Динамиката на пазарите през последните две години кара хората и компаниите да се колебаят за реалната стойност на активите си. Това ги кара все по-често да търсят професионалната помощ на лицензираните оценители. Голямото предизвикателство пред професионалистите е определянето на реалната стойност при липса на сериозен обем сделки, стана ясно по време на пресконференция, на която бе представена официално Камарата на професионалните оценители в България.
Организацията е нова и в нея членуват 18 водещи оценителски компании, а основната и цел е да подпомогне дейността на професионалните оценители в България, създавайки условия за внедряване и прилагане на европейските и международни стандарти, спазването на Етичен кодекс на оценителите и въвеждането на най-добри европейски практики в оценяването.
"Обстановката на финансовите пазари и колебливите трендове в реалната икономика, от една страна и повишените очаквания към надеждността на финансовата информация, от друга, поставят нови предизвикателства пред оценителската професия.", сподели Диана Николаева, Председател на Камарата. „Съвместната работа в Камарата ще ни помогне да определим общовалидни стандарти, които отговарят на международните изисквания - нещо изключително важно в момент, когато бизнесът в цял свят отчита трудностите при оценката на инвестиционните възможности (бизнеси или активи) като една от най-важните пречки пред инвестирането днес."
Най - добрите практики в света са базирани на Международните оценителски стандарти (IVS), Европейските стандарти (Tegova), Стандартите на Royal Institute of Chartered Surveyors и Стандартите на професионалната оценителска практика (USPAP). С изключение на Стандартите за бизнес оценяване, част от Наредбата за анализите на правното състояние и приватизационните сделки, и реда за лицензиране на оценители, в България няма, и не е имало стандарти за оценяване, особено в частта оценка на недвижими имоти, най - разпространените през последните години видове оценка.
„Въпреки сериозния брой оценки, направени през последните годни, в България все още не се работи по най-добрите практики на света. След приемането на Закона за независимите оценители, утвърждаването на стандарти е вменено на Общото събрание на Камарата на независимите оценители, но все още не са направени никакви постъпки в тази посока", коментира Бойка Бончева, член на УС на Камарата и Управляващ съдружник в Инженерингсервиз София ООД.
Според Камарата на професионалните оценители този процес ще отнеме много време. В Румъния, например международните стандарти вече са въведени, което улеснява значително работата на оценителите и повишава доверието в предоставения от тях продукт. Компаниите, учредители на Камарата на професионалните оценители използват тези стандарти и считат, че е от съществено значение и в полза на всички потребители да се популяризират и наложат максимално бързо най - добрите оценителски практики, като по този начин и професията оценител в България, ще се издигне до международното ниво.
„Все още търпим негативите, натрупани в началото на демокрацията, когато оценителите работеха по приватизационните сделки,в голямата си част опорочени, според общественото мнение.", коментира Тихомир Тошев, член на Управителния съвет на Камарата и Управител на „Адванс адрес експертни оценки" ЕООД. „Професията оценител е една от най-престижните и уважавани професии в развитите пазара, а у нас поради липсата на ясна комуникация за ползите от работата на тези хора и натрупалия се негативизъм и нагласи, че тази дейност е в основата на големи злоупотреби и измами, в момента интереса у младите хора към такова кариерно развитие е силно ограничен.", допълва Тошев.
„Кризата задълбочи още един проблем - порочната практика да се избира оценител, който иска най-ниския хонорар за експертния доклад", сподели Сергей Машиах член на УС на Камарата и Управител на Явлена импакт. Според него основните критерии, по които е редно да се направи този избор - да е лицензиран, оценяването да е основната му дейност, да следва процедури за осигуряване на качество , да покаже, че е добре информиран, че следи активно пазара и спазва най-добрите оценителски практики.
„На дневен ред е и казусът с вещите лица - хора, в чиито компетенции правораздавателната система оставя доста дела. Считаме, че е има необходимост да се преосмислят изискванията към тях и условията за работата им, за да се гарантира, че интересът на бизнеса и обществото са защитени с високо професионален подход", допълва Машиах.
Освен външните проблеми, гилдията трябва да се бори и с редица вътрешни за системата лоши практики.
„Конкуренцията на база цена на услугата прави повечето колеги оценители слабо мотивирани да повишават нивото на знанията си непрекъснато. Обикновено след получаването на лиценз/сертификат, който дава възможност да се практикува, обучението престава.", признава Веселина Генева, Управител на Консултантска къща Амрита. „ Това поставя под въпрос актуалността на някои от докладите и ние трябва да намерим механизъм да мотивираме оценителите да повишават квалификацията си непрекъснато".
bigborun
на 08.02.2010 в 22:24:06 #1Не точно заглавие!! Оценителите още от 2009 година, по силата на Закона за независимите оценители създадоха Камара на независимите оценители, която е овластена от този закон, да регулира дейността на всички оценители. В изпълнение на закона Камарата на независимите оценители въведе и ПУБЛИЧЕН РЕГИСТЪР НА ВСИЧКИ НЕЗАВИСИМИ ОЦЕНИТЕЛИ получили правоспособност според този закон. Този регистър е достъпен на сайта на Камарата на независимите оценители. Създадената по-късно КАМАРА НА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ОЦЕНИТЕЛИ е неправителствена организация, създадена от определена група фирми, които по начина по който давоха име на своята организация е видно, че не са доволни от своето участие или присъствие на своите членове в КАМАРАТА НА НЕЗАВИСИМИТЕ ОЦЕНИТЕЛИ! За това, макар и да не е МОРАЛНО се създаде и ВТОРА КАМАРА!!! Тук отново ще използвам примера - ситуацията сред оценителите е като тази при такситата в София - има компания ОКЕЙ, която е наложила сравнително достъпни цени и голям брой таксита из града, но има и други ОКЕЙ таксит на конкурентите, които се стремят всячески да приличат на оригиналните, но с далеч по- високи цени ! Така, че с името си КАМАРАТА НА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ОЦЕНИТЕЛИ, успя да подведе и читателите на този сайт!! по-точно неговите администратори!!