Спорният проект за газов добив в Северно море до германския остров Боркум е на крачка от реализация, след като ключов регулатор в страната го одобри, предаде ДПА.
Службата за минно дело, енергетика и геология (LBEG) в северната германска провинция Долна Саксония съобщи в сряда, че е предоставила на нидерландската енергийна компания ONE-Dyas 18-годишно разрешение за сондиране под морското дъно.
Ръководителят на LBEG Карстен Мюленмайер заяви, че газът, добиван от местни находища, е значително по-малко вреден за климата, отколкото вносният газ.
ONE-Dyas планира да започне добив по-късно през тази година на дълбочина между 1500 м и 3500 м, като очакваният капацитет на находището е между 4,5 млрд. и 13 млрд. кубични метра. За сравнение, потреблението на цялата Германия за година е около 81 млрд. кубични метра.
Проектът предизвиква полемика не само защото се разминава с реториката на Берлин за нисковъглеродна икономика и по-силно навлизане на ВЕИ в енергетиката. Екоактивисти и жители на о. Боркум и на нидерландския Шермоникоог са против проекта както заради климатичните ефекти от него, така и заради опасения за оцеляването на Ваденско море - обект на световното наследство на ЮНЕСКО, който представлява най-голямата непрекъсната система от пясъчни и кални равнини в света.
Тъй като проектът за добив засяга територията и на Германия, и на Нидерландия, трябва да се подпише споразумение между двете държави, като това все още не се е случило - макар преговорите да текат от 2022 г.
Споразумението между LBEG и компанията, която ще експлоатира находището, все пак предвижда всички дейности да бъдат преустановени, ако на даден етап се установи, че Германия вече не се нуждае от природен газ като енергиен източник.