Въпреки всички геополитически сътресения от последните дни, седмици и месеци, поне до момента през 2025-а не плащаме данък "Живот в интересни времена" при всяко спиране на бензиностанцията. Макар вече месец най-масовият бензин А-95 да е над 2,60 лева за литър, на годишна база средната цена е даже с малко под процент (2 стотинки) по-ниска.

Какво обаче ни чака през следващите месеци? След като поне изглежда, че Бюджет 2025 няма да има данъчни експерименти, основен фактор за цените на горивата у нас остават нивата на суровия петрол. "Там вече е една много особена тема", признава пред Money.bg председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев.

Седми скок на горивата в Румъния за месец

Седми скок на горивата в Румъния за месец

Колко струват литър бензин и дизел?

Доналд Тръмп дойде на власт с ясно послание към нефтената индустрия: "Дълбай, скъпа, дълбай!" (Drill, baby, drill!). Редица негови външнополитически и икономически ходове в Близкия Изток и по отношение на международната търговия обаче също влияят на пазарите.

"Проблемът е много сложен, защото, за да се запази рентабилността на американската шистова индустрия и цялостно на американската петролна индустрия, трябва да се балансира. Тръмп обещава да свали много цените на горивата - каза, че ще говори с ОПЕК и страните производителки да увеличат добивите, а така пада цената. Въпросът е, че ако тя падне прекалено много, това ще убие собственото му производство - то е горе-долу рентабилно на нива от 55-60 долара за барел", обяснява Бенчев.

Тръмп иска по-високи мита и по-ниски лихви - възможно ли е това?

Тръмп иска по-високи мита и по-ниски лихви - възможно ли е това?

Някои икономисти очакват инфлацията да се повиши

Затова и във Вашингтон трябва да намерят много фин баланс между политическите обещания и икономическите реалности - особено след обявяването на нови и нови мита, които плашат пазара. "Ако не го намери, може да стигнем нива от 100 долара за барел. Ако го намери, може и цените на суровия петрол да бъдат по-ниски от сега", посочва експертът.

Затова и очакването му е "ако бъдем рационални хора" да се задържим около настоящите нива през следващите няколко месеца.

Може ли евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим" да се превърне във фактор за цените на горивата у нас? С уговорката, че само собственикът на рафинерията знае докъде е стигнало намирането на купувач, Бенчев отговаря: "Това, което очаквам - като говоря от името на целия пазар, е който поеме тази рафинерия, ако това се случи, да продължи да прави това, което прави рафинерията - да произвежда. Ако тя произвежда горива, ние няма да имаме проблем на пазара. Тук е ролята на държавата - при евентуална продажба трябва да бъде ясно, че рафинерията ще продължи да работи".

7 компании продължават в надпреварата придобиване на "Лукойл"

7 компании продължават в надпреварата придобиване на "Лукойл"

Желязков: Държавата може да спре съмнителна или рискова сделка

В Хърватия, от която тръгнаха бойкотите срещу високите цени, имаше и акции, насочени срещу бензиностанциите. Има ли основание за такива у нас? "Аз не виждам причина. През миналата седмица цените бяха най-ниските в Европейския съюз - и то с доста. Разликите бяха 25-30 евроцента за литър спрямо средноевропейската цена. В региона също сме най-евтини", отговаря председателят на БПГА.