Активите на КТБ се увеличиха над 200 пъти
Високите лихви по депозитите влияят негативно на реалния сектор, казва Цветан Василев, председател на надзорния съвет на банката
Господин Василев, Корпоративна търговска банка навършва 15 години. Каква е вашата оценка за дейността на трезора?
- 15 години са и много, и малко. От гледна точка на историята това време е нищо, но от гледна точка на модерната българска банкова система тези години почти покриват изцяло нейното възникване и развитие. Така че Корпоративна търговска банка е връстник на всички останали банки, създадени в началото на 90-те години. Времето, което измина оттогава, няма как да не бъде разделено на два периода - периода до приватизацията на банката и след това. Аз мога да говоря само за периода след приватизацията. КТБ се наложи като една от най-успешните банкови институции. От 2003 г. до момента банката е в първата десетка по активи, а по капиталови показатели - в първата тройка. Обемът на активите е нараснал над 200 пъти за тези 9 години след приватизацията, а собственият капитал е нараснал 20 пъти. Мениджмънтът на банката следва определена философия през целия този период и тя е персонален подход към всеки един клиент независимо колко голям е той. Ние не само продаваме продукти, ние решаваме определени проблеми на нашите клиенти. Поради тази причина текучеството на клиентите е минимално.
Високо качество на условията по кредитите, ръст в приходите, по-висока печалба. Как се постига това в условията на икономическа криза?
- Банката е система, в която има сериозен инерционен момент. Затова тя трябва да се настройва. КТБ в момента е настроена в един оптимален модел и по всички основни показатели - ликвидност, доходност, съотношение на кредитния портфейл към общия размер на активите. Освен това адаптацията на банката към днешните кризисни условия е направена още със залагането на самите насоки на стратегическото й развитие. Ние винаги сме залагали на друг подход - на присъствие в основните отрасли на устойчивото развитие - енергетика и инфраструктура. А именно тези отрасли са най-малко засегнати от кризата. Адаптирането към днешната криза на практика започна в банката в края на 2007 г. с преструктуриране на кредитния портфейл, намаляване на дела на финансирането в предприемаческия бизнес - строителство и развитие на терени. Тези мерки тогава ни предпазиха от по-сериозни проблеми. Освен това банката никога не е била ориентирана към банкиране на дребно. Това пък я прави особено ефективна, защото с много малко персонал ние успяваме да управляваме сериозен обем от активи. Това ни дава ред преимущества пред останалите банкови институции.
Колко време още ще се задържат високите лихви по депозитите?
- Още преди време съм изказвал твърдото убеждение на ръководството на Корпоративна търговска банка, че ние няма да участваме в надпреварата за високите лихви по депозитите. КТБ не е променила лихвената си политика, и то от години. Високите лихви по депозитите влияят негативно на реалния сектор. Аз лично смятам, че надпреварата за депозити ще намалее с поизчистване на рефинансиранията на чуждите банки. След изчистването ще намалее и напрежението на пазара. Така че към момента ние следваме една далеч по-уморена политика и се надяваме тази лихвена експанзия да затихне до края на тази година.
Това означава ли, че от началото на 2010 г. ще се обърне тенденцията и ще се разхлабят условията по банковото финансиране?
- Това ще зависи от потребностите на реалния сектор, но при всички случаи банките ще бъдат по-предпазливи, особено в частта по банкирането на дребно. Аз самият считам, че потребителските кредити не трябва да бъдат така безразборно раздавани, каквато практика наблюдавахме през последните 2-3 години. На практика именно това е част от предпоставките за създаване на кризисна ситуация в България.
Има ли сектори от икономиката, които сте спрели да финансирате?
- Ние се въздържаме от финансиране на строителство в момента. Трудно финансираме нови проекти предвид стагнацията на пазара. Естествено е кризата в строителството да е в резултат на намаленото спекулативно търсене. Всъщност една от причините България да е сравнително малко засегната от кризата са сравнително по-малките размери на този строителен балон в сравнение с другите страни. Това ни спасява от много негативни последствия. Корпоративна търговска банка за разлика от мнозинството други банки никога не е поставяла чисто формално условия за финансиране на проекти и за ипотечни кредити. Ние винаги сме изхождали от максимален размер на ценовия риск, който можем да поемем например по съответните райони на София. Банката е финансирала проекти, в които себестойността в определени райони не надвишава определена цена. Ние не сме финансирали проекти, в които стойността на земята върху единица разгъната площ е неразумно висока и спекулативна и поради тази причина в момента финансираните от нас проекти са с относително добра цена и в никакъв случай пазарът не ги е подминал. Тоест те са горе-долу на приличните стойности на пазара - 450-550 EUR, които аз считам, че са нереално ниски цени предвид факта, че покриват само себестойността на строителството. Затова нас не ни притесняват по-ниските цени на имотите, а ниската ликвидност на този пазар в момента. За сметка на това пък много активно финансираме фирми, които изпълняват обществени поръчки, фирми, които участват в инфраструктурни проекти, фирми, които имат осигурен износ. Ние дори увеличаваме финансирането в такъв тип дейности.
КТБ също се отказа от раздаването на дивиденти. Какъв е ефектът от такова решение за банката и за акционерите?
- По принцип решението не е нито некоректно, нито изненадващо. Ние сме абсолютно коректни към нашите акционери, особено към миноритарните, по простата причина, че решението за нераздаване на дивидент за следващите 5 години е вписано в проспекта на банката за първично публично предлагане. Освен това капитализирането на печалбата се налага заради изискването за капиталова адекватност и допълнителни резерви.И в този смисъл, независимо че имаме решение да не разпределяме дивидент, ако резултатите на банката към края на 2009 г. са достатъчно добри, тогава бихме могли да преразгледаме това решение и да предложим разпределение на дивидент.
Ще настъпят ли промени в управлението на КТБ след прехвърлянето на 30% от капитала на Държавния общ резервен фонд на Султаната Оман?
- Не, изрично мое условие беше запазване стратегията на развитие на банката. А самата стратегия на КТБ освен добрите ни резултати, разбира се, е сред причините фондът да инвестира в банката.
КТБ има ли проблеми с необслужвани ипотечни кредити?
- При нас ипотечни кредити почти няма. Над 99% от кредитния ни портфейл са корпоративни кредити, а обемът на "лошите" кредити е под 0.2%. Затова и финансовите ни резултати са толкова добри.
Каква ще е 2009 г. за българската икономика и в частност за банковия сектор?
- Няма да бъде особено добра. До каква степен ще се разрази кризата, ще е функция на вътрешни и външни фактори. Външните фактори бих ги разделил на външни субективни и външни обективни. Обективните са тези, които са свързани с дълбочината и развитието на кризата навън. Ако сигналите са определено изправени на вълната, това означава, че негативните рефлекси ще намаляват и дълбочината на кризата при нас ще се отмества. Но ако там нещата продължат надолу, последствията при нас ще бъдат още по-негативни. Субективните бих ги свел до възможността на дър-жавната власт да осигури нормално средствата по европейските фондове. А вече вътрешните фактори бих ги свел до ефективността на управлението и инвестиционната политика на правителството. Към днешна дата ролята на държавата в икономиката се увеличава още повече.
Има ли индикации на капиталовия пазар за подобряване на икономиката?
- Фондовата борса по принцип е индикатор за това какво се случва в реалната икономика, но в България не е така. Според мен у нас инвестиционната култура все още е много ниска. Българинът още не е свикнал да инвестира на свой риск.
В каква посока трябва да работи новото правителство?
- Аз не съм видял нищо конкретно в програмите на политическите партии. Какъв ще бъде форматът на новото правителство, също не е ясно. Важно ще бъде новото правителство да подобри отношенията с Европа, да ускори процесите по усвояване на фондовете, защото те са една от възможностите за неутрализиране на негативните влияния на кризата. Много важно е да се подобри и работата на правителството с бизнеса, защото не е редно да има Китайска стена между тях.
Магдалена Иванова
Архив
/
Активите на КТБ се увеличиха над 200 пъти