Китай наложи ответни мита на САЩ, съобщава FT, цитирайки обявена в неделя информация от страна на китайското посолството във Вашингтон. Пекин ударя стоки на стойност около $14 милиарда и на практика разбива надеждите, че търговската война между двете най-големи икономики в света може да бъде избегната.
Пекин обяви митата миналата седмица в отговор на решението на САЩ да наложи допълнителен данък от 10 процента върху китайските продукти, което президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече "начален залп" в подновената търговска офанзива срещу Китай.
В сравнение с общите тарифи на САЩ, мерките на Китай, които са насочени към износа на САЩ на втечнен природен газ, въглища, суров нефт и селскостопанско оборудване, както и някои автомобилни стоки с налози от 10 процента до 15 процента, се разглеждат като създаване на пространство за преговори за предотвратяване на широк търговски конфликт.
До крайния срок в неделя новини за сделка не дойдоха и китайското посолство във Вашингтон обяви, че тарифите са влезли в сила в 00:01 сутринта пекинско време в понеделник (11:01 преди обяд в неделя във Вашингтон).
Миналата седмица Пекин обяви и антитръстово разследване на Google, чиято търсачка е блокирана в Китай, и на Illumina - американска биотехнологична компания. Китайските власти поставиха в черния списък и холдинговата компания на американските модни марки Calvin Klein и Tommy Hilfiger.
Източник: iStock
Припомняме, че Китай затегна своя контрол върху веригата за доставки на редкоземни метали, като ограничи износа за САЩ на пет критични метала, използвани в свързаните с отбраната индустрии - слънчеви панели, батерии за електрически автомобили и други екологични енергийни продукти. Китай произвежда около 60 процента от редкоземните метали в света и представлява 90 на сто от преработката в индустрията.
Експертите на финансовите пазари първоначално се надяваха, че Доналд Тръмп може да следва същата схема с Китай, както с Канада и Мексико, срещу които той също обяви мита, но след това даде едномесечно отлагане, след разговори в последния момент с техните лидери. Тръмп беше поискал да разговаря с китайския президент Си Дзинпин, но по-късно заяви, че "не бърза" да го направи.
Експерти предполагат, че Пекин може да е възразил срещу тактиката на Доналд Тръмп, обявявайки митата само два дни преди да влязат в сила и преди да се обърнат към китайските служители за преговори. Тръмп обвини Китай, заедно с Мексико и Канада, че не са успели да ограничат потока на смъртоносния опиоид фентанил в САЩ.
Той също така инструктира търговския представител на САЩ да разследва спазването от Китай на първата фаза от търговското споразумение, което той сключи с Китай през 2020 г. по време на първия си мандат в Белия дом, съгласно което Пекин се съгласи да купува повече американски продукти.
USTR трябва да докладва резултатите от проучването на 1 април, след което може да има нова конфронтация, казват анализатори. Пекин предприе някои мерки, за да спре потока от съставки за фентанил - известни като прекурсорни химикали, след срещата на върха в Сан Франциско в края на 2023 г. с участието на тогавашния президент на САЩ Джо Байдън и Си Джипин.
Администрацията на Тръмп обвинява Пекин, че субсидира китайски компании, които произвеждат прекурсорите.
Търговските отношения между САЩ и Китай оформиха икономиките на двете страни през последните десетилетия. Делът на Китай в общия внос на САЩ е спаднал значително, откакто Тръмп въведе мита по време на първия си мандат, което накара някои анализатори да предположат, че този път Пекин може да е в по-добра позиция да издържи мерките на президента.
Фредерик Нойман, главен икономист за Азия в HSBC, коментира, че много китайски компании ще могат да понесат 10-процентно мито върху своите стоки, като се има предвид, че експортните цени на страната са намалели много повече от тези на конкурентните производители през последните две години.
"Ако имаше само 10-процентни мита за Китай и ако ги оставихме така, мисля, че много инвеститори щяха да спят по-спокойно", добави той.
"Голямото притеснение, разбира се, е, че това е прелюдия към още по-големи търговски ограничения."