„Кабинетът "Борисов" се провъзгласи за необратим реформатор", съобщава от първата си страница „Сега"
Въпреки критиките за забавянето на ключови реформи и липсата на последователност, кабинетът на Бойко Борисов официално се самообяви за най-реформаторския през последните 20 години. В отчета за първата година от мандата, публикуван на сайта на правителството, някои от реформите са обявени за вече приключили, а други са представени като необратими, въпреки че са белязани от чести обрати и липса на яснота.
Както и предходни правителства, настоящето също не вижда слабости в работата си, а голяма част от поставените цели за втората година от мандата са най-общо формулирани.
"Нито едно правителство в последните 20 години не се е захващало с толкова обхватни реформи в различни сфери, които се провеждат в ситуация на тежка икономическа криза", се изтъква в преамбюла на отчета. Като най-важна промяна за първата година е посочен новият стил на политическо поведение с поемане на отговорност и стремежът за устойчивост на управлението, а запазването на нивата на данъците, финансовата стабилност и непрехвърлянето на тежест върху бизнеса и хората са обявени за най-голям успех.
Първият отчет на правителството съдържа някои доста екстравагантни твърдения, а тепърва предстоящи реформи са отчетени вече като постижение. В положителна светлина е представено дори замразяването на пенсиите. Въпреки че 2010 г. е първата от много години насам, в която нямаше увеличение на парите за възрастните, кабинетът отчита, че е въвел "гъвкави правила" за осъвременяването им. "В следващите години пенсиите ще се увеличават съобразно бюджетните възможности, приходите от осигурителни вноски, динамиката на заетостта, растежа на осигурителния доход и потребителските цени", се твърди в отчета. Всъщност става дума за законодателни промени, от които впоследствие управляващите се отказаха. Така методът на осъвременяване остана без никакво изменение, при това не е сигурно, че ще има увеличение и през 2011 г.
Още от статията на „Сега"
„На море, поне за ден на море!", е водещото заглавие на „Дневник"
След отчетения засилен интерес към кратки ваканции в планините и курортите от вътрешността на страната все повече българи се насочват към уикенд туризъм и по Черноморието. Това показа допитване на "Дневник" до хотелиери и собственици на апартаменти в морските курорти.
Данните им се подкрепят и от изследванията на "Евробарометър", според които расте делът на българите, които се ориентират към почивки под 3 дни, както и на тези, които ще съчетават една по-дълга с няколко по-кратки ваканции.
По оценки на българските хотелиери морският уикенд туризъм у нас е най-бързо развиващият се сегмент в бранша и макар засега делът му да е сравнително малък, истинският бум предстои.
За да отговорят на нарастващото търсене, все повече хотели започват да предлагат пакети с 2 и 3 нощувки дори и през най-натоварените месеци от лятото, както и цени all inclusive на ден. Отделно от това се организират все повече събития в комплексите през почивните дни, които допълнително да привличат туристи.
Основната част от почиващите в края на седмицата в по-малките хотели са семейства, които са отделили по-малък бюджет за почивка, каза Димитър Бобев, който управлява семеен хотел в Приморско. По думите му другата група от "краткосрочни" клиенти са предимно млади хора, които посещават няколко различни курорта в рамките на ваканцията си.
В по-луксозните хотели "уикенд туристите" ходят по няколко пъти в рамките на сезона. "Според нас истинският бум на този туризъм предстои след две години, когато ще бъде отворена магистрала "Тракия", каза председателят на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите Благой Рагин.
Още от статията на „Дневник"
„БАН: Времето е ваше", предупреждава от първата си страница „Стандарт"
Времето е ваше, оправяйте се. Това обяви БАН, след като за пореден път изплака, че остава без пари. Академиците удариха в сърцето българина и заявиха, че ще го лишат от най-милото - прогнозите за времето. Умните глави ще разполагат с 59 млн. бюджет. На колене сме, средствата не стигат за нищо, обяви шефът на Института по метеорология и хидрология доц. Георги Корчев. Той съобщи, че екипът му вече няма да предупреждава за градушки, наводнения и други бедствия. Тези проучвания гълтали най-много пари. Шефът на геофизичния институт проф. Николай Милошев пък добави, че на прогнозите за земетресения на БАН вече не може да се разчита. Без предварителни данни за небето остават и военните. БАН може да пренасочи парите от безумните си проекти за прогнози, контрираха финансисти.
Още по темата от „Стандарт"
„Търговски интереси разбиха морското ни спасяване", четем на първа страница на „Класа"
Търговски интереси разбиха морското спасяване, алармираха в. „Класа" представители на морски организации. Според тях в момента държавата няма възможност да реагира при сериозен морски инцидент, тъй като единственият специализиран спасителен кораб „Перун" продължава да бъде неизползваем и без екипаж.
„Не бих могъл да коментирам дали причината са точно търговски интереси, но със сигурност с действията си предишното ръководство на транспортното министерство и на морската администрация съсипаха морското спасяване и „Перун" в частност", обясни председателят на Българската морска камара к.д.п. Богдан Богданов, помолен за коментар от в."Класа". Според него липсата на контрол и съмнителни сделки са довели до факта, че България не може да изпълнява задълженията си по осигуряване на безопасно преминаване на корабите през своя район на отговорност.
Оценката на кораба - между 50 и 100 хиляди евро
По времето на бившия министър на транспорта Петър Мутафчиев и бившия директор на ИАМА Николай Апостолов тайно бе извършена оценка на „Перун". Според морски неправителствени организации тя е била направена, за да може той да бъде тайно приватизиран. И действително оценката на кораба е едва 50-100 хиляди евро, което буди недоумение, тъй като само металите, които биха получени за скрап, са с доста по-голяма стойност. Те струват около 400 хиляди евро според елементарни сметки, направени от „Класа". Бившият главен механик на кораба Николай Димчев обясни, че влекачът има 1164 тона стомана, 30 тона алуминиева сплав, 25 тона обикновена и 10 тона електролитна мед. По пазарни оценки стойността им е около 560 хил. долара или 392 хил. евро.
Според Димчев корабът разполага с модерно GMDSS оборудване, една от най-скъпите автоматични буксирни лебедки марка Norwinch. Освен това главните двигатели са на по едва 8-9 хил. работни часа след ремонт, което се равнява на около 15-20 хил. км пробег на лек автомобил. По думите на Димчев всичката тази техника би могла да се продаде като втора употреба за няколко милиона евро.
Още от статията на „Класа"
„Каналът „Филчев" изнесе 21 000 антики", съобщава от първата си страница „Монитор"
Мащабно разследване на изнасянето на 21 000 антики в Канада започна българската прокуратура. Древните предмети са били заловени на митницата в Монреал при опит да бъдат внесени в Канада. Според запознати голяма част от предметите са с български произход и са изнесени от България през т.нар канал „Филчев". Това е контрабандният път от Европа за Северна Америка, който преди време ползваше братът на бившия главен прокурор Никола Филчев - Ангел Борисов. По оперативни данни този канал все още се контролира от хора, близки до Борисов.
Откритите от канадците антики представляват монети, украшения, метални и стъклени предмети от гръцкото, римското, византийското, българското и османското културно наследство. По оценка на експерт от Кралския музей на Онтарио голяма част от предметите са автентични антики и произхождат от земите на днешна България.
Според запознати най-вероятно съкровището е изнесено от България от група, която е действала на територията на целия Балкански полуостров. Обикновено групата плащала на иманяри да копаят „на парче" и по-ценните находки се изкупували. По-късно се пресявали отново и най-скъпите се изпращали като големи товарни пратки към Америка или Канада.
Още от статията на „Монитор"
„Зелените площи в София незнайно как стават частни паркинги", информира „Сега"
Въпреки мораториума върху строителството в междублоковите пространства, градинките и тревните площи в столицата заплашително се топят пред очите ни. Реститути и фирми бързат да оградят терените си, преди да са влезли в сила новите устройствени планове. Главните архитекти подписват на конвейер разрешителни за строежи, преди да хлопне мандалото и да секнат комисионите. Повечето устройствени планове на столичните квартали са в процедура на одобрение и времето притиска и даващите, и вземащите.
Една хубава сутрин и жителите на кв. "Мусагеница" в Студентски район осъмнали с поредния асфалтиран терен на мястото на довчерашната тревна площ по протежение на бул. "Г.М. Димитров". Преди няколко седмици собственикът на терена - "Берета секюрити" ЕООД, решил да си направи паркинг пред стрелбищния комплекс, чиято сграда също е закупена от общината преди 8 години. Местните жители се разбунтували, свикали събрание, сформирали организационен комитет, който да провери случая. В подробния устройствен план на квартала подобен паркинг не фигурира. Не са отбелязани и двете "устия" към най-оживеното трасе на бул. "Г.М. Димитров" - входът и изходът към гаража. Затова пък зелената площ още в скицата е отписана и обозначена като частен имот. Но паркинг, и то с излаз на булеварда, в скицата не фигурира.
Проектът е дело на главния архитект на София Петър Диков. По същия начин в новия устройствен план липсвали още няколко градинки и междублокови пространства в кв. "Мусагеница", пожертвани за "уплътняването" на квартала с ново строителство и удовлетворяването на реституционни претенции по закона "Лучников". Местните жители се разбунтували срещу подмяната и засипали кмета на община Студентска с протестни писма и възражения. Кметът ги уверил, че е на тяхна страна, но не можел да се пребори с наложените "отгоре" промени.
Още от статията на „Сега"
„Флотът купува 10 кораба за $ 260 млн.", информира „Стандарт"
Параходство "Български морски флот" (БМФ) купува 10 нови кораба с обща товароносимост 294 900 тона-дедуейт (DWT - теглото на товара, горивото, водата, храната и екипажа) на стойност 260 млн. долара. Така с един замах БМФ обновява една четвърт от корабния парк. Това заяви изпълнителният директор на параходството капитан далечно плаване (к.д.п.) Христо Донев. Искам да изкажа изключителната си благодарност на сегашното правителство и конкретно на ръководството на транспортното министерство, че се обърнаха с лице към морето и проблемите на морския бранш, допълни Донев. Инвестицията от 260 млн. долара стана възможна именно благодарение на тяхната подкрепа, категоричен беше той. А според финансисти инвестицията се очертава като най-голямата за годината в България.
Първите два нови кораба на БМФ - "България" и "Родина", са произведени в Китай в началото на годината. Те са с обща товароносимост по 37 850 т DWT, имат ледови клас 1С и могат да плават през зимата в Балтийско море, в най-северните и най-южните части на Атлантическия океан и в акватории, покрити с лед с дебелина до 40 см.
"Родина" под ръководството на капитан далечно плаване (к.д.п.) Мартин Йорданов вече плава с товар към Бразилия. Преди дни корабът преодолял с лекота силен щорм в Индийския океан. Щастливият капитан Йорданов веднага изпратил до централата на БМФ рапорт със суперлативи за мореходните качества на новия плавателен съд.
Корабът близнак на "Родина" - "България", с к.д.п. Генчо Христов на мостика пори вълните от Китай към Индия.
Още два нови кораба на БМФ ще влязат в експлоатация през идната седмица. Това са 30 700-тонните "Витоша" и "Странджа", също излезли от първокласна китайска корабостроителница.
Още от статията на „Стандарт"
„Готвят наесен закон за комасация на земята", съобщава „Монитор"
През есента аграрното министерство ще започне подготовката на закона за комасацията, съвместно с браншовите организации, съобщи вчера зам.-министърът на земеделието Светла Боянова. По последни данни средната цена на земята у нас за 2009 г. е 234-242 лв./дка. През тази година обаче се наблюдава спад на цената на нивите с около 15-18 на сто и намаляване на сделките за продажба на земеделска земя. След окрупняването вероятно цената на земята ще се увеличи, прогнозира Боянова пред БТА. Законът трябва да бъде подготвен изключително внимателно и с участието на възможно най-широк кръг от заинтересовани организации и лица, за да може да има своя очакван ефект върху подобряване състоянието на селските райони в България, смята тя.
Комасацията е един от основните приоритети и предизвикателства пред сектор "Земеделие". Този процес ще позволи в бъдеще да се създаде гръбнак на земеделието от средни по размер стопанства с отлични имоти и инфраструктура, които да се обработват от подходяща агротехника, която не е задължително да бъде от най-голямата възможна. Сега у нас почти липсват такива стопанства.
Още от статията на „Монитор"
"БНБ: Лихвите ще падат, ама не съвсем", обобщава „Дневник" тримесечния анализ на централната банка
Има значителна несигурност за посоката на лихвите по кредитите през следващите месеци. Това се казва в редовния тримесечен бюлетин на БНБ "Икономически преглед". Въпреки обаче че ситуацията на междубанковия пазар е по-благоприятна, ликвидността на банките е висока и лихвите по депозитите падат, тези фактори не оказват въздействие за чувствително намаляване на лихвите по кредитите, посочва централната банка.
Според нея това е така, защото междубанковият пазар има само спомагателна роля в управлението на ликвидността на банките - около 97% от разменяните пари там са овърнайт и едномесечни депозити. Така към момента не може да се очаква, че промените на този пазар ще имат съществено влияние за спадането на лихвите по заемите.
Освен това като спирачка за по-ниски лихви действа и увеличението на провизиите. В крайна сметка от централната банка предпазливо прогнозират, че "ефектът от понижението на лихвените проценти по депозитите вероятно ще се пренася постепенно върху тези по кредитите през втората половина на годината".
Оттам прогнозират още, че тенденцията към плавно понижение на лихвите по срочните депозити ще продължи и през второто полугодие на 2010 г. Низходящият тренд при тях започна от началото на 2010 г.
Още от статията на „Дневник"
„Рекламата на България в чужбина ще струва 4.3 млн. лв.", съобщава „Сега"
Рекламните агенции "Мак Адвъртайзинг" на Красен Кралев и "Крес" на миноритарния собственик на bTV Красимир Гергов ще се грижат за рекламата на България като туристическа дестинация в чужбина. Това става ясно от обявление на сайта на Агенцията за обществени поръчки. Двете фирми ще получат над 4.3 млн. лева с ДДС, за да рекламират България съответно в Русия и в Германия, а парите са отпуснати по оперативна програма "Регионално развитие". Това е най-голямата до момента сума, отпускана за рекламиране на България в чужбина. Последната такава поръчка бе за 2.2 млн. за пускане на клипове по CNN.
Сегашната поръчка бе разделена на три части и включваше реклама в Русия, Великобритания и Германия. Нито един от кандидатите за Великобритания обаче не е отговарял на условията.
Компанията на Красен Кралев "Мак Адвъртайзинг" ще популяризира страната ни в Русия през следващите 14 месеца. Средствата предвидени за този пазар са 1.2 млн. лева (без ДДС). Името на Кралев нашумя покрай участието му в изборите миналата година като мажоритарен кандидат и водач на листа на коалицията "Лидер-Новото време" във Варна.
Фирмата "Крес" на Красимир Гергов ще работи на немския пазар заедно с немската "Медиа Консулта". Срокът, в който ще изпълняват поръчката, също е 14 месеца, а предвидената стойност е 2.4 млн. лева (без ДДС).
Спечелилите две компании ще трябва да направят рекламни кампании за съответните пазари, да изготвят слоган и да популяризират България като атрактивна туристическа дестинация. Предвиждат се плащания за реклама в електронни и печатни медии. В заложените дейности е застъпено още да се организират пресконференции, уъркшоп и различни събития.
Още от статията на „Сега"
„Кино "Изток" става супермаркет", информира „Стандарт"
Бившето кино "Изток" ще стане супермаркет. Сградата в центъра на София е купена от "Билла Недвижимости", подразделение на австрийската верига супермаркети "Билла". Цената на сделката е 1,43 млн. евро. Киното беше собственост на дъщерното дружество на фонда "Екуест" - "Пеликан". От години сградата, която се намира близо до хотел "Плиска", беше неизползваема, а от 2008 г. беше ясно, че тя ще бъде обявена за продан. От фонда съобщиха, че сумата по сделката вече е получена, а парите ще бъдат използвани за финансиране на пасивите на компанията и текущите дейности. Още едно бивше кино - "Европа Палас" на ул. "Алабин", което също е собственост на "Екуест", скоро ще има нов собственик. Вече е сключен предварителен договор, очаква се сделката да бъде финализирана до средата на септември. Засега името на купувача се пази в тайна. Продължават преговорите за продажбата и на кино "Урвич" срещу Центъра по хигиена. Възможно е "Европа Палас" и "Урвич" също да се превърнат в супермаркети, тъй като в двата района, в които се намират, няма големи магазини.
Още от статията на „Стандарт"
„Ще уволнявам ревизори, ако има данни за корупция", казва в интервю за „Монитор" Красимир Стефанов, изпълнителен директор на Националната агенция за приходите
Г-н Стефанов, НАП отново поде темата за достъпа на данъчните до кредитните досиета в банките. Смятате ли, че този път банките ще се съгласят на подобно нещо?
- Вижте, не може масово фирми на загуба безпроблемно да обслужват кредити за стотици хиляди евро. Има случаи, в които финансовите документи, представени в НАП, нямат нищо общо с информацията, дадена в банката. Това не е нормално и е време да поговорим сериозно по въпроса. Поканих представители на Асоциацията на банките на среща и очаквам да намерим разумно решение по тази тема.
Установиха ли се нарушения в проверките, които правите в момента на ЕВН, ЧЕЗ и Е.ОН? Какво точно проверявате и това първата такава ревизия ли е?
- Със сигурност това не е нито първата, нито последната проверка или ревизия на електроразпределителните дружества. Какви са конкретните резултати обаче, не мога да ви кажа, тъй като законът ми забранява.
Ревизорите на НАП в момента проверяват 20 фирми, включително и трите компании, които притежават електроразпределителните дружества. Екипите имат задача да установят каква точно е структурата на фирмите в съответната група, какви са отношенията между дружествата вътре. Освен това те трябва да проследят движението на паричните средства както в групата, така и извън нея, както и да установят размера на действително направените от дружествата инвестиции. Естествено, ще се проверява и дали всички тези фирми спазват данъчното и осигурителното законодателство.
Какво показват данните за събираемостта на данъчните приходи? Ще се изпълнят ли заложените цели в актуализирания бюджет за годината?
- В условията на криза много трудно се прогнозират приходи. Кризата затова е криза, защото се свива потреблението, намалява заетостта и се повишава безработицата. Появяват се проблеми в ликвидността на фирмите, липсва достатъчно кредитиране. До края на юни постъпленията от данъци и осигурителни вноски са общо 5,7 млрд. лв. Прогнозата ни до края на годината е, че ще съберем 11,7 млрд. общо. Сега, след актуализацията на бюджета, очакваме от Министерството на финансите и новия план за приходите на НАП. Вярвам, че с общи усилия ще успеем да изпълним бюджета в нашата част след корекцията му.
Още от интервюто на „Монитор"
„Големият печеливш от кризата е малкият и среден туристически бизнес", казва в интервю за „Дневник" Любомир Попйорданов, председател на БААТ
По данни на Евростат българите са на първо място в ЕС по кратки почивки, за 3,4 дни. Какви са вашите наблюдения? Може ли това да се използва за увеличаване на интереса към алтернативния туризъм?
- Големият печеливш от кризата в страната всъщност е именно малкият и среден бизнес и туристическите активности и услуги в сферата на алтернативния туризъм. В световен мащаб продължителността на пътуванията се съкращава, а у нас това означава просто пътувания до по-близки дестинации - дълги уикенди, корпоративни събития в планините и селата на България, развитие на приключенски паркове в близост до основните пътни артерии, развитие на конен и велосипеден туризъм, на рафтинг.
Някои природни паркове успяха по европроекти да създадат нови маршрути с теми, подходящи за възрастни и за деца. Това, съчетано с мрежа от къщи за гости, представлява завършен продукт за семейна ваканция в България.
Как България може да излезе от стереотипа на зимно-лятна дестинация и да се превърне в място за целогодишна почивка?
- В момента България се е закотвила на дъното на европейските дестинации като евтино място, което не предлага качествен и интригуващ продукт. Една от причините за това е т.нар "младежки алкохолен туризъм", който - да - пълни една малка част от тези близо 900 хил. легла на морето, но не променя факта, че България се движи като кораб - призрак в морето.
Как да се промени това е въпрос на анализ и на стратегия, в която бизнес и правителство трябва да работят заедно. Анализът трябва да бъде безпощаден и безпристрастен, а проблемите да се назоват с истински им имена. Защото презастрояването, унищожаването на пейзажа по Черноморието и на горите и атмосферата на Банско и Пампорово не можеше да се случи без натиска на т.нар. предприемачи и без съгласието на държавата.
Какъв е делът на алтернативния туризъм в страната? И какво планирате, за да събудите интереса на българите към този вид туризъм?
- Делът все още е скромен - малко над 1% от приходите от туризъм според мен, но под 0.5% от броя на туристите, което е добре. На фона на хотелите с по 2000 легла на морето, които внасят за цял сезон туристическа такса от 2000 лв., прозрачността на приходите при алтернативния туризъм надхвърля 60%, а при туроператорите надминава и 95%.
Това са бизнеси, които внасят ДДС в държавната хазна за разлика от други туристически бизнеси, които крият приходи. Затова и ние от БААТ се опитваме да популяризираме по-устойчиви бизнес модели и продукти в страната.
Нашето послание е да се пътува и да се прави туризъм по отговорен начин, да се подбират по-добре бизнесите, на които поверяваме нашата ваканция.
Може ли алтернативният туризъм да е конкурентен на масовия? И нуждае ли се от подкрепа на държавата, от определени стимули?
- Този туризъм е важен за България, защото е конкурентоспособен продукт, с висока добавена стойност. Той развива местните общности и носи добър имидж за страната. В този смисъл ние очакваме държавата да ни помогне, като ни делегира права, институционно, ако не финансово. В много държави се прилагат и т.нар. данъчни ваканции за 5 - 10 години за такива обекти, като целта е самите работодатели да се развият и укрепнат, преди да започнат да плащат данъци.
Още от интервюто на „Дневник"
„Най-голям ръст в плащанията по "Околна среда" ще има през 2011 г.", казва в интервю за „Класа" Ивелина Василева, заместник-министър на околната среда и водите
Г-жо Василева, МОСВ едва преди месец обяви набирането на нови проектни предложения по програма „Околна среда". Очаквате ли скоро да бъдат подадени проекти? Каква част от проектите по прекратените две процедури също са изрядни за финансиране?
- До този момент няма депозирани проектни предложения, тъй като е нужен срок на общините да подготвят цялата документация. Очаквам до края на годината да има поне 10. По отношение на прекратените процедури, едната от които за над 10 000 жители, и другата за между 2000 и 10 000, бяха прегледани само тези, към които приоритетно са насочени усилията и ресурсите - големите населени места. Това са 54 проектни предложения, подадени по прекратената процедура през юли 2009 г. Те бяха проверени от експерти на министерството, дирекция „Води" и от ЕИБ, откъдето ни предоставиха техническа помощ, за да се прецени доколко съответстват на изискванията за техническа и икономическа обосновка. Резултатите не бяха обнадеждаващи, което доказва, че корективните мерки трябваше да бъдат предприети. Нито един от тези 54 проекта не може веднага да бъде финансиран. 12 от тях съответстват на критериите и приоритетите, но трябва да бъде променен обхватът или да бъдат усъвършенствани като обосновка, или да подсилят аналитичната си част. На тези общини ще са необходими около 2 месеца, за да преработят проектите си. Всичко останали ще трябва да се модифицират в по-голяма степен. Става въпрос за коригиране на обхвата, знаете, че приоритетно ще се финансират пречиствателни станции и канализационни мрежи, водоснабдяването не е приоритетно. Трябва да бъдат направени също така обстойни предпроектни проучвания, които да дадат реална представа за броя на жителите, да дадат анализ на възможните варианти за дадена инвестиция, за да се избере най-добрият. Такъв тип анализ в много от случаите липсва.
Какво става с вече одобрените за финансиране проекти? Ще има ли поне от тях завършени?
- Тяхното изпълнение продължава. Те са на стойност 770 млн. лева. Някои от тях започват да придобиват завършен вид. Наскоро срязахме лентата на първия, финализиран по Оперативна програма „Околна среда" в Приморско за изграждане на тласкател, помпена станция и канализационна мрежа. Очакваме скоро да приключи проектът в Белослав, в Троян. Проектите за техническа помощ са доста повече, което означава, че скоро ще започне подготовка и на инвестиционните проекти.
Все пак изпълнението на програмата се забавя, а до края на тази година трябва да изградим пречиствателните станции за над 10 000 жители. Какви мерки взема МОСВ за ускоряване на процеса и за предотвратяване на наказателна процедура от ЕК?
- Всички действия по оперативната програма се координират с Брюксел. Те са наясно с темповете, с които се движи програмата. Действително имаше забавяне, но то в крайна сметка ще доведе до добър резултат. Ще има закъснение в срока, с който държавата ни е обвързана. Той е заложен в предприсъединителния договор на България и ние не бихме могли да го предоговаряме. Това, което можем да направим, е да представим ясна програма за действие. Но България не е единствената държава - членка на ЕС, която има неизпълнение в тази посока. Към 31 декември 2010 г. ще бъдат в неизпълнение и почти всички 12 нови страни членки. За нас е важно да имаме ясна програма, като редовно докладваме за напредъка. В този смисъл може да се надяваме на разбиране от страна на комисията и за някакво отлагане на наказателни процедури за налагане на санкции на страната.
Още от интервюто на „Класа"
Mars
на 06.08.2010 в 12:05:57 #1Думата "реформа" има силно положителен заряд ... по принцип! Под "реформа" се разбират такива промени, които да доведат до многократно по-добри резултати в реформираната област! По-добри резултати! Вече 20 години новоизлюпените български капиталисти-политици и "демократи" правят реформи ... и всичко върви с главата надолу - затъваме от ден на ден! На всичкото отгоре вече втора година откак излезлият в пенсия североамерикански президент Джордж Буш ни натрапи измисленото понятие "икономическа криза" и това понятие вече ни води все по-надолу и по-надолу и дъно за нас - потъващите, няма да има! Всичко това се отнася за глупавото, самодоволно и самовлюбено българско население - бедни, гладни, безработни, но със самочувствието на свалили комунизма ... За новоизлюпените богаташи-политици това не се отнася и те могат спокойно да ми опонират, като дадат пример със себе си ...