Изискванията към бизнеса, а най-вероятно - и разходите му, ще скочат след въвеждането на нов международен счетоводен стандарт. Става дума за т.нар Стандартен одитен файл за данъчни цели (SAF-T), чрез който ще се събират данни от данъкоплатците в унифициран формат.
Въвеждането му беше записано в бюджета за тази година.
Той е разработен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и вече се прилага с добри резултати в редица страни. Чрез него ще се стандартизира информация, която в момента предприятията събират и съхраняват в различни формати и се очаква да се повиши прозрачността.
До 14-то число на месеца е предвидено подаването на частите, отнасящи се към счетоводните записвания, покупни и продажни фактури и плащанията. Информация за активите се подава на годишна база, а движението на материални запаси - при поискване от орган по приходите на НАП, посочват от консултантската компания EY.
Таймингът обаче е проблем. Още от 1 януари 2026 г. SAF-T ще трябва да се използва от 450-те най-големи фирми в България, а през следващите години ще обхваща все по-голяма част от бизнеса у нас.
"Съвпада с въвеждането на еврото, съвпада с отмяна на хартиените трудови книжки и въвеждане на един нов регистър, и други справки, които се подават в последните няколко месеца от страна на счетоводителите. До 14-о число те трябва да въвеждат два пъти повече информация от това, което в момента се подава", коментира пред БНТ управител на счетоводна къща.
Опасенията на бизнеса са, че в резултат счетоводните разходи на компаниите ще скочат. Освен това липсват унифицирани електронни системи и SAF-T ще създаде допълнителна работа на софтуерните компании.
Както отбелязва "Сега", има и притеснения за сигурността на изключително подробната информация, която ще се подава към НАП като доставчици и клиенти, данни за покупни и продажни фактури, плащания, стокови движения, активи, продукти.
На фона на всичко това, общественото обсъждане на новия одитен стандарт тепърва трябва да започне през май, а след това НАП ще провежда пилотно тестване в рамките на половин година.
Финансовият министър Теменужка Петкова обаче отхвърли искането на Асоциацията на банките в България за едногодишна отсрочка преди въвеждането на новата отчетност.