Водещите азиатски и европейски фабрики завършиха 2024-та с ниски печалби и големи загуби, като очакванията за новата година се влошиха на фона на нарастващите търговски рискове преди второто президентство на Доналд Тръмп в САЩ и крехкото икономическо възстановяване на Китай. Забавянето на производството в еврозоната се засили през декември с оскъдни признаци на възстановяване веднага след като трите най-големи икономики в ЕС - Германия, Франция и Италия, останаха в индустриална рецесия, пише Daily Sabah.
Поредица от производствени индекси на мениджърите по покупки (PMI) за декември от целия азиатски регион, публикувани на 2 януари, показват забавяне на фабричната активност в Китай и Южна Корея, въпреки че имаше някои признаци за повишаване в Тайван и Югоизточна Азия.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обеща да наложи големи мита върху вноса от три основни търговски партньора, Мексико, Канада и Китай, които от своя страна се очаква да засегнат други големи държави износители и по-широката глобална бизнес дейност.
Caixin/S&P Global manufacturing PMI за Китай се понижи до 50,5 през декември от 51,5 предходния месец, подминавайки прогнозите на анализаторите, което показва, че активността е нараснала само умерено. Това повтори официално проучване, публикувано по-рано тази седмица, което показа, че фабричната дейност едва нараства.
Габриел Нг, който е икономист в Capital Economics, казва, че увеличената политическа подкрепа на Пекин в края на 2024 г. е осигурила краткосрочен тласък на растежа, което вероятно ще се види в други показатели за четвъртото тримесечие.
"И това подобрение трябва да се пренесе в началото на 2025 г.", коментира експертът.
"Но тласъкът вероятно няма да продължи повече от няколко тримесечия, като Тръмп вероятно ще изпълни заплахата си за мита преди дълго, а постоянните структурни дисбаланси все още тежат върху икономиката."
Източник: GettyImages
Застрашена ли е еврозоната?
В Европа индексът на производствените мениджъри в еврозоната, съставен от S&P Global, се понижи до 45,1 през декември, малко под предварителната оценка и още под границата от 50, разделяща растежа от свиването, където се намира от средата на 2022 г.
"Производството в еврозоната остана под натиск в края на 2024 г., задържано от продължаващия спад на новите поръчки както на вътрешния пазар, така и на износа", отбелязва Клаус Вистесен, главен икономист на еврозоната в Pantheon.
Фабричната активност в Германия падна по-дълбоко в територията на свиване миналия месец поради по-рязък спад на производството и нови поръчки, докато активността във Франция спадна с най-бързия темп от повече от четири години. Във Великобритания, извън Европейския съюз, фабричната дейност се сви с най-бързия темп от 11 месеца и фирмите намалиха нивата на персонал поради по-високи данъци и слабо чуждестранно търсене.
Какво се случва в Азия?
В Азия нещата също не са розови. PMI на Южна Корея показа свиване на активността през декември и темп на спад в производството, рязък контраст с по-добрите от прогнозите цифри за растеж на износа, публикувани в сряда. Управителят на централната банка на Южна Корея заяви, че "темпът на облекчаване на паричната политика ще трябва да бъде гъвкав тази година поради повишената политическа и икономическа несигурност".
В допълнение към глобалната търговска несигурност, Южна Корея се справя с удара върху бизнес доверието от национална политическа криза след неуспешния опит на президента Юн Сук Йол миналия месец да наложи военно положение.
По-рано през седмицата PMI на Япония показа свиване на активността, макар и с по-бавни темпове през декември. Производствената дейност в Индия е нараснала с най-слабите си темпове за 2024 г., показва нейният PMI, въпреки че фабриките в южноазиатската икономика продължават да изпреварват конкурентите в региона, отчитайки непрекъснато разширяване през последните три години и половина. Малайзия и Виетнам също отчитат спад във фабричната дейност.
Тайван беше един от положителните примери, като активността нарастваше с най-бързите темпове от пет месеца, като респондентите в проучването на PMI отчитаха силни продажби в Азия, Европа и Северна Америка. А в Сингапур, считан за водещ в световната търговия, официалните данни показват, че градът-държава е нараснал с най-бързия си годишен темп от пандемията през 2024 г., подпомогнат отчасти от бързия износ, преди очакваните нови тарифи на САЩ да влязат в сила.