„Отбой за стачката", четем от първата страница на „Стандарт"
Въпреки заканите на синдикатите национална стачка на 30 ноември най-вероятно няма да има. Решението за отбой ще бъде взето след днешната среща между премиера Бойко Борисов и ръководствата на КНСБ и КТ "Подкрепа". Това заявиха пред "Стандарт" запознати с хода на преговорите между властта и профсъюзите. Синдикалистите ще обсъждат с Борисов две горещи теми - вдигането на възрастта за пенсиониране и съкращенията в БДЖ. Надяваме се срещата да не бъде ялова, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. В телефонен разговор с него премиерът уверил, че ще изслуша предложенията на профсъюзите без ултиматуми и предрешени позиции. След като не успяха да се разберат с финансовия вицепремиер Симеон Дянков и с депутатите от ГЕРБ, синдикалистите видяха в Борисов последен шанс за споразумение.
Още от статията на „Стандарт"
"Тотю Младенов поддържа социалния диалог", пише на първата си страница „Класа"
Синдикатите - КТ „Подкрепа" и КНСБ, защитиха вчера социалния министър Тотю Младенов, след като Бойко Борисов обяви на 20 ноември, че му е вдигнал жълт картон заради напрежението със синдикатите. Вицепрезидентите на КНСБ и КТ „Подкрепа" обвиниха за конфликта в Националния съвет за тристранно сътрудничество вицепремиера Симеон Дянков, който бил изключително непоследователен по отношение на пенсионната реформа. На 20 ноември КНСБ и КТ "Подкрепа" заявиха, че се оттеглят от съвета заради безпрецедентното увеличаване на пенсионната възраст. Според тях това решение на екипа на финансовия министър било скандално, защото Дянков преди 10 дни е обявил точно обратното - че няма да има повишаване на възрастта.
„Тотю Младенов е този, който поддържа социалния диалог в Националния съвет за тристранно сътрудничество", заяви пред „Класа" Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ „Подкрепа". Валентин Никифоров, вицепрезидент на КНСБ, коментира от своя страна, че не са за или против оставката на социалния министър, но не смята, че Тотю Младенов трябва да бъде жертва за нарушения диалог в тристранката. Според двата синдиката виновникът за липсата на социален диалог е вицепремиерът Симеон Дянков, който е и председател на съвета.
Самият Тотю Младенов реагира на премиерската критика, като каза, че готов да си подаде оставката, когато Борисов му я поиска. Същевременно той предупреди, че работи за възстановяване на диалога в съвета, защото е по-добре да има някакъв диалог, отколкото никакъв.
Още от статията на „Класа"
„От седмица дишаме опасен прахоляк", информира от първата си страница „24 часа"
От седмица българите дишат опасни за здравето фини прахови частици. Запрашаването е за цялата територия на страната. Това съобщиха от Изпълнителната агенция по околна среда, която следи състоянието на атмосферния въздух.
Повсеместното запрашаване е започнало от 15 ноември и продължава и в момента, обясни началникът на отдел "Мониторинг на въздуха" в агенцията Валери Серафимов.
Нормите за безопасни нива на фините прахови частици във въздуха са 50 микрограма прах на куб. м въздух. В последната седмица превишенията в различните райони на страната са от 2 до 5 пъти над нормите, показват данните от автоматичните измервателни станции на екоагенцията. (Какви са регистрираните превишения на нормите, виж в таблицата на 3-а страница.)
Такъв прашен смог не е налягал цялата страна от години. Нивата на замърсяване обаче не са рекордни като величини, а типични за това време на годината, успокояват от Изпълнителната агенция по околна среда.
Прахолякът обаче се е разпространил толкова навсякъде, че дори се отчита замърсяване от станциите на Копитото на Витоша и в малките морски градчета като Несебър.
В обикновени дни тези станции се ползват като маркери за нормалните нива на прах и други замърсители във въздуха.
В Добрич пък замърсяването гони нивата на това в Перник, който по принцип е с най-лошия въздух в България. В тези две населени места е отчетено замърсяване над 5 пъти над нормите в последната седмица. Близко до тях е била и София.
Увеличеното ползване на дърва и въглища за отопление в студените дни са основният причинител на замърсяването с финия прах в този случай, категоричен е Серафимов.
Още от статията на „24 часа"
„МВР си раздало 74 млн. лв. повече за заплати в кризисната 2010 г.", разкрива от първата си страница „Сега"
Нови скандални данни за харчовете на МВР изнесе Сметната палата в редовния си одит на отчета на държавния бюджет за миналата година. В кризисната 2010 г. вътрешното министерство е успяло да раздаде 74 млн. лв. за заплати над официално обявените 522 млн. С тези и други преразходи бюджетът на ведомството в края на годината е стигнал 1.39 млрд. лв. - с 83 млн. повече спрямо заложеното в бюджета.
Сериозни преразходи имат и военното министерство, и ДАНС. Числата показват още, че разходите на държавата за обезщетения и плащани суми по граждански договори от ведомствата главоломно растат.
Докато 25 от общо 34 първостепенни разпоредители с бюджетни кредити са свивали перото за заплати и са успели да спестят 53.8 млн. от утвърдените за целта средства, 9 ведомства са раздали общо 77.8 млн. лв. над планираното. Огромната част от това превишение - 74.5 млн. лв., е в МВР. Силовото ведомство, което постоянно се оплаква от липса на пари за бензин, е взело за заплати 62 млн. лв. от средствата за издръжка. От доклада на Сметната палата не става ясно по каква линия са осигурени оставащите 12 млн. от допълнителната сума.
МВР, както и МО, имат голям преразход и в перо "други възнаграждения и плащания на персонала". Тук МВР в крайна сметка е платило 38 млн. над заложените по бюджет 64 млн., а МО е превишило разходите си с 26 млн. лв. (при 77 млн. утвърден бюджет). В този бюджетен параграф влизат изплащаните обезщетения в МО и МВР при напускане, което за пореден път онагледява тежестта на тази привилегия за държавния бюджет. За сравнение ефектът от толкова обсъжданите пенсионни промени е 30 млн. лв. по-малко разходи за пенсии в бюджета на НОИ догодина.
Още от статията на „Сега"
„Кризата може да постави Източна Европа във финансова изолация" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Кризата може да доведе до окончателно пресъхване на финансовите потоци от западноевропейските банки към дъщерните им поделения в Източна Европа. Това може да се окаже резултатът от последните действия на някои регулатори в Западна Европа.
Само преди два дни австрийската централна банка обяви мерки, с които ограничи банките в страната да финансират дъщерните си поделения в Източна Европа. Не е изключено подобни действия да предприемат и други регулатори или централи - гръцки, италиански, френски, белгийски.
За България и региона това може да означава ново свиване на кредитирането, тъй като голяма част от банковия сектор е собственост на институции от тези държави. Малко вероятна последица, но не и изключена, е увеличение на лихви по депозити у нас от отделни банки с цел привличане на депозити.
Това от своя страна би довело до покачване и на лихвите по кредити, коментират банкери и финансисти пред "Капитал Daily", които обаче изрично пожелаха да останат анонимни. Има и мнения, че всичко това по никакъв начин не би се отразило на кредитния и депозитния пазар у нас, тъй като банките тук са достатъчно ликвидни, финансирайки се от вътрешния пазар вече три години.
Какво (ще) се случи
"Напълно възможно е Австрия да бъде последвана и от другите - гърци, италианци, французи, белгийци. Ако и те кажат на поделенията си - изчаквайте, какво би се случило с кредитирането", коментира пред "Капитал Daily" банкер, пожелал да остане анонимен. Това е и единият очакван ефект от обявените от Австрия мерки в банковия сектор.
Освен това няма как да се изключи и ново свиване на кредитирането според някои представители на банковия сектор у нас. Те уточняват, че това няма да е резултат само от новопредприетите стъпки, но и поради новото задълбочаване на кризата в еврозоната и в Европа като цяло.
Друга възможна последваща реакция е увеличаване на лихвите по депозити от определени банки (и сега има атрактивни лихви от 6% годишно за срок от 4 месеца в евро - бел. ред.), за да привлекат нови средства. Резултатът от това ще е покачване и на лихвите по кредити.
Още от статията на „Капитал Daily"
"Кредитите за дом - евтини като преди кризата", съобщава от първата си страница „Труд"
Представете си сергия, на която продават ябълки по 1 лев килото. Преди седмица се виеше дълга опашка, а днес - пълно пренебрежение. Продавачът сваля цената до 0,70 лв. и пак нищо. Не е избухнала война през седмицата, нито са паднали доходите на хората. И въпреки това най-много да спре по един купувач на час. Това е жилищният пазар в края на 2011 г.
Статистиката
Лихвите по новоотпуснати ипотечни кредити вече са сравними с най-силните предкризисни времена на жилищния пазар - 2007 и 2008 г. Данните на БНБ показват, че през септември тази година средната лихва по кредити в левове е 8,45%, а месец по-рано - 7,81%. В този коридор е "плувал" основният лихвен процент от началото на 2011 г.
За последно клиентите са били "ухажвани" с такива условия през първото тримесечие на 2008 г., когато лихвеният процент варираше между 8,03 и 8,32%. Подобна беше лихвата през цялата 2007 г.
Средната лихва по кредити в евро е 7,61% през септември тази година и вече трайно е под 8,00%. Нивата са сравними с първото полугодие на 2008 г., когато лихвеният процент е варирал между 7,30 и 7,59%. Сегашната лихва е много близо и до рекордно ниската стойност, отчетена от БНБ през март 2007 г. - 7,09%.
Подобряването на банковите условия се доказва и от данните за годишния процент на разходите (ГПР). В случая се изчислява общата цена на кредита - лихвата плюс различните такси и комисиони, които плаща клиентът. За третото тримесечие на 2011 г. ГПР при ипотеките в левове е в коридора 8,45-8,95%. Досега жилищният кредит се е задържал трайно под 9% само за три месеца - в края на 2007 и началото на 2008 г.
Годишният процент на разходите в евро за третото тримесечие на 2011 г. е в границите 8,24-8,44%. Това също е близо до рекордно ниските нива, откакто БНБ наблюдава този показател - 7,66-7,87% през 2007 г.
Още от статията на „Труд"
„Двойни присъди за лекарски грешки", разкрива от първата си страница „Монитор"
По-високи присъди за лекарски грешки ще може да налага скоро съдът. Това ще стане възможно, след като Върховният касационен съд изготви тълкувателно решение по казуса дали докторите са длъжностни лица. Въпросът е изпратен до върховните магистрати от главния прокурор Борис Велчев.
В искането си обвинител номер едно настоява да се отговори на въпроса дали лекарите у нас могат да бъдат подвеждани под отговорност за подкуп и други престъпления по служба. Според сега действащия Наказателен кодекс лекарските грешки са включени в два текста - чл. 123 и 134. Наказанията по тях обаче предвиждат твърде леки наказания. За причиняване на смърт по непредпазливост най-често лекарите получават условни присъди. Това е така, защото съдебният състав приема, че медиците са опитали да спасят пострадалия. За причинена в болница тежка телесна повреда пък наказанията често са само парични глоби в размер на 5000 лева.
Ако обаче лекарите бъдат признати за длъжностни лица, извършените от тях престъпления спрямо пациенти ще могат да се наказват с присъди до 8 или 10 години затвор.
Завишените санкции ще могат да се прилагат, защото грешките на докторите вече ще се признават за престъпления по служба и ще се наказват по други текстове от Наказателния кодекс, обясниха юристи.
Освен за причиняване на смърт на пациенти след тълкувателното решение на висшите магистрати лекарите ще могат да отговарят пред закона и за получаване на рушвети. В питането си до ВКС главният прокурор заявява, че в момента съдилищата у нас не приемат еднозначно делата срещу доктори с подкуп.
Според част от тях приемат, че след като лекарите не са длъжностни лица, получаването на подаръци или пари под масата не е подкуп по смисъла на закона. Друга част от съдилищата приемат, че основната трудова дейност на лекарите е по лечение на болните и системно наблюдение на тяхното здраве. Изхождайки от длъжностните характеристики на професията лекар, които определят професионалното поведение и извършваните от него действия, тези съдилища приемат, че лекарят е длъжностно лице, което може да носи отговорност за получаване на подкуп, пише още Велчев.
Още от статията на „Монитор"
„Вдигат цените на ремонти и строежи", информира „Стандарт"
Строителството, ремонтът и рушенето на сгради и пътища ще поскъпнат от 2012 г. заради нова наредба за управление на строителните отпадъци. Промените се предлагат от екоминистерството.
Възложителят на строежа - община, частна фирма или собственик, ще трябва да осигури бутането или строителството да се извърши така, че 85% от отпадъка от бетон, 70% от тухлите и плочките, 80% от стъклото, дървесината, асфалтобетона и 90% от медните тръби, алуминия, оловото, желязото и кабелите да се отделят и да се складират на площадка разделно. Възложителят ще трябва да сключи и договор с фирма с разрешително за оползотворяване на отпадъка или сам да го транспортира за рециклиране, повторна употреба, изгаряне за енергия или депониране, предвижда проектът на нова наредба. Стремежът е до 2020 г. 70% от строителните отпадъци да се рециклират и да се използват повторно в строителството. Догодина 17% от тухлите и керемидите от рушене на сгради и 53% от дъските трябва да се използват отново. За да се стимулира рециклирането на строителни отпадъци, се въвеждат такси за изхвърлянето им. През 2012 г. собственикът на строителен отпадък - строителната фирма или възложителят, ще плащат по 1,50 лв. на тон боклук, откаран в депо.
Още от статията на „Стандарт"
„Намаляване на данък бюрокрация ще спаси икономиката", съобщава „Сега"
Дни след като Българската стопанска камара пое инициативата в свои ръце и написа антикризисен план вместо кабинета, вчера и Институтът за пазарна икономика излезе с пакет от мерки за подобряване на бизнес средата. Планът на ИПИ съдържа 77 предложения, които бързо могат да доведат до траен икономически растеж. Мерките са изготвени на базата на поредица международни проучвания за бизнес средата у нас.
Една от стъпките е да се премахнат онези преки данъци, които носят незначителни приходи на бюджета, а сериозно затормозяват бизнеса. "Фирмите са натоварени с най-различни данъци. Предлагаме отпадането на 5-процентния данък върху дивидентите, намаляване на данъка върху доходите на едноличните търговци от 15 на 10% и на осигурителната тежест", обясни Калоян Стайков от ИПИ. Икономистите предлагат също премахване на минималната работна заплата и на осигурителните прагове за различните професии. От ИПИ се обявиха и срещу държавните субсидии за губещото БДЖ и за земеделие. Само агросекторът трябваше да получи общо 570 млн. лв. за субсидии, но след редукция в бюджета стана ясно, че в хазната за догодина ще има "само" 340.1 млн. лв., или с 230 млн. лв. по-малко. "В момент на криза е важно да се правят реформи, които водят до бързо възстановяване. Факт е обаче, че всяка промяна се отрича категорично и се посреща като скандал", отбеляза Стайков. По думите му държавата е фокусирана върху това да се намесва в икономическите отношения, вместо да осигури ред, сигурност и благоприятна бизнес среда.
Неравната битка на бизнеса с администрацията продължава поредна година, а картината не се е променила особено от началото на прехода, отбелязват експертите. Това личи и в редовния доклад на Световната банка Doing Business 2012, според който страната ни изпаднала от 57-о на 59-о място. У нас е относително лесно да се регистрира фирма, но е трудно да се започне реална дейност. Построяването на един склад например изисква цели 23 процедури по разрешаване и одобряване, а тичането по институциите отнема средно 4 месеца на предприемача.
Още от статията на „Сега"
"Всеки десети работодател у нас търси кадри отвън", съобщава „Класа"
11% от работодателите в България, или всеки десети, търсят кадри навън, за да попълнят свободните си позиции с квалифицирани служители. Това сочи изследване на Manpower България за работната сила, публикувано вчера. Най-търсени сред чуждестранните специалисти са инженерите, които идват предимно от Германия, следвана от Великобритания.
"В България чуждестранни специалисти са най-търсени в секторите информационни технологии, финанси, застраховане и бизнес услуги, което посочват 28% от анкетираните в изследването, докато в сектора на земеделието изобщо не разчитат на чужденци. Работодателите от Софийска област (14%) са най-отворени към чужда работна ръка ", смята Надя Василева, генерален директор на Manpower България, Сърбия и Хърватия. От друга страна, всяка четвърта от чуждите компании със седалище в България (25%) наема чужденци на управленско ниво.
73% от работодателите са загрижени за влиянието върху пазара на труда, от това, че квалифицираните специалисти напускат България, за да работят в друга страна. 86% смятат, че правителството и бизнесът не правят достатъчно, за да забавят тази миграция на таланти и да привлекат тези хора обратно у нас.
В Европа тревогата за въздействието на външната миграция върху местната работна сила е най-осезаема както у нас (73%), така и в Гърция (72%) и Турция (64%). Други страни, където работодателите отчитат над средната загриженост, са Румъния (56%), Италия (55%), Ирландия (53%), Словения (53%), а също и Южна Африка (52%). В същото време работодателите са най-малко загрижени за източване на работна сила в резултат на миграция в Швейцария (11%), Белгия (12%) и Холандия (14%).
Припомняме, че според проучване на БСК и Европейския институт от лятото всеки трети работодател у нас е готов да наеме специалисти от трети страни, за да се справи с недостига им у нас. Най-остра е липсата на квалифицирани работници и служители (52%), а най-малък - на ръководни кадри (11%).
Още от статията на „Класа"
„Само у нас лихвата по държавните книжа надолу", информира „Монитор"
България е единствената държава в ЕС, в която дългосрочният лихвен процент спада за четвърти пореден месец, съобщиха от Министерството на финансите. Това показват данните на Европейската централна банка (ЕЦБ) към средата на ноември.
Хармонизираният дългосрочен лихвен процент на България, който се базира на доходността по 10-годишните държавни облигации, намалява от 5,39% до 5,27% през периода от юни до октомври. По данни на ЕЦБ този показател е по-висок в девет държави от ЕС. Само при още три от страните членки се наблюдава намаление на лихвения процент, но спрямо предходния отчетен период.
От финансовото министерство съобщават още, че тенденцията за понижаване на доходността на държавните ценни книжа на вторичния пазар се запазва.
Още от статията на „Монитор"