Необичайно големите горещини това лято имат и допълнителен ефект - водят до осезаемо повишение на цените на втечнения природен газ (LNG), особено в азиатските страни. В средата на юни на спот пазара средната цена на LNG достига 12,6 долара за 1 милион BTU (British Thermal Unit - британска термична единица).

Това е с около 50% повече от показателя в началото на март и най-високото ниво от декември 2023 г., пише водещият японски икономически вестник Nikkei.

В началото на юли цената на втечнения газ на азиатските пазари се колебаеше около същото ниво - малко под 12,5 долара за 1 милион BTU.

За страните от ЕС, отбелязва Nikkei, цените на втечнения природен газ в началото на месеца, също са най-високите от декември 2023 година.

Азербайджан увеличава доставките на газ за България, до 55% от цялото ни потребление

Азербайджан увеличава доставките на газ за България, до 55% от цялото ни потребление

През миналата година доставките бяха удвоени спрямо предходната

"Основният фактор за покачването на цените на синьото гориво", отбелязва изданието, "е голямата жега. В Китай, който е най-големият купувач на втечнен природен газ в света, температурите тази пролет се повишиха до най-високите си стойности от 1961 г. насам. А в Япония - вторият по големина купувач на втечнен газ в света, това лято температурите също ще бъдат чувствително над средните за сезона", предупреждава Nikkei. Китай и Япония са съответно с втората и третата най-големи икономики в света.

Силен спад на цените на природния газ в Европа през 2024-а прогнозира Fitch

Силен спад на цените на природния газ в Европа през 2024-а прогнозира Fitch

Това става на фона на очакваното по-слабо търсене на синьото гориво в региона

При това (прекалено) високите температури водят до нарастване търсенето на втечнен газ, тъй като при горещините е необходима повече електроенергия за климатиците в сградите и домовете, както и за хладилници и хладилни помещения.

По прогнози на Международната агенция по енергетика (МАЕ), през тази година потреблението на втечнен природен газ в Азиатско-Тихоокеанския регион ще се увеличи с 12% спрямо 2020 г. и ще достигне общо 937 млрд. куб. м - което е около 20% от потреблението на този енергиен източник в световен мащаб.

А повишеното търсене на втечнен природен газ в Азия "тегли нагоре" цените му в световен мащаб, констатира японското бизнес издание.

Тенденциите при потреблението на енергоресурси в света в следващите години

Тенденциите при потреблението на енергоресурси в света в следващите години

Прогнозите на анализаторите от BP за търсенето на петрол, газ и ВЕИ - в два "сценария"