Военните разходи на Турция отбелязаха рязък ръст през 2024 г., тъй като глобалните разходи регистрираха най-рязкото покачване на годишна база поне от края на Студената война. Това става ясно от нов доклад, публикуван от водещ мозъчен тръст за конфликти и цитиран от Daily Sabah.

Коригираните спрямо инфлацията разходи миналата година са се увеличили с 9,4% до 2,72 трилиона щатски долара, съобщава Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI), отбелязвайки 10-ти пореден годишен ръст.

Военните разходи на глава от населението също достигнаха най-високата си точка от 1990 г. насам, достигайки 334 долара. Покачването е подхранвано от повишеното геополитическо напрежение, което увеличи военните разходи във всички региони на света, с особено бърз растеж както в Европа, така и в Близкия изток.

Европа инвестира €800 милиарда в отбрана, а 70% от суровините за нея идват от Китай

Европа инвестира €800 милиарда в отбрана, а 70% от суровините за нея идват от Китай

"Когато планираш да развиваш една индустрия, тя трябва да е ресурсно обезпечена", заяви Иван Митев

Констатациите на SIPRI показват, че разходите за отбрана на Турция са се увеличили с 12% през 2024 г. спрямо предходната година, достигайки 25 милиарда долара, или 1,9% от брутния вътрешен продукт (БВП). Страната представлява 1% от глобалните разходи миналата година. Неговите военни разходи са нараснали със 110% от 2015 г. насам, каза мозъчният тръст. 

Снимка 342305

Източник: архив БГНЕС

Турция инжектира милиарди долари през последните две десетилетия, което й помогна да се трансформира от нация, силно зависима от оборудване от чужбина, в държава, която е основен износител и където местните системи сега отговарят на почти всички нужди на отбранителната индустрия. Инвестиционният стремеж подтикна разработването на набор от местни въздушни, сухопътни и морски платформи, които в крайна сметка помогнаха на страната да сключи експортни сделки на стойност милиарди долари.

"Над 100 държави по света увеличиха военните си разходи през 2024 г. Тъй като правителствата все повече дават приоритет на военната сигурност, често за сметка на други бюджетни области, икономическите и социални компромиси могат да имат значителни последици за обществата за години напред", пише в доклада.

Глобалната военна тежест - военните разходи като дял от световния БВП - се покачва до 2,5% през 2024 година.

Основен двигател на Европа?

Войната в Украйна и съмненията относно ангажимента на САЩ към алианса НАТО доведоха до нарастване на военните разходи в Европа (в това число и на Русия) със 17% до 693 милиарда долара, тласкайки европейските военни разходи над нивото, регистрирано в края на Студената война.

Всички европейски страни са увеличили разходите си през 2024 г., с изключение на Малта, показват данните. Военните разходи на Русия достигнаха приблизително 149 милиарда долара през 2024 г., което е увеличение от 38% спрямо 2023 г. и двойно повече от нивото през 2015 г. Това представлява 7,1% от БВП на Русия и 19% от всички държавни разходи.

Общите военни разходи на Украйна са нараснали с 2,9% до 64,7 милиарда долара, което се равнява на 43% от разходите на Русия. С 34% от БВП Украйна имаше най-голямото военно бреме от всяка страна през 2024 г.

"Понастоящем Украйна разпределя всичките си данъчни приходи за своята армия. В такова ограничено фискално пространство за Украйна ще бъде предизвикателство да продължи да увеличава военните си разходи", пише в доклада.

Първите пет държави, които харчат най-много военни средства - САЩ, Китай, Русия, Германия и Индия - представляват 60% от глобалния общ обем. Разходите на Съединените щати са нараснали с 5,7% до 997 милиарда долара, което е 66% от общите разходи на НАТО и 37% от световните военни разходи през 2024 г.

"Разходите на Германия са се увеличили с 28% до 88,5 милиарда долара, което я прави четвъртият най-голям харчител в света. За първи път след обединението Германия стана най-големият военен разходник в Западна Европа", каза един от експертите в изследването SIPRI - Лоренцо Скарацато.

"Последните политики, приети в Германия и много други европейски страни, предполагат, че Европа е навлязла в период на високи и нарастващи военни разходи, който вероятно ще продължи в обозримо бъдеще", подчертава Скарацато.

Китай, която има вторият по големина военен бюджет в света, увеличи разходите си със 7% до приблизително 314 милиарда долара, отбелязвайки три десетилетия на последователен растеж.

"Комплексни" задачи

Общите военни разходи на членовете на НАТО възлизат на около 1,5 трилиона долара. Всичките 32 членки на НАТО са увеличили разходите си през 2024 г., като 18 харчат най-малко 2% от БВП. Европейските членове на НАТО са похарчили общо 454 милиарда долара, което представлява 30% от общите разходи в целия алианс.

Увеличението сред европейските членки на НАТО се дължи основно на продължаващата руска заплаха и опасенията относно възможното оттегляне на САЩ в рамките на алианса, според изследователя на SIPRI Джейд Гиберто Рикар.

"Заслужава да се каже, че увеличаването на разходите само по себе си няма непременно да доведе до значително по-голям военен капацитет или независимост от САЩ. Това са много по-сложни задачи", смята Рикар.

Военните разходи в Близкия изток достигнаха приблизително 243 милиарда долара през 2024 г., което е увеличение от 15% спрямо 2023 година. Разходите на Израел нараснаха с 65% до 46,5 милиарда долара - най-рязкото покачване от 1967 г. насам - на фона на военната атака в Газа.

Разходите на Ливан се повишиха с 58% до 635 милиона долара след няколко години на по-ниски разходи поради икономическа криза и политически сътресения. Разходите на Иран обаче спадат с 10% в реално изражение до 7,9 милиарда долара, тъй като въздействието на санкциите ограничи капацитета му да увеличава разходите.

Африканските страни са похарчили 52,1 милиарда долара за военни цели през 2024 година, което е 3% увеличение от 2023-та и 11% повече от 2015 година.

Турската военна индустрия има огромен потенциал - какво я спира

Турската военна индустрия има огромен потенциал - какво я спира

Южната ни съседка сама по себе си е голям пазар, но освен това има и много възможности за износ