Тази пролет автономните търговски мерки с Украйна (ATM) ще изтекат, като по последна информация от Брюксел, пшеницата и ечемикът отново ще бъдат изключени от мерките за защита на пазара, съгласно новото ревизирано споразумение на ЕС с Украйна, съобщава специализираният сайт Agri.bg.
Това рефлектира и на българските фермери, подчертават от сектора, защото през последните три години разходи за пшеница вече са се увеличили с между 25% и 68%. Според прогнозите тепърва ще растат още.
"Ако обикновената пшеница и ечемикът не бъдат правилно защитени при следващото преразглеждане на Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, европейският сектор на зърнените култури може никога да не се възстанови и никаква визия за бъдещето на селското стопанство няма да може да поправи щетите", коментира Седрик Беноа, президент на групата за зърнени храни в Copa-Cogeca.
Според експерта, кумулативният ефект от кризата с Covid-19, последвана от войната в Украйна, предизвика драматично увеличение на производствените разходи, причинено главно от увеличението на цените на торовете.

Източник: iStock Images
Преглед на статистиката
Преглед на статистиката показва, че във Франция средните производствени разходи на хектар за обикновена пшеница са били 1414 евро през 2020 г. През 2023 г. те са се увеличили до 2065 евро. Увеличение от 46% говори само за себе си, като тенденцията е налице и в други страни от ЕС, където производствените разходи се увеличават (съответно) с 36% в Румъния, с 24% в Белгия и колосалните 68% в Ирландия.
Според данните след отпадането на ограниченията, вносът от Украйна в ЕС е нараснал 7 пъти. Според официалните данни се оказва, че този допълнителен внос не е заменил други източници, тъй като общият внос на пшеница в ЕС е скочил от 3 милиона тона до над 9 милиона.
На този фон производството в ЕС остава почти непроменено (спад с 1 милион тона) през периода, а потреблението на пшеница и други подобни зърнени култури е намаляло. Така, в условията на повишено предлагане и непроменено търсене цените неизбежно влизат в низходяща спирала.
Вносът на зърно от Украйна създаде излишък на пазара, който понижава цените на ключовите за ЕС култури, подчертават земеделските производители.
Световното производство на пшеница през 2025 година предвижда скромно увеличение, според ранните прогнози на Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО). Прогнозира се количествата да достигнат до 796 милиона тона, отбелязвайки скромно увеличение от близо 1% спрямо предходната година.
Тази прогноза е подкрепена от очакваните печалби в производството в Европейския съюз, особено във Франция и Германия, където се предвижда реколтата от мека пшеница да се увеличи. Въпреки това предизвикателствата, като сушата в Източна Европа и прекомерните валежи в западните региони могат да повлияят на подобряването на добива.