На прага на еврозоната, за която през юни страната ни очаква официална покана за присъединяване от догодина, цените на недвижимите имоти продължават да растат. Това заявиха за Money.bg брокери на жилища. Според тях най-голям пик както при цените, така и при покупките, ще има между юни и декември - при положителен отговор от страна на Брюксел за членството ни в еврозоната от началото на 2026-а година.

На фона на тази прогноза темпът на ръст на новите ипотеки се забавя през първото тримесечие на 2025 г., продължавайки тенденцията от края на миналата година. Това подсказва за известно успокояване на жилищния пазар, което се вижда и от броя на сделките.

"През последните три години броят на сделките не се е увеличил значително, но цените на имотите записват ръст около 50%", коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Мирослав Владимиров - зам.-председател на Асоциацията на кредитните посредници в България и член на Съвета на директорите на "ЕРА България".

БНБ откри "съществени пропуски" при отпускането на кредити

БНБ откри "съществени пропуски" при отпускането на кредити

Една финансова институция е била наказана заради нарушение на закона

В момента пазарът на жилища е надценен - и като дефлирани цени, и като номинални цени, смята експертът. Според анализ на БНБ текущите цени се отклоняват с 13,3% от дългосрочната устойчива средна. Но пазарът се забавя, така че към края на 2025 година и през 2026 година може да се очаква началото на процес на връщане към равновесието.

Снимка 655068

Източник: iStock Images

Реалните признаци, че българският пазар на недвижими имоти е надценен са налице

Жилищният пазар у нас беше подхранван от скока на доходите, но днес се вижда, че са достигнати пределни нива като брой на сделки, като ръстът на цените може да е оказал най-съществено влияние, подчертава Мирослав Владимиров. Според брокера мерките на БНБ от 2024 година срещу рисковите ипотеки също имат значителен ефект.

Актуалните данни на БНБ показват, че банките в България са отпуснали нови ипотечни кредити през март на стойност 721 милиона лева. Това е с 11% повече в сравнение със същия период през 2024 година, като това не включва предоговорените кредити и тези за рефинансиране.

Новите жилищни заеми за първото тримесечие са в размер на 1,864 милиарда лева, което е 12% ръст спрямо първото тримесечие на миналата година.

"Силният импулс, който пазарът получи от Covid кризата насам, и този цикъл, в който той влезе оттогава, започва вече да се изчерпва", допълва Владимиров.

Според прогнозата на българските брокери до края на тази година пазарът ще бъде движен най-силно от очакванията от присъединяването на България към еврозоната, коментират за Money.bg от "Асоциация за развитие на брокерите на имоти" (АРБИ).

Страните в Европа, в които инвестициите в имоти се изплащат най-бързо. И мястото на България

Страните в Европа, в които инвестициите в имоти се изплащат най-бързо. И мястото на България

У нас е отчетен 18% ръст на цените на жилищата

Вероятно много хора ще поискат да закупят имот докато още боравим с левове, поради страх, че впоследствие цените могат да поскъпнат. Най-вероятно след приемането на еврото нещата ще се успокоят. Поне временно.