„Ченге осъмна милионер", четем от първата страница на „Стандарт"
Късметът каца и на пагон. Това разбра бургаското топченге Николай Стефанов навръх именния си ден. Шефът на Икономическа полиция в морския град удари с фиш за 9,80 лева джакпота в тотото от 2 222 352 лева. Стефанов попълнил комбинацията от 7 числа за неделния тираж на 4 декември, но разбрал, че вече е милионер, два дни по-късно. За разлика от повечето късметлии, които се крият, 42-годишният полицай сам се похвалил на колегите си. Ще почерпи обаче чак през януари, когато ще може да си прибере милионите от тотото. Сега дори потърсил заем за коледния купон в панелката си, издават го колеги. Стефанов играел редовно тото, но уцелил шестицата, когато сменил пункта. "Тук за втори път приемаме фиш, който удря джакпота", похвали се служителката в павилиона до църквата "Св. св. Кирил и Методий".
Още от статията на „Стандарт"

„Българският бизнес вече не е оптимист за пазара на труда", обобщава от първата си страница „Сега"
Българският бизнес няма големи очаквания за развитие през първите три месеца на 2012 г. и затова 10% от работодателите ще бъдат принудени отново да правят съкращения на служители. Това показва най-новото обзорно изследване на Менпауър за заетостта през следващите три месеца, което се провежда сред 65 000 работодатели в 41 държави в цял свят. В България проучването е направено сред 754 мениджъри.

Едва 14% от работодателите планират да наемат нов персонал, а 71% не смятат да правят промени. Прогнозата е изключително песимистична на фона на намеренията на бизнеса за последното тримесечие на 2011 г. Тогава върху заетостта спира да влияе положително сезонния фактор, много хора биват съкращавани, но въпреки това всеки пети работодател планираше разширяване на персонала, а намаление очакваха 9%.

Разликата между мениджърите, които планират съкращения, и тези, които се канят да назначават, дава нетният обзор на заетостта за следващото тримесечие. За началото на 2012 г. той все още е положителен - плюс 4%. Три месеца по-рано обаче този показател беше значително по-оптимистичен - плюс 13%.

В 7 от 10 индустриални сектора все пак са отчетени положителни намерения за наемане на персонал през следващото тримесечие, но те са далеч от данните за периода октомври-декември. Най-оптимистични са във финансите, застраховането, недвижимите имоти и бизнес услугите.
Още от статията на „Сега"

„Договорени са 10 млрд. лева от средствата по еврофондовете", информира от първата си страница „Класа"
Обемът на договорените средства по седемте оперативни програми вече е 63 %, което представлява 10 млрд. лв. от общо 16,5 млрд. лв., обяви вчера министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев пред участниците в традиционната годишна среща на бизнеса с правителството. През следващия програмен период от 2014 г. до 2020 г. има вероятност броят на оперативните програми да бъде намален от 7 най-вероятно на 5. Възможно е да се обединят поне два от трите инфраструктурни инструмента и това не е от административен каприз, а за да бъдат концентрирани средствата на едно място. Така пътят между компаниите, които ползват парите, и този, който взема решения, ще бъде по-кратък, коментира министър Дончев. Инструменти като "Техническа помощ" и "Административен капацитет", които обслужват една и съща категория институции, нямат особено основание да фигурират като самостоятелни оперативни програми.

В тези времена на криза държавите трябва да се научат да харчат според приходите си и да управляват добре разходите, каза еврокомисарят Кристалина Георгиева. За чест на България ние сме една от трите страни, които имат най-малка нужда от фискална консолидация, защото имаме нисък бюджетен дефицит и малък външен дълг. Другите две страни в подобна ситуация са Естония и Люксембург. Усвояването на еврофондовете е изключително важно, животоспасяващо, подчерта тя.

Системата трябва да се реформира, без да се разруши, каза министър Дончев. Той даде като пример броя на областните администрации, които са повече от необходимото. Има изградена платформа за електронно подаване и отчитане на европроекти и всяка оперативна програма решава сама дали да се присъедини към нея, каза министърът. Досега три от седемте оперативни програми работят и са направили това, а "Конкурентоспособност" предстои да се присъедини.
Още от статията на „Класа"

"Куката палел коли из София", разкрива от първата си страница „Монитор"
33-годишният Владислав Николов, по прякор Куката, е задържан за три от серията палежи на автомобили в София. Криминално проявеният мъж е с повдигнато обвинение за изгорелите коли в кв. „Западен парк" в нощта на неделя срещу понеделник, съобщи директорът на СДВР старши комисар Валери Йорданов.

Куката е разследван за кражби, наркотици, управление на МПС след употреба на алкохол. Има условна присъда от 2004 година за кражби. При разпитите задържаният не е дал смислено обяснение какво е правел в района на палежите.

От иззетите проби от него и от дрехите му е установено наличие на лесно запалима течност. Полицията издирва и съучастници на Куката.

Часове преди ареста на първия заподозрян за серията палежи в столицата психологът Красимир Калпаков се съгласи да направи специално за „Монитор" психопрофил на евентуалния извършител.

„Това е социопат, отхвърлен от обществото, а не пироман. Според типологията на Кречмер е набит, червендалест и със силни крака. Изпитва удоволствие от палежите. Вероятно не е един човек и има доза на организираност в действията им. Очаквам да станат все по-нагли. Интересен въпрос е защо така наречените баровски квартали в София са извън полезрението им. Един от възможните отговори е, че извършителите вероятно живеят в някои от тези райони и са част от по-заможните хора, обясни Калпаков. Според психопрофила извършителите са имали проблеми с родителите още в ранна детска възраст, когато са били на 3-5 годинки.
Още от статията на „Монитор"

"Гласят пълна забрана за пушене на закрито от юни 2012 г." е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Пълна забрана за пушенето на закрито внася днес в Министерския съвет здравният министър д-р Стефан Константинов. Предложението е за промяна в закона за здравето, която да влезе в сила от 1 юни 2012 г. Забраната ще обхване всички обществени места на закрито.

Това е втори опит за въвеждане на забрана на тютюнопушенето от страна на здравния министър. Намеренията му бяха промяната да влезе в сила от 1 юни 2011 г. С мотив за съпротива от ресторантьорския бизнес обаче правителството отложи разглеждането на предложението. 2012 г. е препоръчителен срок за въвеждане на промените, обясни еврокомисарят по здравеопазване и защита на потребителите Джон Дали при посещението си в София през февруари.

Желанието на министъра, който отстоява идеята за ограничаване на пушенето с различни мерки, е това да стане от 1 юни 2012 г. Аргументите му са, че пълната забрана ще накара хората да пушат по-малко, а оттам ще намалеят и заболяванията, които се свързват с употребата на цигари - инфаркти, рак на белия дроб и други тумори.

В момента действа смесен режим. В големите обществени сгради има обособени места за пушене, а в заведенията зоните за пушачи и непушачи са разделени с плътна преграда. По-малките - до 50 кв. м, избират дали да пускат пушачи, но достъпът за лица под 18 г. да е забранен или пък да го посещават и непълнолетни, но вътре да не се дими. Табела на входа трябва ясно да казва кой режим важи.

Внесеното сега предложение трябва първо да се одобри от кабинета, а след това за него да гласуват и депутатите. В поправката на закона за здравето се говори за закрити обществени места, което е твърде общо определение. Вероятно наредба ще уточнени детайлите.
Още от статията на „24 часа"

„Кабинетът обеща на бизнеса стимули за растеж и реформи" обобщава „Капитал Daily" срещата на бизнеса с правителството
Приоритет за управлението през следващата година ще бъде растежът на икономиката. Това чуха мениджърите на най-големите компании по време на Шестата годишна среща на бизнеса с правителството, която се организира от в. "Капитал" и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Тази година форумът премина под мотото "Европа - презареждане".

"Годината на Трайков"

Като година на министъра на икономиката Трайчо Трайков определи 2012-а министър-председателят Бойко Борисов. По думите му 2010-а, когато започнаха големите инфраструктурни проекти, е била годината на Росен Плевнелиев, а 2011-а - на Симеон Дянков, тъй като е трябвало да се гарантира финансовата стабилност на страната. "Следващата година трябва да е на министър Трайков, защото е важно да покажем, че не сме добри само в икономиите", подчерта премиерът. Това ще стане чрез ускоряване на реформите и въвеждането на електронно правителство, което ще създаде благоприятна бизнес среда. До 7-8 месеца ще бъдат представени първите резултати от изграждането на електронно  правителство, каза Борисов и предупреди, че без колебание ще уволни всеки министър, който се противопоставя на този процес. Повече прозрачност, равни условия и по-строги санкции за фирмите, които нарушават правилата, поискаха от КРИБ с предложения си към правителството, които бяха представени от председателя на организацията Огнян Донев. Част от идеите вече са изпълнени или са в процес на изпълнение, но други се отхвърлят от администрацията. Категорично против предложението за узаконяване  на незаконното строителство се изказа премиерът, който определи подобен механизъм като неетичен.

"Опозицията трябва да ни подкрепи, защото и те ще имат полза в бъдеще от нашите непопулярни мерки", каза още Борисов. Той отбеляза, че непопулярните мерки на сегашното управление не се харесват на хората, защото те искат обещание, че ще работят по-малко и ще почиват повече, но без тези мерки не може. Премиерът разкритикува и Георги Първанов за това, че "ние му вършим мръсната работа, а той ни слага вето", тъй като по думите на Борисов сегашният президент има амбиции да оглави следващо "социално правителство".
Още от статията на „Капитал Daily"

"Софийска вода" надписвала сметките на бизнес клиенти" е водещото заглавие на страниците „Бизнес" на „Труд"
Водният доставчик в София - "Софийска вода", е надписвал сметки на бизнес клиенти, съобщиха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Дружеството е карало офиси на банки да плащат сметки за пречистване на вода, каквито плащат заводите - по 0,65 лв. на куб. м, вместо по 0,28 лв. на кубик. Затова концесионерът ще бъде глобен с между 200 хил. и 500 хил. лв. за всяко нарушение отделно. Санкцията няма да влезе в цената на водата. "Труд" попита "Софийска вода" защо е надписвала сметки и ще обжалва ли глобите на ДКЕВР. От дружеството обясниха само, че действително им е връчен акт за 200 000 лв. по един случай, за който са изпратили възражение.

"Софийска вода" е допуснала нарушения при воденето на счетоводната и инвестиционната си политика, обясни шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев. За това обаче дружеството няма да бъде глобено, защото подобни нарушения не подлежали на административни санкции, каза още шефът на регулатора.

ДКЕВР определя каква част от инвестициите влизат в цената на водата, която плащат всички клиенти на дружеството. Заради нарушенията "Софийска вода" може да не получи исканото от нея 10% поскъпване на водата в столицата от февруари 2012 г.

Цената на водата по принцип съдържа три компонента - стойност на самата вода, отвеждане на замърсени води и тяхното пречистване. За всяка категория има такси в зависимост от замърсяването. Най-евтина е водата за битовите и административните потребители, а най-скъпа за фабриките.
Още от статията на „Труд"

"Чакат поне 78,5 млн. от продажбата на ЕВН", прогнозира „Стандарт"
Поне 78,5 млн. лева ще донесе на държавата продажбата на миноритарните дялове от капитала на ЕВН. Това стана ясно, след като Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) обяви 21 декември за начална дата на публичното предлагане на държавните дялове от двете дружества на ЕВН чрез Българската фондова борса. На сегмент "Приватизационен пазар" ще бъдат пуснати 51 612 броя акции, представляващи 33% от капитала на "ЕВН България Електроразпределение" АД-Пловдив и пакет от 62 106 акции, съставящи 33% от капитала на "ЕВН България Електроснабдяване" АД-Пловдив. 1373,92 лв. е минималната цена за акция от капитала на "ЕВН България Електроразпределение" (71 млн. лв. общо), докато акция от "ЕВН България Електроснабдяване" ще струва минимум 120,31 лв. (7,5 млн. лв. общо). Цените са определени от АПСК. Процедурата по приватизация на държавния дял от ЕВН е предвидила да може да се кандидатства само за 1 акция. Така малките инвеститори няма да бъдат ощетени. Аукционите ще продължат 30 календарни дни от началната дата или докато предлаганите акции се изчерпят.
Още от статията на „Стандарт"

„Българите отново са с най-скромните възможности в ЕС", обобщава „Сега"
Българите имат най-скромните възможности в целия ЕС, но продължават да ограничават разходите си и дори пестят за "черни дни". Това показва поредното проучване на европейската статистическа служба Евростат, където България отново е в дъното по покупателна способност в целия Европейски съюз. Така за трета поредна година страната ни остава с най-ниския брутен вътрешен продукт в общността, измерен през покупателната способност на населението. Данните за 2010 г. показват, че у нас показателят е на ниво 44 на сто от средното за ЕС. На първо място по този показател съвсем очаквано е Люксембург - с 271 процента. Позицията на съседна Гърция е 90%, на Португалия - 80 на сто, Унгария - 65 на сто. Двете най-големи икономики в ЕС - Франция и Германия, имат съответно 108% и 118% от средния за Евросъюза БВП, измерен през покупателната способност.

България отново е на последното място и по потребление на домакинствата, като и тук нивото е далеч под средноевропейското. Данните идват само дни след като експертите от Райфайзенбанк видяха потенциал в потреблението и прогнозираха, че то ще измести износа като основен фактор за развитие на българската икономика.
Още от статията на „Сега"

„София пести 1 млн. лева от реформи в администрацията", информира „Класа"
1 милион лева ще спести за една година Столична община от реформи в структурата на администрацията, съобщи вчера кметът на София Йорданка Фандъкова. В момента в общината работят общо 1013 служители, а издръжката на администрацията е около 12,2 млн. лева на година. Спестените средства ще дойдат от съкращаването на 26 ръководни длъжности и от обединяването на дублиращи се структури. Съкращават се общо 26 служби - 6 дирекции, 6 отдела и 14 сектора, като те ще минат на подчинение към служби, с които имат сходни функции.

Дирекциите „Общинска икономика" и „Регулиране на търговската дейност" ще се слеят, дирекция „Транспортна логистика" ще премине към дирекция „Транспорт", дирекция „Европейски проекти и програми" ще бъде слята с дирекция „Инвестиционна политика". Целта е броят на ръководителите да падне до 9% спрямо обикновения персонал.

„Категорично заявявам, че няма да съкращаваме служители, целта е да се намалят дублиращите структури и да се подобри координацията и комуникацията между различните звена. Така ще оптимизираме работата на общината, а услугите за гражданите няма да пострадат дори ще се подобрят", обясни Йорданка Фандъкова.

Зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов уточни, че на служителите, които ще бъдат съкратени от 26-те ръководни длъжности, ще бъде предложена работа, но на по-ниска длъжност, като дали те ще приемат, или ще напуснат администрацията, е въпрос на личен избор. Ще бъдат съкратени и служители в пенсионна възраст, като в момента в Столична община те са 73-ма души.
Още от статията на „Класа"

"Инфлацията за ноември само 0,3 процента", съобщава „Монитор"
Месечната инфлация през ноември спрямо октомври е 0,3%, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). От началото на годината (ноември 2011 г. спрямо декември 2010 г.) поскъпването е 2,7%, а годишната инфлация за ноември 2011 г. спрямо същия месец на 2010 г. е 3,1 на сто.

Средногодишната инфлация за периода декември 2010 - ноември 2011 г. спрямо периода декември 2009 - ноември 2010 г. е 4.4%.

През миналия месец хранителните продукти и безалкохолните напитки са поскъпнали с 0,5%, а при алкохола и тютюневите изделия има намаление с 0,1%. Най-голямо нарастване на цените от 0,7 процента през ноември е отчетено при облеклото и обувките. Поддръжката, наемите, текущите ремонти на жилищата, както и електроенергията, газът и другите горива са поскъпнали за миналия месец с 0,6 на сто, сочат още данните на официалната статистика.

Остават стабилни цените на жилищното обзавеждане, домакинските уреди и принадлежности и обичайното поддържане на дома. С 0,1 нарастват разходите за здравеопазване на българските домакинства, а за ресторанти и хотели - с 0,6%.

През миналия месец е отчетено поевтиняване на някои храни и напитки спрямо октомври. Цените на ориза са средно с 0,2% по-ниски, на брашното - с 1,7%, на растителните масла - с 1,8%, на цитрусовите и южните плодове - с 10,3%, на ябълките - с 6,2%, на зрелия лук - с 4,2%, на морковите - с 3,8%, на лещата  - с 0.4% и на бирата - с 1,2 на сто.
Още от статията на „Монитор"