Фабричната активност в много азиатски икономики се сви през юни, тъй като несигурността около тарифите на САЩ поддържаше. Признаците за леко облекчение за производителите повишават залозите в търговските преговори с Вашингтон на фона на мрачните перспективи за икономическо възстановяване на региона, пише Reuters.
Основното слабо представяне в частните проучвания, публикувано във вторник, подчертава предизвикателствата, пред които са изправени политиците, докато се опитват да се ориентират в хода на президента на САЩ Доналд Тръмп за разклащане на световния търговски ред с мащабни тарифи.
Производствената активност в Япония се разшири за първи път от 13 месеца, а активността в Южна Корея се сви с по-умерени темпове, показаха частни проучвания във вторник. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на Китай Caixin също се разшири през юни поради увеличение на новите поръчки, което обърка официално проучване, което показа свиване на активността за трети пореден месец.

Заради превишени правомощия: Митата на Тръмп катастрофираха в съда
Илон Мъск най-накрая напуска DOGE
Въпреки това, застоялите търговски преговори със Съединените щати, перспективите за отслабване на световното търсене и слабият растеж в Китай вероятно ще окажат натиск върху фабричната активност в Азия, казват анализатори.
"Като цяло, търсенето и предлагането в производството се възстановиха през юни", казва Уанг Джъ, икономист в Caixin Insight Group, относно PMI на Китай.
"Трябва обаче да признаем, че външната среда остава тежка и сложна, с нарастваща несигурност. Проблемът с недостатъчното ефективно търсене у дома все още не е решен фундаментално", допълва експертът.
Индексът PMI за производство на Caixin/S&P Global се повиши до 50,4 през юни от 48,3 през май, надминавайки очакванията на анализаторите в анкета на Ройтерс и границата от 50 пункта, която разделя растежа от свиването.
Последният индекс PMI на AU Jibun Bank в Япония се повиши до 50,1 през юни от 49,4 през май поради ръст на производството, но общото търсене остана слабо, тъй като новите поръчки се свиха поради несигурността относно американските тарифи, показа проучване в частния сектор.
Фабричната активност в Южна Корея се сви за пети пореден месец през юни до 48,7 пункта, въпреки че темпът на спад се забави поради облекчението на компаниите след предсрочните президентски избори на 3 юни, които сложиха край на шестмесечна несигурност.

Източник: EPA/БГНЕС
Търговският шок, породен от Доналд Тръмп
"Очаква се нестабилността в тарифната политика на САЩ и несигурността около икономическото възстановяване да продължат през втората половина на годината", заяви южнокорейският министър на промишлеността и търговията Ан Док-гън, подчертавайки спешната необходимост Сеул да постигне търговско споразумение със Съединените щати.
Коментарите дойдоха след отделни данни от юни, които показаха, че износът от четвъртата по големина икономика в Азия се е възстановил, но доставките за САЩ и Китай остават слаби. Стръмните тарифи, наложени от Тръмп, преобърнаха световната търговия и засилиха несигурността за много азиатски икономики, силно зависими от износа за американския пазар.
Преговарящите от повече от дузина големи търговски партньори на САЩ бързат да постигнат споразумения с администрацията на Тръмп до крайния срок 9 юли, за да избегнат покачване на вносните тарифи до по-високи нива.
Докато Китай продължава преговорите за по-широко търговско споразумение със САЩ, Япония и Южна Корея досега не успяват да получат отстъпки по отношение на тарифите, наложени върху основните им експортни стоки като автомобилите.
Можем да кажем, че Индия е значително изключение в региона, тъй като производствената активност се ускори до 14-месечен връх през юни, водена от значително увеличение на международните продажби, което помогна за рекордно наемане на персонал. PMI се покачи до 58,4 през юни от 57,6 през предходния месец и е в съответствие с предварителна оценка, публикувана миналата седмица.
Фабричната активност в много други страни в Азия обаче се сви. PMI на Индонезия падна до 46,9 през юни от 47,4 през май, докато този на Виетнам беше 48,9 през юни, в сравнение с 49,8 през предходния месец, показват частните проучвания. PMI на Малайзия се повиши леко до 49,3 миналия месец от 48,8 през май, докато този на Тайван падна до 47,2 през юни от 48,6 през предходния месец, показват проучванията.
Шиван Тандон, пазарен икономист в Capital Economics, коментира, че предвид по-широката слабост в производството в региона, политиците вероятно ще съсредоточат вниманието си върху съживяването на растежа.
"Тъй като опасенията за растежа надделяха над тези за инфлацията, смятаме, че повечето централни банки в региона ще продължат да разхлабват паричната си политика и то с повече, отколкото повечето анализатори очакват."