване."

Източник: iStock
Турските производители, засегнати от слана и градушка, могат да подават щети в областните или областни дирекции на Министерството на земеделието и горите, а застрахованите производители могат да подават щети на горещата линия на ALO TARSIM 172 и агенциите.
Кое производство е най-силно засегнато?
Сланата е засегнала предимно овощни дървета и ниви с ранни зеленчуци, като е засегнала производството на различни продукти, включително ябълки и кайсии. Провинция Малатия, в източна Турция, традиционно известна с производството на кайсии, е една от многото провинции, където реколтата е повредена поради измръзване.
Други местоположения включват централни анадолски провинции като Кайсери и Нигде, югозападни провинции Измир, Ушак, Маниса и Денизли и северозападна Сакария и Текирдаг, между другото. В Niğde, един от важните центрове за производство на ябълки в Турция, ябълковите градини бяха сериозно повредени поради неочаквано студено време и замръзване в земеделието.
"Всичко вървеше добре тази година и цветните пъпки бяха много добри. Имахме надежди, че добивът ще достигне отново 650 000 тона. Миналогодишната жега и тазгодишният студ на 11 април не са неща, които изпитваме много често", заяви президентът на Асоциацията на производителите на ябълки Атила Каплан пред Anadolu Agency (AA) в неделя.
"Методите за защита от замръзване не означават нищо в тези студени климатични условия. Можем да осигурим повишаване на температурата с около 2 градуса по Целзий с тези методи, но в екстремна ситуация сме наистина безпомощни. Като производители сме безпомощни", допълни той.
Селското стопанство е един от силните сектори на турската икономика, като миналата година страната е изнесла стоки на стойност над $36 милиарда от сектора, според данни на Асамблеята на турските износители (TIM).
Наскоро турските власти наложиха временно спиране на износа на лимони от страната, позовавайки се на условията на замръзване, преди да го отменят малко след това. Президентът на Съюза на камарите и стоковите борси на Турция (TOBB) Рифат Хисарджъклъоглу заяви, че "неотдавнашното бедствие със замръзване в селското стопанство причини сериозни щети на производството".
"Жалбите от нашите президенти и производители на стокова борса показват, че сме изправени пред голямо събитие от замръзване в селското стопанство. За да поддържаме производството, нашите производители трябва да бъдат подкрепени и ние трябва да застанем с нашите фермери в нужда", написа той в публикация в социалната медийна платформа X.
Местните производителите искат допълнителна публична подкрепа и безлихвено отсрочване на дългове от всички банки. Очаква се особена чувствителност от страна на TARSIM (Земеделския застрахователен пул) по отношение на застрахователните въпроси.
Измръзванията в селското стопанство, които наскоро засегнаха много части на Турция, вече се отразиха негативно на селскостопанското производство в няколко региона, което вече доведе до значителни загуби, особено в полски и градински култури.