Таланти, капитал и подобрени регулации - това обеща на IT бизнеса българският еврокомисар Екатерина Захариева. На представянето на годишния Барометър на Българската асоциация на софтуерните компании тя представи приоритетите си в ресор "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации".

"Целта на този ресор, който е по-различен от предишния, е да помага на европейските иновативни компании на първо място да инвестират повече в иновации и да останат в Европа. Всяка иновативна компания, която напуска ЕС, е загуба на ресурси и загуба на високоплатени работни места. Най-важното - огромна загуба е за нашето общество", категорична беше Захариева.

Глад за кадри преди летния сезон: Бизнесът внася чуждестранни работници

Глад за кадри преди летния сезон: Бизнесът внася чуждестранни работници

Кризата е навсякъде, но най-силна е в туризма, коментират от Българската конфедерация по заетостта

Един от приоритетите ѝ ще бъде т.нар виза за висококвалифицирани специалисти, като ще бъдат предложени законодателни промени на европейско ниво. В момента бизнесът у нас среща сериозни проблеми с бюрократичните режими около т.нар "синя карта".

"Плановете бяха ЕС до 2030 г. да има 20 млн. IT инженери, но трендът е да стигнем до 10 млн. Целта на тази Европейска комисия е ЕС да стане атрактивно място за привличане на млади хора. Идеята е да привличаме таланти от целия свят", заяви Екатерина Захариева.

Снимка 695448

Източник: Явор Николов

И беше категорична: "Вероятно в следващия програмен период ще има повече пари за иновации, но без да обучаваме, привличаме и задържаме таланта в Европа, няма да подобрим нашата конкурентоспособност".

В същото време обаче еврокомисарят призна, че сериозен проблем е достъпът до капитал - когато не могат да го намерят в Европа, стартиращите компании го търсят в САЩ или Азия.

Посланието, с което вече ни крадат инвеститори: "В България не е сигурно да се прави бизнес"

Посланието, с което вече ни крадат инвеститори: "В България не е сигурно да се прави бизнес"

Технологичният сектор не са просто 104 хиляди души, а e възможност за позициониране в бъдещето, категорични са от AIBEST

Затова ще се работи сериозно за финансирането на иновациите на компании във фазата на растеж. Ще се увеличи таванът на финансиране до 30 млн. евро.

Захариева отбеляза, че до момента по тези механизми българските компании са получили 12 млн. евро безвъзмездно и 20 млн. евро капиталови инвестиции - за 3 години са получени толкова пари, колкото през целия програмен период. По думите ѝ това е показателно, че IT секторът има добри идеи, защото кандидатстването е на състезателен принцип.

По отношение на регулациите Захариева обяви, че ще работи за премахване на проблемите, с които се сблъскват компаниите в сектора при разрастването си в рамките на ЕС - различни режими на регистрация, условия за откриване на банкови сметки и т.н. "Целта е свободно движение на наука, иновации и таланти", обяви Захариева и посочи, че може да бъдат създадени единни минимални стандарти.