Преди около година и половина китайският гигант в електронната търговия Alibaba изглеждаше устремен към пропастта. Акциите бяха близо до рекордно ниско ниво, растежът в силно конкурентната среда беше анемичен, сменяха се мениджър след мениджър, а властта в Пекин гледаше на компанията с подчертано недоверие.

Стигна се до положение скрилият се от публичния живот след челен сблъсък с управляващите основател на Alibaba Джак Ма да изпрати писмо до колегите си с призив за "коригиране на курса". Е, оказва се, че корекцията е била повече от успешна.

Днес Alibaba отбелязва растеж в основния си бизнес и се е превърнал в един от водещите играчи в областта на изкуствения интелект в Китай и в световен мащаб, конкурирайки се с компании като OpenAI и DeepSeek. Освен това Alibaba отново е сред фаворитите на китайското правителство, пише CNBC в свой материал.

Alibaba пусна актуализирана версия на своя AI инструмент и каза, че е по-добър от Google и ChatGPT

Alibaba пусна актуализирана версия на своя AI инструмент и каза, че е по-добър от Google и ChatGPT

Инструментът за превод на Alibaba е по-различен от ChatGPT и е базиран на собствен модел

Всичко това се усеща и на борсата. Листваните в САЩ акции на Alibaba тихо са се повишили с близо 60% тази година, добавяйки над 100 милиарда долара към оценката на компанията.

"Китайските технологични компании се събудиха, водени от Alibaba, и инвеститорите по целия свят гледат на това като най-добрия начин да инвестират в китайския технологичен сектор... и ние сме съгласни. Alibaba е в най-добра позиция да се възползва от разходите за AI и облачни услуги", каза Дан Айвс, глобален ръководител на технологичните изследвания в Wedbush Securities.

Език мой, враг мой

За да разберем колко голямо е това завръщане, трябва да си спомним как Alibaba се оказа на дъното. Мнозина приписват началото на кризата на коментари, направени от Ма през октомври 2020 г., в които той сякаш критикува китайския финансов регулатор.

Дни по-късно, цената на акциите на Alibaba достигна рекордно високо ниво, а пазарната й капитализация надхвърли 858 милиарда долара.

Alibaba отчита най-бавния ръст на приходите си, откакто съществува

Alibaba отчита най-бавния ръст на приходите си, откакто съществува

На фона на огнища на Covid-19 в Китай и локдауните в страната

Alibaba имаше вълна от успехи, които я превърнаха в най-големия играч в електронната търговия в Китай, с планове за международна експанзия и бързо растящ облачен бизнес. В допълнение, свързаната с Alibaba компания Ant Group се подготвяше за първично публично предлагане, което щеше да набере над 34 милиарда долара, превръщайки го в най-голямото листване в историята.

Само два дни преди планираното листване на Ant Group в Шанхай и Хонконг, IPO-то беше отменено. По това време Ant посочи промени в "регулаторната среда" в Китай като причина.

Снимка 455622

Източник: GettyImages

И регулаторната среда наистина се беше променила. Последваха години, в които Пекин "издърпа юздите" както на Ма в лично качество, така и на целия технологичен сектор на Китай. Според наблюдатели политическото ръководство на страната беше решило, че тази индустрия е станала прекалено мощна, а босовете ѝ - прекалено арогнантни.

Къде изчезна Джак Ма?

Къде изчезна Джак Ма?

Милиардерът не е виждан публично от два месеца насам

Регулаторите наложиха милиарди долари глоби на компании, включително Alibaba, принудиха промени в структурата на Ant Group и въведоха множество правила, засягащи различни области на технологиите.

След като IPO-то на Ant Group беше отменено в края на 2020 г., Ма изчезна от публичния живот. Милиардерът беше смятан за символ на решението на Пекин да ограничи силата на частните компании и предприемачите зад тях.

Затягането на регулациите и правителственият контрол също удариха инвестициите. Милиарди долари бяха заличени от стойността на китайските технологични компании, докато рисковите инвестиции в стартъпи се сринаха.

Пътят нагоре

След много лидерски сътресения, през есента на 2023 г. Еди Ву, съосновател на Alibaba, пое ролята на главен изпълнителен директор и ръководител на облачния бизнес. Джо Цай, друг съосновател, влезе в ръководството.

Ву се стремеше да върне фокуса на Alibaba върху основния й бизнес в електронната търговия и облачните услуги и да намали някои от другите инициативи, в които компанията се беше впуснала, отдалечавайки се от идеята за Alibaba като няколко отделни подразделения.

Властта в Китай "изтри" почти 1 трлн. от стойността на компании на Джак Ма

Властта в Китай "изтри" почти 1 трлн. от стойността на компании на Джак Ма

Да критикуваш Пекин може да се окаже доста скъпо начинание

Изкуственият интелект излезе на преден план, като Ву и Цай предложиха компанията да възприеме манталитет на стартъп, за да не изостава от конкуренцията.

"Големите компании се движат много бавно и това е защото структурата за вземане на решения е твърде сложна... Така че наистина трябваше да се върнем към гъвкавостта и да действаме бързо", каза Цай на събитие по-рано този месец, добавяйки, че бързото вземане на решения е ключово за конкуренцията със стартъпи.

Baidu или Alibaba – коя е по-добрата китайска акция от двете?

Baidu или Alibaba – коя е по-добрата китайска акция от двете?

Геополитческото напрежеие между САЩ и Китай изправя пазара на азиатската страна пред сериозни изпитания

Цай каза, че той и Ву са решили, че първото нещо, което трябва да направят, е да "рационализират компанията". "Вместо да говорим за Alibaba като шест различни бизнес звена, говорихме за себе си като имащи два основни бизнеса - електронна търговия и облачни изчисления", обясни той.

През февруари тази година китайският президент Си Дзинпин проведе рядка среща с предприемачи, призовавайки ги да "покажат талантите си", в коментари, възприети като подкрепа за частния бизнес. На нея присъства и низвергнатият Джак Ма.

"Срещата на Си с Джак Ма изпрати много ясен сигнал за това къде са приоритетите на китайското правителство в момента - развитието на AI и растежът на частните предприятия очевидно са важни за икономическия растеж на Китай", коментира пред CNBC Челси Там, старши анализатор на акции в Morningstar.

Срещата помогна на цената на акциите на Alibaba тази година. Изглежда, че е вдъхнала и нова увереност на компанията да наема и инвестира. Тя анонсира, че ще даде над 50 млрд. долара за AI инфраструктура.

Факторът AI

Голяма част от ралито на акциите на Alibaba тази година е движено от еуфорията около DeepSeek и инвеститорите, които гледат какво правят технологичните гиганти в Китай с изкуствения интелект.

Компанията е сред лидерите в Китай и през 2023 г., скоро, след като ChatGPT направи фурор, компанията пусна първия си AI модел, наречен Tongyi Qianwen или Qwen. Оттогава насам Alibaba агресивно пуска нови и нови модели, които позволяват задачи като генериране на видео, текст и изображения по заявка от потребителя.

Alibaba подкрепя нов китайски проект за изкуствен интелект, който вече събра над $2,5 милиарда

Alibaba подкрепя нов китайски проект за изкуствен интелект, който вече събра над $2,5 милиарда

Стартъпът е изстрелян към върха на фона на глобалната AI истерия

Alibaba разпространява своите модели с отворен код, което означава, че всеки може да ги изтегли и да надгражда върху тях. Това е ключово за успеха й. Някои от най-популярните модели в Hugging Face, глобално AI хранилище, са изградени върху Qwen.

Въпреки че Alibaba беше отрано в играта с AI моделите, глобалният пробив в тази сфера дойде с помощта на друга китайска компания - DeepSeek. По-рано през тази година тя обяви, че е успяла да постигне резултат, сравним с този на водещите (американски) компании при по-ниска цена и без да използва най-новите, мощни и скъпи карти на Nvidia.

Точно когато целият свят погледна към Китай, Alibaba пусна нова версия на Qwen, за която твърди, че надминава DeepSeek в това, което обикновеният потребител може да прави без да разполага със сървъри за милиони долари.

DeepSeek - китайският изкуствен интелект, срина американските и европейските акции

Китайският изкуствен интелект срина американските и европейските акции

Оказва се, че умните решения не струват толкова скъпо, колкото пазарите предполагаха

Общото послание беше ясно - китайските технологични компании не спят. На практика всички - Alibaba, Baidu, Tencen и по-малките от тях, непрестанно вадят нови и нови решения с изкуствен интелект и усъвършенствани модели. Основаната от Джак Ма компания има предимството на отворения код - общност от външни разработчици.

Идва въпросът обаче как се печелят пари от безплатното. Според експертите ключът е в облачния бизнес на Alibaba. Китайският гигант на практика таксува компаниите за използване на нейните сървъри и изчислителна мощност, която е необходима за работата на AI приложения, дори ако не са с нейни модели. Ако някога сте се чудили защо Amazon все още не са намерили за нужно да пуснат собствен модел - това е отговорът.

Разликата е, че Alibaba е в Китай и по репутационни съображения няма как да няма собствено предложение на топ ниво.

"Ние управляваме облачен бизнес, който всъщност ще има полза от разпространението на AI, защото всеки път, когато някой обучава модел или прави заключения... те се нуждаят от облачна изчислителна инфраструктура, а ние продаваме изчислителна мощност", обяснява Цай.

От губещ пазарният си дял онлайн търговец с технологични амбиции до глобален AI и облачен лидер - определено Alibaba беше на "влакчето на ужасите" в продължение на няколко години, но сега изглежда в правилния коловоз.