Президентът на Венецуела Уго Чавез направи серия от резки заявления, касаещи ситуацията на световния петролен пазар.
На прес-конференция в Каракас във вторник Чавез е призовал ОПЕК да се откаже от използването на американски петрол в качеството на еталон за определяне на международните цени на горивото, предава ИТАР-ТАСС.
Президентът е предложил „да се откажем от формиралите се методи за определяне на международни цени", тъй като лекият петрол от западен Тексас с марка WTI, използван сега за тази цел, се добива в много малки обеми по сравнение със световния добив.
Чавез е нарекъл цената от $80-100 за барел „справедлива" и е изтъкнал, че Венецуела по всякакъв начин ще се бори за запазване на тази цена.
„Стремим се да стабилизираме цената около $100 за барел за няколко години". Според Чавез, цените през последните 30 години са били много ниски и сегашните $100 за барел съответстват на 30 долара в средата на 70-те години.
Но също така било необходимо разработването на формула, осигуряваща защита на най-бедните страни пред лицето на ръста на цените на енергоносителите.
„Винаги казвам, че ще е чудесно ако продаваме нефта на богатите страни по $200 за барел, а на бедните по $5 за барел. Това би било отличен механизъм за преразпределяне на световното богатство, но въпросът е прекалено взривоопасен" - заявява Чавез.
Президентът на Венецуела е предположил, че в случай на военна агресия на САЩ срещу Иран, цената на черното злато ще достигне $200 за барел.
В най-скоро време Чавез ще направи официално посещение в Иран и е заявил, че е готов да се изправи като посредник за регулиране отношенията между Вашингтон и Техеран.
Ако САЩ нападнат Иран, продължил е Чавез, Венецуела ще спре доставките на петрол за САЩ. В случай на нападение, Иран също ще спре доставките за американския пазар.
Тези и други въпроси Уго Чавез възнамерява да повдигне на срещата на ОПЕК в столицата на Саудитска Арабия Ер-Рияд, започваща на 17 ноември.
В сряда генералният секретар на петролния картел заяви, че на срещата няма да се разглеждат въпроси, свързани с увеличаване добива на нефт. Това означава, че молбата на министъра на енергетиката на САЩ за увеличаване на добива засега е отклонена.
Въпросът ще бъде разискван на срещата в Абу-Даби през декември, казал е Абдула ал-Бадри. „Откровено казано този път не виждаме необходимостта от допълнителен петрол, но решението ще зависи от министрите".
ОПЕК повиши добива през октомври с 180 хил барела до 26,98 млн. барела в денонощие. Позицията на ОПЕК е, че индустриалните държави са формирали големи петролни запаси и цената на черното злато се определя не толкова от търсенето и предлагането, колкото от финансовите спекуланти.
friend
на 16.11.2007 в 17:26:11 #7Този начин на мислене на Чавес е малко цигански. Днес да продадем бакъра и то на по-висока цена, пък утре ще му мислим пак. Така радсъждават и руснаците. За разлика от тях американската държава се отказа временно от акциза, защото лесно можеш да го включиш отново като инструмент за пълнене на хазната, но трудно ще възстановиш пораженията, нанесени от високата цена на петрола върху развитието на стопанството. В това отношение - капиталистите проведоха социална и разумна политика, а комунистите - престъпно безотговорна.
Само Левски
на 15.11.2007 в 23:51:45 #6НЕДЕЛЧО НАПЪЛНО СЪМ СЪГЛАСЕН С ТЕБ. ТОВА ЧУЧЕЛО КРАЙНО ВРЕМЕ Е ДА ГО ИЗКАРАТ НА ПЛОЩАДА И ДА МУ ВИДЯТ СМЕТКАТА.
бай Иван
на 15.11.2007 в 18:21:49 #5Експертите от нюза, пише се ЧавеС, не ЧавеЗ.
XXX
на 15.11.2007 в 17:12:31 #4хаха, И какво ще яде тоя нещастник, ако спре да продава на САЩ? Остава да се напасе с кокаин собствено производство. Така няма да усети като дойдат избирателите му да му резнат шишарката.
Hirotama
на 15.11.2007 в 15:48:43 #3"„Винаги казвам, че ще е чудесно ако продаваме нефта на богатите страни по $200 за барел, а на бедните по $5 за барел." Браво браво! Все повече ми хареса
Неделчо Съботинов
на 15.11.2007 в 15:46:23 #2http://money.ibox.bg/news/id_1820575354
Неделчо Съботинов
на 15.11.2007 в 15:43:44 #1Тоя дивак иска да продава не само на Щатите петрол по $200 барела, а на всички "богати" държави, сред които са и тези от ЕС (включително и България). Ами не мисля, че е редно да плащаме не пазарна цена, за да могат страни като Северна Корея, Куба, Джибути и разни други да купуват петрола на $5 барела. Този да вземе да оправи недостига на хранителни продукти за собствените си граждани, пък тогава да се занимава с международното положение.