Сондажният кораб на Турция Abdülhamid Han (Абдулхамид Хан), беше изпратен в Черно море, за да започне сондиране в региона. Той е пристигнал в пристанището Филиос в края на миналата седмица преди новата си операция.

Корабът Абдулхамид Хан ще пресече проливите към новото си местоположение в Черно море. Това съобщи министърът на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар, цитиран от Daily Sabah. Корабът вече е извършил три дълбоководни сондажи в Средиземно море.

Позовавайки се на най-голямото откритие на природен газ в историята на Турция в газовото находище Сакария през 2020 г., Байрактар ​​заяв, че "в този регион има много голям резерв... Трябва много бързо да увеличим производството на газовото находище Сакария."

Десетки танкери, санкционирани заради руски петрол, стоят закотвени по целия свят, включително в Черно море

Десетки танкери, санкционирани заради руски петрол, стоят закотвени по целия свят, включително в Черно море

53 кораба са неактивни, след като бяха засегнати от санкциите на САЩ, Обединеното кралство и Европа

Дневният добив в газовото находище Сакария в момента е 5,5 милиона кубически метра, достатъчно, за да задоволи нуждите на 2,4 милиона домакинства, според министъра.

Относно сондажите в Средиземно море, Байрактар заявява, че то е първото място за дългосрочно проучване на нефт и природен газ и офшорни проучвания и добавя, че дейностите там са стимулирали страната да разшири своя флот.

Прелокирането на кораба Абдулхамид Хан в Черно море не бива да се тълкува като загуба на надежда за открития в Средиземно море, смята ресорния министър. "Никога не сме се отказвали от сондажни дейности в Средиземно море", споменава Байрактар.

Турция разполага с няколко кораба за проучвателни и сондажни дейности в своите териториални води. Сондажните кораби Fatih, Yavuz, Kanuni и Абдулхамид Хан, заедно със сеизмичните проучвателни кораби Barbaros Hayrettin Paşa и Oruç Reis, са активни в усилията за проучване на нефт и газ в страната.