Агенцията за ядрена енергия (NEA) и Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) предупреждават за потенциален недостиг на уран до 2080 г. В съобщението се казва, че нарастващото търсене на ядрена енергия може да изчерпи известните към момента ресурси на уран в рамките на следващите 6 десетилетия, освен ако не бъдат направени нови инвестиции.
Държавите се стремят към постигането на заложените цели за нулеви емисии, а паралелно с това набиращите сила енергоемки индустрии като AI, изискват повече мощност. Това, логично, поражда нарастваща необходимост от ядрена енергия. А търсенето може да тласне доставките на уран до крайности.
Сценарият за "висок растеж" в Червената книга предвижда, че глобалният ядрен капацитет може да се увеличи със 130% до 2050 г. Въпреки че настоящите ресурси може да са достатъчни, те остават труднодостъпни без значителни инвестиции в технологии за проучване, добив и обработка, се посочва в документа. Нещо повече, оценките в Червената книга може дори да се окажат твърде консервативни поради засиления интерес към ядрената енергия.
AI и центровете за данни като катализатори
Изкуственият интелект е основен катализатор за този ядрен "бум", посочват експертите. Технологични гиганти като Google и Amazon инвестират в малки модулни реактори (SMR), за да захранват своите центрове за данни. Това сближаване на ИИ и ядрената енергия показва недвусмислено, че цифровото бъдеще може да зависи от урана.
Източна Азия е начело на растежа на ядрената енергия, като страни като Китай, Южна Корея и Япония разширяват своята ядрена инфраструктура. Коалиция от над 20 нации, включително САЩ и Обединеното кралство, се ангажира да утрои глобалния ядрен капацитет до 2050 г., наблягайки допълнително на доставките на уран.
На този фон, въпреки нарастващото търсене, проучванията на потенциални находища на уран остават недобре финансирани поради десетилетия стагнация на пазара.
Без милиарди нови инвестиции обаче добивът на уран може да бъде бавен и скъп процес, а ресурсите може да останат неизползвани, опасяват се анализатори.
Частни инициативи
Частният сектор започва да инвестира в добива на уран, като рисковият капитал се влива в нови проекти и иновативни геоложки методи. Въпреки това, големите находища с високо качество като тези в Канада, Казахстан и Австралия са от решаващо значение за посрещане на бъдещото търсене.
Друг важен аспект е контролът върху урана, който става все по-геополитически. Държавите, богати на тази все по-ценна суровина, могат да придобият значително влияние, докато енергийно зависимите нации могат да се сблъскат с предизвикателства, свързани със сигурността и цените, коментират експерти.
Необходими са спешни действия
За да посрещнат бъдещите нужди от ядрена енергия, правителствата трябва да стимулират проучването на потенциални нови находища на уран, да издават бързи разрешения и да финансират алтернативни методи за преработка. Разбира се, частният сектор също трябва да приведе инвестициите в съответствие с нарастващото търсене.
Във всички случаи обаче бъдещето на ядрената енергия и глобалната енергийна сигурност зависи от ефективното управление на урановите ресурси, предупреждават специалистите.