Оловно-цинков комплекс АД - ренесансът на една индустрия
Красимир Йорданов
За компанията
Оловно цинков комплекс АД - Кърджали принадлежи към отрасъла на цветната металургия като компанията произвежда олово, цинк, сярна киселина, бисмут, кадмий и др. Продукцията на ОЦК се използва при производството на акумулатори, лакове, бои, стъкло и кристал, автомобилни гуми и каучукови изделия, поцинковани стомани и др.
Цинкът намира приложение основно в галванизирането на стомана, предпазвайки я от корозия. Двете най-важни индустрии, които използват галванизирана стомана, са строителството и автомобилостроенето.
Оловото се използва основно за производство на батерии, акумулатори и за кабелни покрития, а също и в химическата индустрия за облицовка и като химикал.
ОЦК е част от икономическата група на Интертръст Холдинг БГ ЕАД, като свободно търгуемият обем акции е близо 12,3% от капитала. В завода са заети около 1000 души.
Продукция, мощности и пазари
ОЦК е въведен в експлоатация през 1955 г. по проект на "Гипроцветмет" – Москва с първоначален производствен капацитет от 5000 тона цинк, 7000 тона сярна киселина и 8000 тона олово.
След поредица от разширения и реконструкции годишният капацитет на основните изделия към датата на последния отчет достига 27 500 тона цинк, 45 000 тона сярна киселина и 33 000 тона олово. По данни от последния регистрационен документ до края на настоящата година ОЦК е заложило производството на 26 000 тона олово и 27 500 тона цинк. Това означава, че заводът ще използва на 79% капацитета при производството на олово и 100% при производството на цинк. В момента ОЦК работи по инвестиционна програма за увеличаване на капацитета, като се предвижда производството на цинк да достигне 45 000 тона годишно, а това на олово – до 60 000 тона годишно.
Съвременната история на ОЦК е свързана с кризите и незапомнено ниските цени на оловото и цинка на световните пазари.
Рецесията на световната икономика през 2001 г. доведе до понижаване на потреблението на цветни метали, което доведе до натрупване на запаси от метали в складовете на борсите. Съответно цената на цинка и оловото на London Metal Exchange (LME) регистрира значителен спад. В началото на 2001 г. цената на тон цинк беше на нива между 1020-1050 долара, а в края й - 740-770 долара. Цената на тон олово през януари 2001 г. бе 512 долара, а през декември – 443 долара за тон.
Поради кризата на световните пазари на олово и цинк, през месец март 2002 г., с цел избягване реализирането на загуби, дружеството преустановява производството на олово от концентрати, като запазва това от вторични материали. В резултат за цялата 2002 г. ОЦК произвежда едва 6 884 тона олово при произведено количество от 26 291 тона през 2001 г. Към края на 2006 г. ОЦК все още не може да достигне произведените нива на оловото от 2001 г.
Продажбите на олово и цинк формират в най-голяма степен приходите от продажби на дружеството. Към края на септември 2007 г. продажбите на цинк в стойностно отношение представляват 57% от общите продажби на продукция, а тези на олово - 36 на сто.
ОЦК реализира продукцията си предимно на външния пазар. Към 30 септември 2007 г. делът на износа представлява 83,34% от нетните приходи от продажби на продукция. Основни външни пазари за компанията са главно Турция, Румъния, Македония, Швейцария, Белгия и Израел. По-голямата част от оловото ОЦК реализира в Западна Европа, или 88% от износа на метала, а 75 на сто от износа на цинк дружеството продава в Турция.
Суровини и доставчици
Основните суровини за Оловно цинков комплекс са цинков и оловен концентрат, получени от смлени и обогатени руди. Производството им се извършва в обогатителни фабрики на минните компании, притежаващи оловно-цинкови рудници.
ОЦК закупува основните си суровини от световния пазар на концентрати. Предпочитани са доставките от мините в съседни страни, за които могат да се постигнат международните равнища на цените, но поради наличието на няколко металургични комбината в региона, количествата на концентратите са недостатъчни. ОЦК закупува концентрати и от международни търговски компании, които обратно изкупуват произведения метал.
През 2006 г. дружеството работи с наличен ежемесечен суровинен резерв, който се доставя от местни суровини на "Горубсо Мадан" АД и "РОФ-Рудозем" АД - предприятия, които също принадлежат на "Интертръст Холдинг БГ" ЕАД. Те осигуряват 12,5% от цялото доставено количество цинков концентрат и 28,4% от оловния концентрат. Като цяло по-голямата част от доставките на оловен концентрат се доставят от външния пазар. Докато през 2004 г. 100% от суровината за производство на олово е с източници от вътрешния пазар, то към края на 2006 г. този дял намалява до 59%. Увеличава се и относителният дял на доставките на цинков концентрат от чужбина.
В началото на годината стана ясно, че Оловно цинков комплекс планира проучване на запасите от оловно-цинкови руди в страната. Освен това Интертръст Холдинг предвижда придобиване на мини за олово и цинк в България, Сърбия, Косово, Македония и др., които да бъдат доставчик за ОЦК.
Това би означавало затваряне на производствения цикъл на комбината, по-ниски разходи за суровини и по-голяма сигурност на доставките и ресурсна обезпеченост на производството.
Инвестиции
За периода от 31 декември 2003 г. до 30 септември 2007 г. балансовата стойност на дълготрайните материални активи се увеличава повече от два пъти - от 32,5 млн. лв. на 66,4 млн. лв., а справка в регистрационните документи на дружеството показва, че за периода 2001-2006 г. компанията е инвестирала над 18 млн. долара за модернизации, целящи повишаване на производителността, подобряване на ефективността при оползотворяването на суровините и др.
ОЦК има инвестиционна програма за увеличение на капацитета за производство на цинк на 45 хил. тона годишно, която е на стойност 68 млн. евро. Проектът ще се реализира в периода между второто полугодие на 2007 г. и първото полугодие на 2010 г.
ОЦК ще инвестира и 30 млн. евро в нова мощност за производство на олово.
Конкуренти
Основен конкурент в производството на олово и цинк в страна е Комбинатът за цветни метали – Пловдив (КЦМ), който има същата структура и технология. На международните пазари като най-сериозни конкуренти могат да се посочат следните страни, производители на олово и цинк - Румъния, Полша, Турция, Югославия и Македония, които възобновяват производството си, а също Испания, Италия, Франция, Швеция, Великобритания, Египет и Казахстан.
33% от световното производство на олово се извършва в Америка, също 33% - в Азия, 28% - в Европа и останалите 6% - в Африка и Океания. В световен мащаб 71% от оловото се използва при производството на батерии, а 12% отива за производство на бои.
По отношение на цинка Азия е най-големият производител на суровината с дял от 43% в световното производство, следва Европа с 30% дял и Америка с 19 на сто. Около 47% от преработения цинк в света служи за галванизиране.
Финансов анализ
За периода 2002-2006 г. продажбите на продукция в стойностно изражение нарастват 3,6 пъти до 152 млн. лв. Ръстът се дължи както на увеличаването на средните цени на оловото и цинка за същия период, съответно от 2,8 и 4,2 пъти, така и на нарасналия физически обем на продажбите. Спрямо 2002 г. към края на миналата година реализираното количество олово се увеличава с 57% до 10 888 тона, а това на цинка бележи ръст от 20 на сто до 21 942 тона.
За периода 2002-2004 г., при все още ниските цени на оловото и цинка, ОЦК не може да реализира оперативна печалба поради относително високата тежест на фиксираните разходи. През 2005 г. обаче, дружеството излиза на оперативна печалба от малко над 4 млн. лв., а през 2006 г. реализира и нетна печалба на стойност 15,3 млн. лв.
Поради ръста в цените на оловото и цинка, както и поради увеличаването на продаденото количество от тях, значително нарастват показателите обращаемост на активите (Asset Turnover) и рентабилност на продажбите на продукция (Profit Margin). Докато през 2005 г. обръщаемостта на активите е 1,25, а рентабилността на продажбите на продукция е 5%, то към края на 2006 г. показателите са съответно 1,6 и 14%.
За първите девет месеца на 2007 г. продажбите на продукция в стойностно отношение надминават значително тези за цялата 2006 г., продаденото количество олово и цинк са съответно 164% и 91% от цалото за миналата година.
За деветмесечието печалбата от оперативна дейност е 25,7 млн. лв. при оперативна печалба от 22 млн. лв. за цялата 2006 г. Нетната печалба за същите периоди е 21,3 и 15,3 млн. лв.
Към настоящия момент 53% от финансирането на активите на Оловно цинков комплекс е със собствени средства. 30% от общия пасив представлява задължение към свързани предприятия с краткосрочен характер. През август мажоритарят Интертръст Холдинг съобщи, че е продал акции на ОЦК, като постъпилите средства в холдинга ще бъдат използвани за финансиране на инвестиционната програма на комбината.
През лятото Общото събрание на дружеството промени устава, като овласти Управителния съвет на ОЦК да увеличава капитала до 10 млн. лв., което най-вероятно означава, че ОЦК предвижда вариант за финансиране на бъдещите проекти и със собствени средства.
След като ОЦК излиза на печалба през 2006 г., акциите на дружеството се търгуват при съотношение цена/печалба (p/e) от 14. Към края на септември p/e нараства до 34, а след корекцията от последните два месеца към дата 14 декември то е 28, или еднакво с това на SOFIX (27) и BG TR30 (28).
Рискове и перспективи
Заложеният план в регистрационния документ на ОЦК от 2006 г. предвижда през настоящата година дружеството да произведе 26 000 тона олово и 27 500 тона цинк или съответно 2,3 и 1,1 пъти повече в сравнение с 2006 г.
При производство и реализация на плануваните количества метали, ОЦК очаква приходите от продажби да нараснат с 63 на сто до близо 247 млн. лв и да бъдат извършени разходи за основна дейност за около 207 млн. лв. (прогнозите са направени при заложени цени за 2007 г. от 4 000 долара за тон цинк, 1 750 долара за тон олово и валутен курс от 1,5 лева за един долар).
Сред рисковите фактори, определящи дейността на компанията, е ниската степен на свобода при ценообразуването, тъй като и оловото и цинка са стоки, които се търгуват на световните пазари, а постигнатата там цена служи като основа за формиране на крайната цена, както на крайния продукт, така и на основната суровина за производството.
В тази връзка през декември цената на оловото отбеляза 5-месечно дъно, а тази на цинка е на 20-месечно дъно. Въпреки това, планираното от ОЦК двойно увеличаване на капацитета при производството на олово до 60 000 тона годишно и близо 65%-тно нарастване на капацитета при производството на цинк до 45 000 тона, би компенсирало евентуален по-нататъшен спад в цените на двете суровини на световния пазар.
Основно върху дейността на дружеството влияе развитието на икономиката, както в международен така и в регионален аспект, тъй като произвежданите от дружеството продукти са борсово търгуеми и тяхното търсене се определя от състоянието на различни отрасли в световен мащаб, т.е. приходите на дружеството зависят до голяма степен от конюнктурата на световните пазари, имайки предвид, че ОЦК изнася над 80% от продукцията си.
Оттук произлиза и валутният риск, тъй като компанията има приходи и извършва разходи, както в евро, така и в долари. През последните 2 години резултатът от изменението на валутните курсове е отрицателен за дейността на дружеството.
Съществува и регулаторен риск, свързан с възможността за промени в нормативната база, отнасяща се до опазването на околната среда, както и с вероятността дружеството да не бъде в състояние да изпълнява в срок всички предписания и изисквания на екологичното законодателство и компетентните органи, за което да му бъдат налагани съответните санкции. През 2006 г. дружеството получи Комплексно разрешително от Министерство на околната среда и водите. Въпреки това през ноември тази година Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково наложи санкция от 20 хил. лв. на Оловно-цинков комплекс именно заради неизпълнение на условия по комплексното разрешително.
Материалът е с аналитичен характер и не е предложение за покупко-продажба на ценни книжа.
Авторът не притежава акции от Оловно цинков комплекс АД
Архив
/
Оловно-цинков комплекс АД - ренесансът на една индустрия