Президентът на Венецуела Уго Чавез направи серия от резки заявления, касаещи ситуацията на световния петролен пазар.

На прес-конференция в Каракас във вторник Чавез е призовал ОПЕК да се откаже от използването на американски петрол в качеството на еталон за определяне на международните цени на горивото, предава ИТАР-ТАСС.

Президентът е предложил „да се откажем от формиралите се методи за определяне на международни цени", тъй като лекият петрол от западен Тексас с марка WTI, използван сега за тази цел, се добива в много малки обеми по сравнение със световния добив.

Чавез е нарекъл цената от $80-100 за барел „справедлива" и е изтъкнал, че Венецуела по всякакъв начин ще се бори за запазване на тази цена.

„Стремим се да стабилизираме цената около $100 за барел за няколко години". Според Чавез, цените през последните 30 години са били много ниски и сегашните $100 за барел съответстват на 30 долара в средата на 70-те години.

Но също така било необходимо разработването на формула, осигуряваща защита на най-бедните страни пред лицето на ръста на цените на енергоносителите.

„Винаги казвам, че ще е чудесно ако продаваме нефта на богатите страни по $200 за барел, а на бедните по $5 за барел. Това би било отличен механизъм за преразпределяне на световното богатство, но въпросът е прекалено взривоопасен" - заявява Чавез.

Президентът на Венецуела е предположил, че в случай на военна агресия на САЩ срещу Иран, цената на черното злато ще достигне $200 за барел.

В най-скоро време Чавез ще направи официално посещение в Иран и е заявил, че е готов да се изправи като посредник за регулиране отношенията между Вашингтон и Техеран.

Ако САЩ нападнат Иран, продължил е Чавез, Венецуела ще спре доставките на петрол за САЩ. В случай на нападение, Иран също ще спре доставките за американския пазар.

Тези и други въпроси Уго Чавез възнамерява да повдигне на срещата на ОПЕК в столицата на Саудитска Арабия Ер-Рияд, започваща на 17 ноември.

В сряда генералният секретар на петролния картел заяви, че на срещата няма да се разглеждат въпроси, свързани с увеличаване добива на нефт. Това означава, че молбата на министъра на енергетиката на САЩ за увеличаване на добива засега е отклонена.

Въпросът ще бъде разискван на срещата в Абу-Даби през декември, казал е Абдула ал-Бадри. „Откровено казано този път не виждаме необходимостта от допълнителен петрол, но решението ще зависи от министрите".

ОПЕК повиши добива през октомври с 180 хил барела до 26,98 млн. барела в денонощие. Позицията на ОПЕК е, че индустриалните държави са формирали големи петролни запаси и цената на черното злато се определя не толкова от търсенето и предлагането, колкото от финансовите спекуланти.