Военната индустрия на Турция е в подем и вече намира своето място и на глобалния пазар, но редица политически и икономически проблеми ѝ пречат да покаже на какво реално е способна, става ясно от анализ на GlobalData.

Южната ни съседка ударно се превъоръжава, като бюджетът ѝ за отбрана се очаква да достигне 72,2 милиарда долара през 2029 г. при 44,5 милиарда за тази година. От тях $12,5 млрд. ще са за придобиване на нова техника (при $8,3 млрд. през 2024 г.).

Турция оценява потенциалните икономически ползи от членство в БРИКС

Турция оценява потенциалните икономически ползи от членство в БРИКС

Какво ще се промени ако страната влезе в организацията?

Това прави вътрешния пазар особено апетитен за местните производители на различни бойни системи. Натрупаното ноу-хау и създаденият индустриален капацитет пък може да се насочи и към поръчки от чужбина - особено с оглед сложната геополитическа ситуация, в която Турция се оказва алтернатива както на западните страни, така и на Русия. Един от най-добрите примери за успешна военна разработка са дроновете Bayraktar.

Всичко това би трябвало да предвещава светло бъдеще за военната индустрия, но ситуацията е по-сложна.

"Турция се бори с растящи корупция и авторитаризъм, а управлението на президента Реджеп Ердоган все по-често е определяно като диктатура от противниците му. Преследването на опозиционери и магистрати и корупцията допринесоха за решението на ЕС да отложи процеса на присъединяване на Турция с оглед ситуацията с човешките права в страната", коментира анализаторът от GlobalData Уилсън Джоунс.

След огромния пик инфлацията в Турция най-сетне се забави - какво следва за икономиката

След огромния пик инфлацията в Турция най-сетне се забави - какво следва за икономиката

Първото отслабване от ноември 2023-а е факт и показва признаци на една променяща се икономика

Той допълва, че от 2018 г. насам южната ни съседка е в непрекъсната мащабна икономическа криза с голям дефицит и растящ външен дълг в по-силни валути като еврото и долара. Това обезкуражава чуждестранните инвеститори.

Конкретен пример

За силните и слабите страни на турската военна индустрия казва много сюжетът около новия основен боен танк Altay.

Той е базиран на корейския K2 Panther, като използва много технологии от азиатската страна, а Hyundai са работили тясно с местния производител BMC при разработката, чийто първи прототип стана готов през 2016 г. Машината надгражда K2 с по-добре стабилизирано 120-милиметрово оръдие, повишена защита от оръжия за масово поразяване и специална система за бързо ускорение с цел отбягване на ракети.

Турция планира да купи стотици бройки, които да заменят вносните ѝ танкове, а Катар заяви 400 машини. Интерес има и от Колумбия, Саудитска Арабия и Пакистан.

Първоначално Altay трябваше да е с турски двигател и скоростна кутия, но заради проблеми по веригата на доставки в крайна сметка първият модел T1 се наложи да използва компоненти от Германия, Южна Корея и Украйна. По-късно влезе в производство и версията на танка с изцяло местно оборудване.

"Altay е мощна платформа с голям експортен потенциал, но историята на неговата разработка показва и че военната индустрия на Турция остава силно зависима от внос и чуждестранна експертиза. Това е предизвикателство пред плановете на правителството за пълна самостоятелност в сферата", коментира Джоунс.