От Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) алармират, че евтин внос от страни в и извън Европейския съюз  залива борсите и тържищата у нас, което води до драстично изкривяване на цените.

"Българските производители са под все по-засилващ се натиск на евтин внос, който подбива пазара и застрашава нашата продукция. Това е криза за сектора, за целия бизнес и трябва да се вземат незабавни мерки", заявиха за Money.bg от БАПОП.

От миналата година зеленуците са в списъка със стоки с висок фискален риск и държавата много лесно може да проследи движението им, но не го прави, казват производителите.

Снимка 712949

Източник: iStock

Кой подбива пазара

Българските борси в момента буквално са заляти с домати, които струват 1,50 лв./кг. Те идват от Албания, която е извън ЕС, със сериозно оранжерийно производство, но без доказано качество и произведени извън изискванията на Брюксел за качествена и безопасна храна, пише специализираният сайт Agri.bg.

Овощари: Реколта от кайсии у нас почти няма да има, цените им скачат в пъти

Овощари: Реколта от кайсии у нас почти няма да има, цените им скачат в пъти

Високите цени на пазара се дължат на търговците, а не на производителите на плодове, каза за Money,bg Николай Колев, председател на Съюза на Дунавските овощари

"В момента в Албания се инвестират изключително много средства в изграждане на оранжерии,чиято продукция неминуемо ще бъде и на българския пазар. В същото време българският домат се продава за 3,50 лв./кг и няма как да се конкурира при тези условия", коментира новоизбраният председател на БАПОП Марин Генуров.

Снимка 686496

Източник: БГНЕС

Освен при доматите, подбиване на цените има и при краставиците, за сметка на внос от Гърция. българската продукция, отглеждана при сериозни разходи през зимата, се сблъсква със съмнително евтина гръцка стока.За сравнение, българската краставица излиза на 2,50 лв./кг, докато гръцката е по борсите на 80 ст. до 1 лев.

"Ние знаем за порочната практика вносна продукция се смесва с българска, а впоследствие се продава като изцяло българска. Това не само подкопава доверието в сектор у нас но и поставя коректните производители в невъзможна ситуация", подчертават собственици на оранжерии.

Ударът върху фермерите. Разходите за пшеница са се увеличили с до 68% за три години

Ударът върху фермерите. Разходите за пшеница са се увеличили с до 68% за три години

Ще растат ли още цените?

Според оранжерийните производители още по-притеснително е, че част от вноса достига България непряко - чрез Гърция, което затруднява контрола и проследимостта на продукцията. Схемата работи така - албанската стока влиза първо в Гърция, след което се реекспортира у нас.

От БАПОП настояват институциите да засилят контрола по борсите и тържищата, особено към продукцията, която влиза от Гърция на силно занижени цени. Браншът иска по-стриктни проверки на качеството и безопасността на вносните зеленчуци. В противен случай много български производители са застрашени от фалит.