"Война ГЕРБ срещу БСП и Радев на съвета, Нинова плаши със съд" е заглавиe от в. "24 часа"

Цветанов: Президентът предложи позиция, изводите от която значат излизане от ЕС и НАТО

Не е вярно, и премиерът не споделя това, твърди соцлидерката

С изключително остър тон и заплахи за съд завърши вчерашният Консултативен съвет по национална сигурност, свикан от президента Румен Радев. Съветът трябваше да обедини позициите на правителството, президента и парламента за заплахите за националната сигурност на България заради войната в Сирия и конфликтите на Балканите.

Прочети ще от в. "24 часа"

"НАП търси да назначи 217 аматьори за фискални инспектори" е водещo заглавиe на в. "Сега"

След като закрива цяло ключово звено с опитни кадри, приходната агенция кани на конкурс за работа хора без опит

Странните "реформи" в НАП продължават. Само преди дни стана ясно, че ръководството на приходната агенция е взело решение от 1 май да ликвидира цяло ключово звено - "Оперативни проверки", в което работят близо 300 данъчни инспектори. В четвъртък пък бе обявен конкурс за назначаване на 217 служители в друга изключително важна структура на НАП - "Фискален контрол". Забележителното е, че условията за кандидатстване са доста занижени - професионален опит не се изисква, а желаещите трябва да имат само бакалавърска степен, като се посочва, че специалност "Икономика" е за предпочитане.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"До 2020 г.: 8 млрд. лв. за инфраструктура, 6 - за региони", четем в "Капитал"

Планът е от данъците и еврофондовете в образование да бъдат инвестирани 3.7 млрд. лв.

През следващите три години правителството планира различни мерки, изпълнението на които ще струва общо 22 млрд. лв. и може увеличи БВП с до 10.3% спрямо базисния сценарий. Друг ефект е повишение на заетостта с 5.4% и по-ниска безработица с 2.2 пр.п. Изчисленията са направени с моделът СИБИЛА и са част от новата Конвергентна програма (2018-2021), публикувана днес на страницата на Министерството на финансите.

Прочети още от " Капитал"

"30 млн. лв. бандитски пари под държавен арест" извежда на първа страница в. "Монитор"

Каси на РПУ-та и БНБ пазят "светещите банкноти"

Близо 30 млн. лева са арестувани като улики по различни дела и разследвания, които се водят у нас, научи "Монитор". Парите са основно в брой и са пръснати по трезори в БНБ, съдебни хранилища и по различните служби, където се водят досъдебните и съдебните производства. Пачките са давани като подкупи, като разплащане при сделки с наркотици и са залавяни при акции срещу корумпирани чиновници.

Сред държаните под ключ улики има и от т.нар. светещи банкноти (с това име се прочуха белязаните от разследващите пари, покрай акцията с ареста на кметицата на "Младост" Десислава Иванчева (виж вдясно). Както стана ясно и покрай спецакцията на прокуратурата и новата комисия "Антикорупция" рядко сумите за даване на подкуп се осигуряват от системата за сигурност на държавата и затова идват от изнудваните лица.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дигитализираме образователната система с европари", четем във в. "Стандарт"

Министерството на образованието и науката започва голям проект за дигитализация, финансиран от ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", съобщи пред журналисти министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на конференцията "Educate to create: от дигитални ползватели към дигитални създатели".

Той обясни, че по проекта ще има дейности за създаването на достъпно електронно образователно съдържание, за обучение по компютърно моделиране и програмиране от най-ранна възраст, и за обучение на учителите.

Първата дейност е за създаването на отворено образователно съдържание, като учителите и учениците ще създават образователни ресурси, които да могат да се ползват от всички. Учителите ще получат заплащане за това, сега има много образователни ресурси, които са с платен достъп, има и с безплатен достъп, но не съответстват на всички уроци и на всички учебни програми, обясни министър Вълчев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България е сред "горещите" дестинации за автомобилните производители", пише в. "Капитал"

Със заводите на Dacia и Ford и над 600 фабрики за компоненти Румъния е безспорният лидер в региона

Югоизточна Европа (ЮИЕ) е новата гореща дестинация за световните производители на автомобили. Макар и без завод за асемблиране на коли, в България работят 170 компании, които произвеждат компоненти за индустрията и повечето от тях планират да разширят дейността си. Това се посочва в анализ на SeeNews за автомобилната индустрия в региона. Очаквано начело са страни като Румъния, Словения и Сърбия, където има заводи за асемблиране, покрай които се създават и множество други предприятия за части.

Прочети още от в " Капитал"

"2018-а започна слабо за чуждите инвестиции", пише в. "Сега"

2018 година започва слабо за преките чужди инвестиции. За първите два месеца на годината привлечените външни капитали са 204 млн. евро. Това е със 148 млн. евро по-малко от същия период на миналата година, показват данните на БНБ. Само през февруари в страната са влезли едва 46 млн. евро преки инвестиции. Данните са предварителни и вероятно ще бъдат коригирани нагоре, но тенденцията за сериозен отлив на чужди капитали от българската икономика е трайна през последните две-три години.

Прочети още от в. "Сега"

"Предмет "Компютърно моделиране" още в първи клас" пише в. "Монитор"

Учениците от първи клас ще изучават предмет компютърно моделиране. Те ще се обучават на програмиране, писане алгоритми и други базови умения. Това предвижда проектът по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", обясни образователният министър Красимир Вълчев след старта на конференцията "От дигитални ползватели към дигитални създатели". Проектът обхваща три ключови дейности. Една от тях е разширение на обучението по информатика и програмиране. От следващата учебна година малчуганите от трети клас ще започнат изучването компютърно моделиране като задължителен предмет, а след това надградят знанията си и в четвърти клас. Целта на проекта да се създаде допълнителното обучение по компютърно програмиране, което да обхваща учениците от 1 до 7 клас, подобно на националната програма за гимназии "Старт за IT кариера", по която се обучават над 1000 ученика.

Прочети още от в. "Монитор"

"Ще запалят ли бълхите юргана на властта", пише в. "Стандарт"

Коя бълха ще изгори? Това е въпросът, който си задава всеки кмет след вчерашното цветисто изказване на премиера Бойко Борисов. Той избра началото на заседанието на кабинета, за да отговори на призива на президента Румен Радев за повече светлина относно харченето на европарите.

"Не може заради една бълха да изгори юргана", каза Борисов и нареди на министрите си час по-скоро да изсветлят ресорните обществени поръчки пред държавния глава.

Премиерът нареди това да стане не по каналния административен път, а по прекия - чрез лични срещи, на които министрите да дадат пълна справка кой, кога и как е печелил поръчките от Европа у нас.

Много вероятно е министрите първоначално да са решили, че заповедта е била само за пред медиите. Но последващите им отговори за пълна готовност по всяка време за среща с Радев показва, че на съвещанието при закрити врати премиерът е бил достатъчно ясен и сериозен в разпореждането си.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Най-мрачният сценарий: България въвлечена в ядрена война срещу Русия" четем в "24 часа"

Позна ли Ванга, че от Сирия ще тръгне трета световна и доколко ще ни засегне

"Леле, в Сирия какво ще стане! Това си го пише и в Библията. Горките хора в Сирия - ще дойде време, няма да остане камък върху камък от нея. Но рано е още за това". Тези думи, цитирани в книги на писателката Жени Костадинова, са категорично определяни като пророчество на баба Ванга от 1975 г. Какво точно е казвала петричката врачка, казвала ли го е, добре ли са я чули - днес вече няма как да се установи. Друго предсказание, отново приписвано на Ванга, но от 1994 г. гласи: "Ще дойде на света най-старото учение. Не, не скоро. Още Сирия не е паднала! Сирия ще рухне в краката на победителя, но победител ще се окаже друг!".

Прочети още от в. "24 часа"