
Индексът за уязвимост към промени в ликвидноста, изследван от Standard & Poor's, показва устойчивостта на държавите спрямо лошите пазарни условия. България, заедно с Латвия, Исландия, Турция и Румъния попада в групата на 15-те страни в Европа, Средния Изток и Африка, чиито икономики са заплашени от сериозни проблеми, ако понижаващата се ликвидност на пазарите продължава да се разраства.
Независимо от това за 2007 год. стойността на този индекс за България бележи ръст от 1 пункт.
Като най-стабилни се посочват Русия, Египет, Украйна и Чехия. В златната среда се нареждат Литва, Ливан, Словакия, Полша, Унгария и Южна Африка.
Индексът за уязвимост към промени в ликвидността е част от изследването "Накъде ще тръгнат индексите на страните в Европа, Средния Изток и Африка с влошаването на кредитната криза?".
Той се изчислява въз основа на количествени фактори от първостепенна важност за държави с нарастващ дълг, като например процент на дълга от БВП, брутни външни задължения като дял от платежния баланс, поток от преки чуждестранни инвестиции като дял от валутните резерви, размер на текущия дефицит по търговска сметка, размер на преките чуждестранни инвестиции, както и отношението на реалния валутен курс за 2007 год. към средния валутен курс за 90те.
nolika
на 04.09.2007 в 11:46:42 #5Турция няма кой да я барне с пръст!Тепърва ще видите на какво са способни турците! А това за Австрия е пълна тъпотия...но едно е факт: АМАН от австрийски инвестиции у нас!
Неделчо Съботинов
на 04.09.2007 в 10:17:22 #4Филко братле, ти не си добре, вижда се, че мислиш доста повърхностно, не ни натоварвай с проблемите си
FieldMarshalRommel
на 04.09.2007 в 02:21:41 #3Филко
Filco
на 03.09.2007 в 22:49:58 #2Поне аз не знам в България да има файда от някоя западна инвестиция нбаправена до момента, от зората на демократизирането ни! Как може да се нарече инвестиция, построяването на верига супермаркети "Била", примерно? Такъв един супер маркет е валутопровод от българия към Австрия! Още в първата година след пускането на такъв супермаркет се източва от България, много по-голяма сума във валута от стойността на инвестицията, като явна и скрита печалба! А. след това ... Всеки лев такава "инвестиция" свързна с елементарната хватка - чужденци да ни продават стоките, които се произвеждат в България с печалба от 200% - до 2000%, води до безнадеждно икономичеко робство, или фирмена колонизация на страната! У нас няма политика по проблема с инвестициите! Тук е разградена кочина!
Неделчо Съботинов
на 03.09.2007 в 16:30:10 #1Хахаха, разсъжденията ти винаги са ме забавлявали