Конгресният туризъм 10 пъти по-печеливш от морския
Валентин Георгиев
Конгресният туризъм е най-доходоносната част на туризма, защото генерира 10 пъти по-висока цена на човек от морския или планинския туризъм. Това съобщи Христо Друмев, шеф на новоучреденото Софийско конгресно бюро (СКБ) и генерален директор на НДК. Ако на ден туристът, който почива на море или планина оставя по 50 евро, то при участникът в конгресно мероприятие тази сума е 500 евро. Последният ползва основно 4 и 5-звездни хотели и е свързан с допълнителни съпътстващи прояви, които са доходоносни, обясни още Друмев.
Въпреки това, България не може да се похвали с високи приходи от конгресен туризъм. В света се въртят най-малко 100 млрд. долара годишно в този подотрасъл, но страната ни не може да се докопа дори до 2 млн. от тях, непрекъснато изпускаме възможността да се включим в конгресния календар, коментира шефът на НДК.
По данни на браншовиците обаче България има потенциал да генерира по 100 млн. долара годишно от делови посещения, бизнес срещи и конференции.
София например разполага с леглова база от близо 5 500 легла в 5 и 4-звездни хотели, конгресни центрове, какъвто е НДК, със зали от над 1000 места. Населението на столицата ни е далеч над изискуемите 350 000 души, за да стане тя член на Европейската федерация на конгресните градове. Тя обаче е все още извън тази организация, но предстои включването и в близко време, след като федерацията наскоро се сля с друга сродна организация на туристическите градове, поясниха от СКБ.
Изключително важно е каква инфраструктура заобикаля луксозните хотели, които по традиция са свързани с конгресни прояви, каза Фернандо Щерн, шеф на софийския Радисън. Според него София не може да се похвали с големи успехи в това отношение.
Според Иван Ангелов, шеф на Гранд Хотел София столицата ни не е готова за големи конферентни събития, каквито бяха годишните срещи на НАТО и ОССЕ през миналата година. Освен това няма визия за договарянето, което трябва да става понякога с години напред. Според Маркус Фриц, зам.-шеф на Хилтън следващата 2008 г. вече би трябвало да е приключила и да се работи за 2009 г., но все още хотелите ни не са наситени с конгресни прояви. От СКБ виждат резерви за това и при българските бизнес срещи и конференции.
Предстои в скоро време откриването на туристически информационен център в София, какъвто все още липсва за разлика от други наши градове. Средствата за него ще дойдат от туристически такси.
Архив
/
Конгресният туризъм 10 пъти по-печеливш от морския