Спорният проект за газов добив в Северно море до германския остров Боркум е на крачка от реализация, след като ключов регулатор в страната го одобри, предаде ДПА.

Службата за минно дело, енергетика и геология (LBEG) в северната германска провинция Долна Саксония съобщи в сряда, че е предоставила на нидерландската енергийна компания ONE-Dyas 18-годишно разрешение за сондиране под морското дъно.

Ръководителят на LBEG Карстен Мюленмайер заяви, че газът, добиван от местни находища, е значително по-малко вреден за климата, отколкото вносният газ.

САЩ съкратиха доставките на втечнен газ за Европа

САЩ съкратиха доставките на втечнен газ за Европа

Така за юли доставките от Русия почти се изравниха с тези от САЩ

ONE-Dyas планира да започне добив по-късно през тази година на дълбочина между 1500 м и 3500 м, като очакваният капацитет на находището е между 4,5 млрд. и 13 млрд. кубични метра. За сравнение, потреблението на цялата Германия за година е около 81 млрд. кубични метра.

Проектът предизвиква полемика не само защото се разминава с реториката на Берлин за нисковъглеродна икономика и по-силно навлизане на ВЕИ в енергетиката. Екоактивисти и жители на о. Боркум и на нидерландския Шермоникоог са против проекта както заради климатичните ефекти от него, така и заради опасения за оцеляването на Ваденско море - обект на световното наследство на ЮНЕСКО, който представлява най-голямата непрекъсната система от пясъчни и кални равнини в света.

Една неочаквана причина за поскъпването на втечнения газ в световен мащаб

Една неочаквана причина за поскъпването на втечнения газ в световен мащаб

Цените му в ЕС сега са най-високите от декември миналата година

Тъй като проектът за добив засяга територията и на Германия, и на Нидерландия, трябва да се подпише споразумение между двете държави, като това все още не се е случило - макар преговорите да текат от 2022 г.

Споразумението между LBEG и компанията, която ще експлоатира находището, все пак предвижда всички дейности да бъдат преустановени, ако на даден етап се установи, че Германия вече не се нуждае от природен газ като енергиен източник.