![](http://images.ibox.bg/2008/10/16/dolar/256x192.jpg)
Защо САЩ да се отказват от статута на долара като резервна валута позиция, който им дава възможност да вземат лесно пари на заем?", пита главният икономист на контролираната от държавата China Construction Bank, добавяйки, че правителството на САЩ има прави на вето в МВФ.
"Те няма да позволят на друга валута да се състезава с долара за господстващо положение," според един от ръководителите в китайския клон на UBS.
Управителят на Китайската централна банка през тази седмица призова МВФ за разширяване на използването на специални права на тираж, или СПТ, и преминаване към "над-държана резервна валута."
Вчера финансовият министър на САЩ пък каза, че е „отворен" за обсъждане на въпроса, което доведе до силно поевтиняване на долара, преди Гейтнер да поясни, че доларът трябва да остане световната резервна валута.
В САЩ блокират разширяване на издаването на специални права на тираж през последните 12 години, според данни на МВФ.
СПТ са създадени от МВФ през 1969 г. за подкрепа на системата за оценка на обменните курсове приета в Бретън Уудс, която спира да функционира през 1971г., след като САЩ изоставят златния стандарт.
В момента СПТ представляват по-скоро механизъм за оценка на сумите по заемите и на вноските на членовете.
Планът на гуверньора на китайската централна банка „представлява заплаха за господстващото положение на долара", заяви управителят на китайското поделение на UBS за анализи и изследвания, „А слабият долар ще направи по-трудно за САЩ да продават облигации за финансиране на своите планове за стимулиране на икономиката си."
Китай е най-големият чуждестранен купувач на американски дълг, като увеличи валутните си резерви деноминирани в долари с 52% през 2008 г. и в момента има щатски бонове за около $740 млрд. според данните на финансовото министерство в САЩ.
Дисбалансите показват, че господството на долара като единствена резервна валута "е към края си", според ръководителя на поделението за глобални валутни стратегии на Calyon в Хонгконг.
Китай иска да се фокусира вниманието върху долара, а не върху неговата собствена валутна политика в хода на подготовката за срещата на Г20 на върха следващата седмица в Лондон, допълни той.
"Китай иска да покаже, че е в силна позиция преди срещата", според ръководителя на поделението за глобални валутни стратегии на Calyon, а „Чуждестранните централни банки споделят нарастващата си загриженост за техните инвестиции в САЩ, след като Фед стартира печатане на пари, което потенциално може да намали силно стойността на долара."
Доларът е под силен натиск откакто Федералният резерв започна изкупуването на облигации гарантирани от правителството на САЩ.
Индексът на нюйоркската борса, който проследява движението на долара срещу валутите на шест от основните търговски партньори на САЩ, падна с 4.1% през миналата седмица, което е най-големият му спад от септември 1985 година.
След изказването на Гейтнер доларът поевтиня с 1.3% спрямо еврото в рамките на 10 минути, въпреки че предния ден, президентът на САЩ Барак Обама каза на пресконференция, че доларът е "изключително силен," и той счита, че няма нужда от нова глобална валута.
Стойността на СПТ се изчислява спрямо кошницата включваща долара, еврото, японската йена и британската лира, което защитава правата на тираж от колебанията в курса на отделна валута. Вчера, според МВФ едно СПТ е било на стойност $1.50549. Дадена страна може да осребрява СПТ в случай че трябва да финансира дефицита по платежния си баланс или да подкрепи обменния курс на собствената си валута.
Ако не съществуваше огромният американски дефицит в платежния баланс, както и пазарът на долари в Европа, щеше да има необходимост от много по-големи специални права на тираж.
Предложение за допълнително отпускане на СПТ беше дадено за одобрение през септември 1997 г. от Борда на управителите на МВФ. Емисията беше за двойно ограничени СПТ за 42.8 милиарда ($64 милиарда). Но докато 131 члена със 77.7% от гласовете одобриха предложението, за приемането му все още е необходима 85% подкрепа или съгласието на САЩ, които имат 16.75% от всички права на глас в МВФ.
Според управителя на китайската централна банка това предложение следва да бъде одобрено "възможно най-скоро", както и да бъдат включени повече валути в кошницата за оценка на СПТ.
Освен това СПТ, трябва да бъдат приети в международната търговия и инвестиции, така че да могат да бъдат използвани като резервна валута, чрез емисии от СПТ-деноминирани ценни книжа.
Кошницата от валути за оценка на СПТ се преразглежда на всеки пет години, като следващото преразглеждане ще бъде през 2010 година. Последното такова разпределение даде на долара над 44% тежест в кошницата, над 34% за еврото и по 11% за йената и паунда.
badmin
на 27.03.2009 в 09:50:26 #10то пък ще ги пита някой
Xa-x@v
на 26.03.2009 в 21:07:38 #9Владко
момче,пак не си наясно с нещата
Тоя смешник Браун,който цитираш я намери,къде продаде една голяма част от златото на Англия
Сега да не ми се прави той на страдалец,ами да обясни,как така бившите роби изкупуват английските фирми и в близко време ще стане така,че робовладелците ще бъдат командвани от бившите си роби
Нека той и последовалите му да обяснят Ягуар и Ленд Роувър,попаднаха в индийците
Съветвам те да си помислиш на трезва глава и да си отговориш на някои въпроси,които не са ти ясни,защото ставаш за смях във форума ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
образован
на 26.03.2009 в 20:29:59 #8Интерсното е да СПТ ще бъде разгледан като "резервна" виртуална валута или ще е Еврото!? Колкото до идеята за над-държавна валута, тя може да проработи само с депозитар зад нея от класа на МВФ или Световната банка в който да се държат златни или подобни запаси за гарантиране на тази валута! От друга страна, слабия долар не помага на никой! Има един предел, под който не трябва да пада нито една от основните валути, в обратен слуей тя повлича всички валути надолу! Често Япония или ЕС са подкрепяли долара по търговски прични, ниския долар помага на износа на САЩ, но сега ще го подрепят по друга причина! ако падне твърде много, може да доведе до задълбочаване на кризата!
балкандо
на 26.03.2009 в 20:19:10 #7според мен bibian е прав. Мисля си, че ако нещата наклонят към Китай и Русия, тогава САЩ както обикновено ще предизвикат нова война. Вероятно световна. Самият механизъм и поводът сигурно вече се подготвят, а Обама ще може да избира как да бъде запомнен - с паметник или без.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_sad.gif?_=1446728989)
vladimir
на 26.03.2009 в 19:42:25 #6. ваща мама мръсна американска! .
vladimir
на 26.03.2009 в 19:16:43 #5. ГОРДОН БРАУН ПРИСТИГНА В БРАЗИЛИЯ ЗА ПРЕГОВОРИ Британският премиер пристигна в Бразилия за преговори с Лула относно срещата на Г20 в Лондон. При посрещането му Лула заяви, Че "кризата беше създадена от бели хора със сини оЧи и няма защо негри и индианци да страдат за това". Лула каза това пред британските журналисти, повеЧето от които имат този биотип. Запитан дали иска да предизвика идеологиЧеска полемика, Лула отговори, Че непознава нито един банкер негър или индианец и Че най-бедните в света са отново първите жертви. Гордон Браун избягна да коментира мнението на Лула, казвайки само, Че кризата запоЧна в САЩ и се разпространи по целия свят. ИзтоЧник: http://www1.folha.uol.com.br/folha/dinheiro/ult91u540949.shtml .
БулаваSSNX30
на 26.03.2009 в 19:08:51 #4Мисля че иде време, в което тия самозванци чифутите никой нема да ги пита, те и без това са се запътили към ада и небитието...![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_razz.gif?_=1446728989)
Stan Da Man
на 26.03.2009 в 19:02:29 #3Айде да не коментираме наизуст. Не могат да поискат да се погасят, те си имат определен падеж. Могат да ги предложат за продан, но няма да спечелят нищо. А пък и на Китай не им трябва слаб долар. Юанът от години е манипулиран и те се опитват да изместят акцента.
cojones
на 26.03.2009 в 18:56:13 #2Gabberwocky
на 26.03.2009 в 18:04:51 #1истната е, че ако Китай убедят Русия и Европа за необходимостта на такава валута и предприемат стъпки към осъществяването на такъв проект, САЩ нямат абсолютно никакъв избор, а ще се надупят и ще се присъединят...в противен случай Китай ще поискат да им се погасят дълговете от САЩ (800 милиарда; към 30% от външната задлъжнялост на Щатите) и да сринат долара...