Според миноритарния партньор в управляващата тройна коалиция НДСВ, България трябва да сключи предпазно споразумение с Международния валутен фонд, научили са от Ройтерс. 

От пресцентъра на НДСВ потвърдиха за Money.bg, че предложението за ново по-тясно споразумение на България с МВФ в момента се обсъжда в жълтата партия. Бяха посочени някои подробности от новата партийна икономическа платформа: твърдо придържане към валутния борд и активно движение към Валутния механизъм ERM - 2 по пътя към въвеждане на евро.

Според НДСВ, предпазното споразумение с МВФ е необходимо с цел избягване на евентуална девалвация на българския лев, при положение че ефектите от глобалната финансова криза се окажат по-тежки от очакваното.

В понеделник Министерството на финансите изрично посочи, че страната ни не се нуждае от помощта на МВФ, за да поддържа валутния си борд - разполагаме със значителни фискални резерви, работим с внушителни бюджетни излишъци.

Същото в края на ноември потвърди шефът на БНБ Иван Искров: българската финансова система е стабилна, а българските банки са добре, даже прекалено добре капитализирани и България не се нуждае от повече пари от чужбина.

Но напоследък новините за намаляване на валутните ни резерви с 1.6 милиарда евро само за месец, за разширяващ се дефицит по текущата сметка до 21.9% от БВП и спад на външните инвестиции, за наплив на населението да обръща левовете си в чужда валута събудиха спекулациите, че валутният борд може да се окаже под натиск.

МВФ вече отпуснаха помощи на Унгария, Исландия, Украйна, Латвия и Сърбия и се спекулира, че Румъния и България могат да са следващите страни, които ще се наредят на опашка пред МВФ.

По-рано българката Кристалина Георгиева, която заема висок директорски пост в Световната банка, съветваше правителството да си приготви „аварийни планове" в случай на криза: ако ситуацията рязко се влоши, да се знае откъде могат да се вземат пари (включително и от МВФ).

Фондът, който печели отпускайки кредити на закъсали икономики, вече изрази готовност да помогне на българската икономика в случай на нужда, макар да подчерта, че в момента България не се нуждае от подобна помощ.   

Според Милен Велчев, бивш финансов министър и заместник - председател на НДСВ, партията му е „за" предпазно съглашение с Фонда. „Много е важно да се поддържа валутния борд, дори с цената на политически жертви, но си заслужава, за да не се стигне до девалвация на лева", твърди Велчев.

Бордови тезиси

НДСВ твърди, че в настоящата ситуация на безпрецедентна несигурност в световната икономика, за държави като България съществува риск от неочаквано попадане в „омагьосан кръг" по следния сценарий:

Спад на преките чужди и български инвестиции - Отлив на портфейлни инвестиции и финансови средства от страната - Силен дефицит на финансов ресурс и банково кредитиране - Повишаване на лихвите и рисковите премии - Намаляване на износа заради понижено търсене на чуждите пазари, вкл. и заради девалвация на чужди валути спрямо лева и еврото (валутите на Великобритания, Румъния, Унгария, Украйна, Русия, Исландия и др. вече се обезцениха) - Спад на приходите от международен туризъм в България - Стопяване на валутните резерви - Изпадане в рецесия - Понижаване на бюджетните приходи - Понижаване на кредитния рейтинг - Невъзможност от получаване на международно кредитиране - Цялостно недоверие в стабилността на страната - Атака срещу валутата.

За да се избегне и най-малкото съмнение във възможността за подобен сценарий, НДСВ предлага българското правителство да се обърне към МВФ с предложение за сключване на предпазно споразумение. Това не означава, че България реално ще се нуждае от заем от МВФ и че ще изтегли такъв.

Предпазната програма обаче има предимства, че ще знаем, че средства би имало, ако един ден са нужни за подкрепа на платежния баланс, че  доверието на инвеститорите ще се повиши, защото те ще знаят, че МВФ контролира ситуацията и подкрепя валутния борд, че правителството ще е по-дисциплинирано.

Дали ако изборите бяха днес НДСВ щеше да влезе в парламента

Ройтерс коментира, че стойността на националната валута е оголен нерв в България, където средната месечна заплата е 300 евро, а мнозина още помнят загубата на спестяванията си през 1997 г., когато българската валута се срина и беше въведен валутен борд.

Според някои наблюдатели, промяна на фиксирания курс от 1.95583 лева за евро ще унищожи популярността на управляващите партии в навечерието на парламентарните избори. От друга страна, продаването на страх се е доказало като партийна ПР мярка.

Обществената подкрепа за НДСВ не осигурява на партията влизане в парламента, сочат последните данни от „Галъп". В същото време според социолога Андрей Райчев дълбоко грешат онези, които "погребват" НДСВ, а партията има огромен шанс да влезе в парламента.

В друга новина за жълтата партия от деня се разбра, че НДСВ обмисля възможността за излизане от тройната коалиция.

На предложението на Велчев и НДСВ да се сключи предпазен договор с МВФ може да се гледа като на отчаян предизборен ход. Въпреки това изчисляваният от БНБ реален ефективен валутен курс, който дава ориентир къде щеше да бъде стойността на българския лев, ако не бяхме в условията на валутен борд, сега показва 169.8 пункта при база 100 през 1997.