Милиардерите от първо поколение се страхуват най-много от рецесия в САЩ и от възникване на геополитическо напрежение. Докато техните наследници се страхуват най-много от инфлационен натиск и повишениие на цените на суровините, се казва в доклада на най-голямата швейцарската банка UBS, "Амбициите на милиардерите за 2023 година".
"Наследниците на милиардерите също имат свои собствени виждания за рисковете в бизнеса и как трябва да се позиционират в бъдеще. Например, две трети (66%) от милиардерите първо поколение посочват потенциалната рецесия в САЩ като своя основна грижа, следвана от (евентуално) геополитическото напрежение (62%).
За разлика от тях, свръхбогатите наследници се безпокоят най-вече за инфлационния натиск (57%), както и за наличието и цените на суровините (52%)", се казва в документа на UBS.
Според данните от проучването на UBS, има и неща, които силно безпокоят както милиардерите първо поколение, така и техните наследници - това са възможните рискове, свързани с генеративния изкуствен интелект. Макар че същевременно 65% от милиардерите смятат, че AI предлага една от най-големите бизнес възможности за техните компании през следващите 12 месеца.
"Що се отнася до направленията на инвестиране през следващата година, 43% от милиардерите първо поколение възнамеряват да увеличат инвестициите си в частни ценни книжа (акции, облигации и др.), а 38% планират да увеличат инвестициите си в облигации на развити страни (държавни дългови книжа).
Свръхбогатите наследници пък предпочитат най-вече частни инвестиции, като приблизително по равно са предпочитанията да привличат преки инвестиции в акционерен капитал, както и инвестиции във фондове за дялов капитал", се отбелязва в доклада.
Проучването е проведено сред клиенти милиардери на швейцарската банка UBS, която управлява активи по целия свят на обща стойност 5,5 трилиона долара, вкл. след придобиването на фалиралата Credit Suisse.
По оценки на UBS, докато милиардерите с иновативни компании от областта на технологиите и здравеопазването са натрупали богатствот си най-вече през последното десетилетие, за периода първи признаци за повишавне на състоянието има за 15% от милиардерите с индустриални компании, "което вероятно ще продължи в условията на енергийния преход и нарастващите разходи за отбрана в някои страни".
Проучването в тазгодишният доклад установи, че по-голямата част от милиардерите, станали такива миналата година, са го направили по наследство, а не чрез проява на предприемачество. "Тази тенденция очакваме да видим дори повече през следващите 20 години, тъй като над 1000 милиардери най-вероятно ще предадат около 5,2 трилиона долара на своите деца", се цитират в документа думите на ръководителя на отдела за стратегически клиенти на UBS, Бенджамин Кавали.