„Клошар богаташ за 5 минути", четем от първата страница на „Стандарт"
Клошар сбъдна мечтата си и стана богаташ, но само за 5 минути. Бездомникът обра парсата от банков обир в Студентски град. Но бе задържан от полицаите и върна парите.
Екшънът се разигра посред бял ден вчера. Дъжд от пачки се изсипа пред клона на ОББ на оживена търговска улица, след като двама мотористи с каски задигнаха 215 082 лв.

При бягството си с кросов мотор те разпиляха 40-50 бона от плячката. Клошар се хвърли да я прибира, но шефът на близко заведение влезе в схватка с него и повика полицията.
Участие на вътрешен човек в удара подозират разследващите. Обирът станал минути след като инкасо автомобил заредил трезора. Клиентите ни няма да бъдат ощетени, имаме застраховка срещу подобни събития, коментираха от трезора.
Още по темата от „Стандарт"

„Нови-стари мерки за по-евтини горива" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Спорните мерки, които миналата година правителството въведе по инициатива на "Лукойл България", за да обуздае поскъпващите горива, могат да бъдат приложени отново. Временен таван на цените и отмяна на задължителното смесване с биосъставки обсъдиха в четвъртък министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев, заместникът му Валентин Николов и транспортният министър Ивайло Московски с управителя на "Лукойл България" Валентин Златев. Срещата беше по инициатива на Златев, който ден по-рано засили обществения и медийния интерес, като обяви, че ще представи на Добрев пакет от мерки срещу скъпите бензин и дизел.

Като миналата пролет

След двучасови разговори при закрити врати в сградата на икономическото министерство представителят на "Лукойл" обяви пред медиите как може да се действа срещу поскъпването на горивата, "което е тежък удар върху българския потребител и българската икономика". "Имаме опит от миналата година. Фиксирахме за месец цените, имаше "ваканция" по отношение на ползването на биодизеловото гориво, имаше намаляване с 10 дни на задължителните запаси. Това имаше своя положителен ефект", каза Златев. По думите съществуват "варианти, които биха могли да фиксират за определен период цената".

От обяснението на Златев пред журналистите стана ясно, че с министрите са дискутирали и възможността за "недобавяне на оскъпяващи компоненти". Това означава, че може да отпадне задължителното смесване на дизел с 4% биокомпонент и на бензин с 2% етанол. Въпреки че е в нарушение на европейските екологични ангажименти на България, тази мярка беше приложена миналия април с поправки в закона за енергията от възобновяеми източници. До края на 2011 г. беше отменено смесването на дизела, който по това време съдържаше 4 на сто биосъставка. При бензина миксирането трябваше да започне с новия закон, но така и не се случи, задължителното добавяне на етанол беше отложено за юни 2012 г.

От отмяната на смесването миналата година пострадаха производителите на биосъставки, като според тях ценовият ефект от биодизела е бил незначителен - около 0.5 стотинки на литър. Според "Лукойл" се е постигнало поевтиняване с 6 стотинки.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Съдебната власт натиска кабинета за по-високи такси", разкрива от първата си страница „Сега"
Скок на съдебните такси, които се събират от гражданите, поискаха вчера членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Според шефа на бюджетната комисия към кадровия орган Иван Колев и колегата му Вельо Велев тарифите трябва да бъдат вдигнати, защото в противен случай системата ще блокира заради липса на пари. "Кога най-после ще внесете за разглеждане в МС актуализираните съдебни такси, които сме предложили", обърна се Велев към правосъдния министър Диана Ковачева.

Тя отговори, че проблемът е спорен и че въпросът за вдигането на таксите може да влезе в програмата на правителството през втората половина на годината. "Бюджетът ни беше намален с 32 млн. лв.", оплака се Велев и допълни, че няма как да се съберат заложените 140 млн. лв. собствени приходи без увеличение на таксите. Ако не се намерят още средства към края на годината, съдилищата няма да могат да назначават експертизи и работата ще спре, обясни той. Заради хроничната липса на пари съдебната система постоянно отказва и да увеличава щатната численост на администрацията в няколко съдилища и да назначава хора на свободните места.

В края на миналата година по стара традиция в парламента бяха вкарани две предложения за бюджета на съдебната власт. Едното на ВСС, а другото - на правителството. Първият проект бе за 493 млн. лв., а този на кабинета - за 400 млн. лв. Кадровият орган заложи 105 млн. лв. приходи, от които 89 млн. лв. от такси. В бюджета на правителството обаче бяха предвидени 140 млн. лв. приходи, от които 120 млн. лв. от такси. Още тогава стана ясно, че това може да означава само едно - вдигането им. ВСС искаше трансфер от 388 млн. лв., докато правителството даваше едва 260 млн. лв. Макар и по конституция съдебната власт да има самостоятелен бюджет, това е сведено само до възможността тя да си предложи такъв.
Още от статията на „Сега"

„Меглена Кунева изпреварва ДПС" е водещото заглавие на „Труд"
Ако изборите бяха днес, в парламента влизат със сигурност четири политически сили - ГЕРБ, БСП, ДПС и "България на гражданите" на Меглена Кунева. Спрямо март управляващата партия губи 2% (от 32,7% на 30%). Резултатите на БСП и ДПС остават без промяна от началото на годината, интересът към формацията на Кунева се повишава - от 5,7% на 7,1%. И така тя измества от третото място ДПС.

Това показват резултатите от национално представително проучване на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ), което е проведено между 23 март и 2 април т.г. сред 1224 души.

Електоралните нагласи към момента показват, че възможностите за мнозинство на следващите избори са само две. Или ГЕРБ се коалира с още някоя политическа сила като например партията на Кунева, или всички останали правят обединение срещу ГЕРБ. Друго възможно управление няма, коментира данните директорът на ЦАМ Юлий Павлов.
Като центристи се определят огромното мнозинство от българите - 45,6%. В център-дясно са 19,7%, за левоцентристи се смятат 15%. Чисто десни са едва 5,9%, а леви - 6,4%, показва изследването.

Всеки втори харесва президентската институция

През март най-харесваната институция е президентската. Одобрява я всеки втори българин (50,7%). Единствена тя има и положителен рейтинг - доверието към нея надвишава недоверието, отбеляза Павлов. През този месец се забелязва известна стабилизация в отношението към институциите в държавата като цяло - одобрението към повечето леко расте.
Още от статията на „Труд"

„Жилищата ни се обезцениха с 12,6 млрд. лв. за година", обобщава от първата си страница „Класа"
Жилищните имоти, купени със собствени средства или на кредит, са се обезценили с 12,65 млрд. лв. за миналата година. В края на 2011 г. те се оценяват на 207,9 млрд. лв. спрямо 220,6 млрд. през декември 2010 г. Това сочи анализ на богатството и дълга на домакинствата на УниКредит Булбанк. Общо обаче за цялата минала година финансовото богатство на хората в страната се е увеличило с рекордните 4 млрд. лв., а само за последните три месеца - с 1,8 млрд. лв. до общо 19,2 млрд. Това се дължи най-вече на депозитите, които за септември-декември са скочили с 1,4 млрд. лв.

Според анализаторите на банката влоговете са записали двуцифрен годишен ръст през последното тримесечие на миналата година, като към края на декември имат 77,3% дял от всички финансови активи. Само за година спестяванията са нараснали от общо 27,34 млрд. лв. на 30,88 млрд. лв. Депозитите в лева нарастват близо четири пъти по-бързо от тези в чужда валута и вече ги надминават, като към края на 2011 г. левовите депозити са вече над 15,5 млрд. лв., сочат още данните.

Голямото увеличение на спестяванията в местна валута се дължи и на по-високите нива на доходност. Успоредно с увеличаването на спестяванията населението продължава да намалява задлъжнялостта си, като в края на годината дълговете вече са под 52% спрямо рекордните 71% в началото на 2009 г. „Прогнозите са задлъжнялостта да се понижи до около 47% в края на тази година и едва от 2013 г. да започне да се стабилизира", смята Милен Касабов, старши икономист в УниКредит Булбанк.

Припомняме, че в последния си доклад икономистите от Industry Watch отчетоха 13 на сто растеж на личните активи на домакинства до 44,8 млрд. лв. Според експертите съвкупното финансово и жилищно състояние на населението е било 140 млрд. лева. към края на 2011 г. Изследването потвърждава отчетената от УниКредит тенденция за намаляване на жилищното богатство, като отчита, че основен принос за растежа има увеличението на финансовите активи.
Още от статията на „Класа"

"34 000 нарушители се крият от КАТ", пише на първата си страница „Монитор"
34 000 нарушители са се скрили от КАТ-София през 2011 година, тъй като не са се явили, за да си получат наказателните постановления. Това съобщи вчера началникът на столичния отдел „Пътна полиция" Богдан Милчев, който се срещна с шефовете на таксиметровите компании в София. Целта беше да се обсъдят съвместни мерки и предложения, за да не се позволява на шофьори с десетки актове и отнети точки да стават таксиджии и да возят пътници.

До края на април предстои всички бакшиши в столицата да излязат на светло да се знае кой има разрешение и кой работи нелегално. Идеята на срещата дойде, след като шофьор с преотстъпено такси блъсна и уби две жени на пешеходна пътека преди десетина дни.

Поради тази причина КАТ и шефовете на компании, предлагащи таксиметрови услуги, си стиснаха ръцете за съвместни усилия, с които да отстранят джигитите от бранша. В следващите дни ще се прави старателна проверка, която трябва да изясни колко от нарушителите, които не са се явили за наказателни постановления, са таксиджии.
„Няма как да ги задължим да дойдат при нас. Затова ги хващаме на пътя, но съгласете се, че 34 000 водачи няма как да бъдат заловени всички", коментира Милчев. Обикновено, когато нарушител с 30-40 акта се яви за наказателното си постановление, му се прибира и книжката

Тарикатите обаче се криели с надеждата, че ще изтече давностният срок на глобата. Затова една от идеите е таксиджиите да бъдат задължени от работодателите си да вземат уверение от 31-во гише в столичния КАТ затова, че имат достатъчен брой точки и могат да шофират. Подобни бележки може да се представят на всеки шест месеца, както и при постъпване на работа.
Още от статията на „Монитор"

"Сделката за "ГОРУБСО - Мадан" приключва в петък", прогнозира „Капитал Daily"
Три седмици след като беше обявена от премиера Бойко Борисов, сделката за "ГОРУБСО - Мадан" е на път да приключи. И продавачът "Интертръст холдинг", и купувачът "Върба - Батанци" очакват документите да бъдат внесени в Централния депозитар в петък. Неясна засега остава съдбата на другото проблемно предприятие на Валентин Захариев - Оловно-цинковия комплекс (ОЦК) в Кърджали.

Последни щрихи

"Договорът е подписан, сега оформяме допълнителните документи", каза Захариев в четвъртък следобед. По думите му наложената банкова възбрана върху акциите на "ГОРУБСО - Мадан" е вдигната и остават за уточняване "малки подробности". Информацията беше потвърдена и от Николай Вълканов, собственик на "Минстрой холдинг", който притежава половината от акциите на "Върба - Батанци". Останалите 50% са на "КЦМ 2000". "Излизат някои проблеми, но ги разрешаваме един по един", каза Вълканов за "Капитал Daily". Според него сделката е сигурна и ще бъде финализирана най-късно в петък. Главният изпълнителен директор на "КЦМ 2000" Никола Добрев не беше открит за коментар.

Според подписаното на 23 март споразумение "Върба - Батанци" ще получи 80% от акциите на "ГОРУБСО - Мадан", които в момента са собственост на "Интертръст". Срещу това купувачът се ангажира да покрие 30 млн. лв. дългове на предприятието. С 1.2 млн. лв. от договорената сума още преди две седмици бяха изплатени старите заплати на миньорите.

Провалената схема

Работниците в ОЦК обаче още чакат 1.4 млн. лв. стари заплати, а проблемът в металургичния завод изглежда доста по-труден за решаване спрямо този с ГОРУБСО. В Кърджали вече осма седмица продължават протестите на работниците, които заплашват идната сряда да се пренесат в столицата. Наскоро Захариев обяви, че Първа инвестиционна банка е готова да отпусне кредит и че е поискала ипотеки като обезпечение.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Булгартабак" си връща "Родопи", информира „Стандарт"
Тютюневият холдинг "Булгартабак" възнамерява да възстанови позициите си на руския пазар, където доминираше през 80-те години на миналия век. Това става ясно от изказване на Атанас Бостанджиев, ръководител на "ВТБ Капитал", което купи "Булгартабак" за 100,1 млн. евро.

По думите на Бостанджиев, цитиран от руското издание "РБК daily", новият собственик на "Булгартабак" възнамерява да възстанови позициите му като водещ регионален играч на пазара на цигари. "Търговските марки на "Булгартабак" имат отлична репутация на пазара и руският потребител ги познава много добре", добавя Бостанджиев.
В името на тази цел "Булгартабак" е подал заявка за пререгистрация на търговските марки "Стюардеса", "Родопи", "ВТ", и "Опал", потвърдиха за "Стандарт" от холдинга. Това се налага, тъй като в края на 2011 г. и началото на 2012 г. патентното ведомство на Русия прекрати правната защита на търговските марки "Стюардеса", "ВТ" и "Родопи", след внесено искане на руската компания "СаШиКо" от Омск.
Още от статията на „Стандарт"

"Гърци искат премиер като Бойко Борисов", съобщава „Труд"
В Гърция искаме премиер като Вас - патриот и отговорен, който строи в държавата. Това казаха гръцки туристи на министър-председателя Бойко Борисов по време на посещението му в град Сандански. Той и министрите в кабинета му Лиляна Павлова, Ивайло Московски и изпълнителният директор на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров направиха първа копка на лот 4 от автомагистрала "Струма" по трасето Сандански - Кулата.

„Струма" трябваше да струва над 100 милиона лева, но ние сме я договорили на цена от 56 млн. лева. Това каза днес премиерът Бойко Борисов.

С разликата в размера на цената ще бъдат изградени двата лота до Враца и Монтана, както и четирилентов скоростен път от Ботевград до Мездра.

„Още тази година ще стане готов и Дунав мост 2. Предишните управляващи не направиха едно пътче до Видин за цели 20 години. Ние правим всичко възможно, за да свържем топлото пристанище на Солун с Дунав мост. Участваме и в изграждането на Дунавската стратегия, за да може за товарите, които идват, да се заплащат такси. Те ще ни служат за увеличаване на пенсиите например", каза Бойко Борисов.

Автомагистрала „Струма" ще доведе до изключителен възход на област Благоевград, подчерта той. По думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, освен за развитието на икономическото състояние на страната ни, строителството на автомагистрала „Струма" ще осигури заетост на голяма част от хората, живеещи в регионите, през които преминава трасето.

„Магистралата трябваше да бъде готова още през 2004 г. В крайна сметка виждате какво се случва с нея, но не трябва да забравяме, че политиците са щедри на обещания", каза министър-председателят Бойко Борисов.

Паралелно със строителството на лот 4, ще се изгражда и жп линия. Тя ще бъде дълга около 160 км и така, по думите на Борисов, на практика едновременно се изграждат две магистрали. Едната ще е пътна, другата - жп. Очаква се догодина през пролетта да започне и строителството на магистралата при Благоевград. Лотът до Дупница трябва да бъде готов до края на годината.
Още от статията на „Труд"

"И шефове в агенцията за малкия бизнес имали солидни странични доходи", информира „Сега"
Директорката на агенцията за малки и средни предприятия (ИАНМСП) Марияна Велкова си е докарвала над 3500 лв. месечни доходи през 2011 г. Това показва справка по Закона за достъп до информация, която лидерът на СДС Мартин Димитров вчера огласи. Според справката в агенцията са раздадени над 127 000 лв. извън заплатите. ИАНМСП е сред най-критикуваните ведомства, особено заради слабото усвояване на европарите за фирмите, а наскоро попадна в епицентъра на скандала с проваления бизнес форум в Катар.

"Изпълнителният директор при основно възнаграждение от 26 000 лв. явно е преценил, че много добре си е свършил работата и е получил допълнително близо 17 300 лв. Зам. изпълнителният директор е получил допълнително над 14 000 лв. Друг въпрос е кой е определил размера на бонуса - дали министърът на икономиката примерно", коментира Димитров пред "Дарик".

По-късно ръководителката на агенцията обясни, че допълнителните средства са от граждански договори по проект, спечелен през 2009 г., и че "в никакъв случай не става въпрос за бонуси". На въпрос на Дарик ще върне ли парите, Велкова попита: "На какво основание?" От справката не става ясно кое е бонус и кое - хонорар, но се вижда, че най-голямата сума - 25 600 лв., е за "системен администратор", а шофьорите са си разпределили 660 лв. бонуси. Според разясненията на агенцията за първата сума ставало дума за "най-малко трима души", а шофьорите взели парите за местене на бюра и бояджийски услуги.
Още от статията на „Сега"

„Нови инвеститори с 9,2% от "Софарма", пише „24 часа"
9,2% от капитала на "Софарма" бяха изтъргувани на борсата вчера. Прехвърленият обем при сключените 220 сделки се равнява на над 12,1 млн. акции.

Търговията стартира при цена от 2,68 лв. за брой. Според запознати сред новите инвеститори има пенсионни фондове. Един от тях е и "Доверие". Купихме 4 млн. акции на регулирания пазар на Българската фондова борса, обясни Даниела Петкова, изпълнителен директор на "Доверие".

Най-вероятно продавачи са фондовете на Gramercy. Към края на миналата година Gramercy select master fund има 8 370 095 акции, или 6,34 на сто, от капитала на "Софарма". Gramercy emerging markets fund пък притежава други 7 780 192, или 5,89%. Т.е. общото вложение е за 16 150 287 акции, или 12,23 на сто.
Още от статията на "24 часа"

"Столична община апортира свои имоти в Общинска банка", съобщава „Класа"
Столична община да апортира пет свои имота в капитала на „Общинска банка" АД, реши вчера Столичният общински съвет (СОС). Предстои имотите да бъдат оценени от вещи лица, а собствеността им ще бъде преобразувана от публична в частна общинска. Единият от тях е клон на банката в кв.„Младост 3", а останалите са на бул. „Княгиня Мария Лиуза", ул. „Сердика" в район „Оборище" и площад „Славейков".

Ако имотите се апортират и миноритарният акционер не предприеме действия по участие в увеличение, общият дял на контролираните от него дружества в капитала на банката ще се сведе до 23%. Решението подкрепиха съветниците от ГЕРБ, Синята коалиция, "Атака", НДСВ. "Против" неговото приемане и "въздържал се" гласуваха от ВМРО и БСП.

Към края на миналата година Столична община придоби пълен контрол върху управлението на банката. В момента тя е мажоритарен собственик на "Общинска банка" АД и притежава 67,5% от капитала на дружеството. Според общинския съветник Орлин Алексиев, който е един от вносителите на предложението, ако общината увеличи участието си в капитала на банката с около 10 милиона лева, нейният дял, заедно с дела на общинските дружества, ще може да се увеличи до 77-78%.

Масови проверки за регистрацията на домашните кучета е разпоредил кметът на София Йорданка Фандъкова, стана ясно още на вчерашната сесия на СОС.
Още от статията на „Класа"