„Съветът на Бойко: Станете фермери", четем от първа страница на „Стандарт"
Ако искате успешен бизнес, гледайте овце и агнета. Пазарите са гладни, купуват ги и в Европа, и в Турция. Това призова премиерът Бойко Борисов в интервю за "Стандарт". Според него в животновъдството има много хляб. Затова и кабинетът отпуснал 50 млн. лева помощ за стопаните. "Навсякъде се търси нашата стока, не смогваме да изнасяме", похвалили се животновъди пред премиера. Борисов обясни, че кабинетът търси инвестиции, които да носят работни места и печалба за държавата. Точно обратното се получило с проектите за зелена енергия, които станаха масови през последните години. "Те само източват пари от хазната. Ако не ги спрем, след 1-2 години може да се наложи да внасяме ток", заяви Бойко. Той разкри също, че НОИ е затънал като БДЖ, но това се е криело досега. Както и че всяка година от института са се вадели по 680 млн. за осигуровките на военните, полицаите, разузнаването и ДАНС.
Интервюто на Бойко Борисов за „Стандарт"

„Бум на принудителния „болничен туризъм", обобщава от първата си страница „Монитор"
Бум на случаите на излишно размотаване по доктори и болници без основание се отчита в доклад на Изпълнителната агенция „Медицински одит" за последното тримесечие. Според данните всеки втори се чувства жертва на лекарска или медицинска грешка и на принудителния „болничен туризъм".

Такъв е случаят с починалото момиченце Мария Стефанова от Котел, която в резултат на забавено и неадекватно лечение издъхва в болницата в Сливен на 16 март 2011 г. Споменатият в доклада случай на 11-годишното дете започва като настинка с висока температура, хрема и кашлица. Джипито д-р Даниела Андонова дава талон за рентгенова снимка едва след упорито настояване на родителите, но не и направление за лабораторно изследване, от което може да стане ясно дали инфекцията е вирусна или бактериална и от което зависи с какви лекарства трябва да бъде лекувана. Лекарката дори си надписва несъществуващ вторичен преглед на детето и симптоми, какъвто тя е задължена да извърши, но не е направила. Въпреки предписаните от нея антибиотици състоянието на момиченцето се влошава, родителите го завеждат в болницата в Котел. Там пък, независимо че състоянието на Мария се усложнява още повече, никой не си дава труд да направи куп важни изследвания, сред които измерване на кръвната захар, уреята и креатинина. Показателите от тях показват най-точно състоянието на болестта и подсказват методите на лечение. Освен това се оказва, че котелската болница няма и реанимация. Мария започва да бере душа. Едва тогава докторите скланят да я преместят в многопрофилната болница в Сливен, но всички възможности за лечението й са изпуснати. От Котел не издават дори епикриза при изписването й. Детето издъхва. В продължение на 4 месеца след смъртта на дъщеря си родителите се борят да получат въпросната епикриза и да заведат дело срещу лечебното заведение.
Още от статията на „Монитор"

„Държавата не си знае имотите", разкрива от първата си страница „Труд"
Голяма част от ведомствата в страната не знаят какви имоти стопанисват, стана ясно от отчет на Сметната палата в понеделник за извършените одити в 172 бюджетни организации. Одиторите са заверили с резерви финансовите отчети за 2010 г. на 10 министерства и централни ведомства, съобщи председателят на палатата Валери Димитров.

На Министерството на земеделието, което не знае каква е балансовата стойност на язовирите му, изобщо е отказан параф, съобщи "Труд" още в петък. С резерви са заверени отчетите на 29 общини и на 2 висши училища.

Според закона за бюджета министърът на финансите има право да ореже парите на земеделското ведомство и да блокира сметките му заради лошото счетоводство, посочи Димитров. Текстът е от 1996 г. и нито един финансов министър досега не се е възползвал от него, уточниха от палатата.

От финансовото министерство казаха, че за момента не са взели решение за запор на сметките. Проблемът ще бъде обсъден в сряда на заседание на правителството.

С резерви са заверени отчетите на Министерския съвет, МВР, министерствата на околната среда, на отбраната, на труда и социалната политика, на транспорта, на външните работи и на физическото възпитание и спорта. При всички тях счетоводството не било изрядно. Резерви има и към отчетите на Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана.

"Проблемът с Министерския съвет идва от това, че към него са 28-те областни администрации. В техните баланси не са заприходени земи, гори, а в някои дори изобщо не е провеждана годишна инвентаризация", коментира Пепа Хаджиева, шеф на "Финансови одити" в палатата.

Подобни проблеми има и при други ведомства и общини. "Липсата на инвентаризация на имотите повишава риска от престъпно посегателство върху тях", подчерта зам.-председателят на Сметната палата Цветан Цветков.
Още от статията на „Труд"

„НСО не отчела елени и муфлони за лов на властта", разкрива от първата си страница „24 часа"
Националната служба за охрана не е отчела правилно около 280 елена лопатари и 50 муфлона, сочи доклад на Сметната палата. Те са били отглеждани в ловно стопанство "Кричим" край Стамболийски.

Животните не са били отчетени в баланса на НСО, въпреки че за тях са похарчени 11 460 лв. Според Сметната палата това е съществено нарушение. Подобно е констатирано и при осчетоводяването на сградата на двореца в стопанство "Кричим", към който имаше реституционни претенции Симеон Сакскобургготски.

Сметната палата докладва още, че президентската администрация е похарчила 87 437 лв. за ордени и сувенири. Екипът на Георги Първанов неправилно е отчел разходи по дейността на ведомственото си барче и фризьорския салон.

Може да запорират банкови сметки в земеделието

Сметната палата е заверила с резерви финансовите отчети за 2010 г. на Министерския съвет, на МВР, на външните работи, на околната среда, на отбраната, на транспорта, на социалното, Министерството на физическото възпитание и спорта, НСО, Национална разузнавателна служба.

Резерви при заверките имат и отчетите на общините Несебър, Балчик, Разград, Търговище, Видин, Враца, Монтана, Пловдив, Кърджали, Пазарджик, Родопи, Хасково, Свищов, Кюстендил, Дупница, Перник и др. Както "24 часа" съобщи в петък, заради изчезнали данни за активи на Министерството на земеделието и заради това, че "не е съставен вярно и честно", финансовият отчет на ведомството за 2010 г. е бил върнат от Сметната палата. Това се случва за пръв път от доста време, съобщи вчера председателят на Сметната палата Валери Димитров, който представи резултатите от проверката на финансите на 172 бюджетни организации.

При отказ от заверка се изпраща писмо до Министерството на финансите и финансовият министър трябва да прецени дали да ограничи средствата за даденото ведомство, или да запорира сметките, каза Димитров. Досега обаче нямало министър на финансите, който да е приложил санкция за незаверени годишни финансови отчети на бюджетните организации. Отказът за заверка е одиторско становище, няма практика да се изпраща на прокуратурата. Пращаме данни на прокуратурата, когато има данни за престъпление, уточни Димитров.
Още от статията на „24 часа"

„Държавата изчезва вече и на хартия" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Сметната палата обяви поредния прецедент - за първи път отказа да завери финансов отчет на министерство - в случая на земеделието и храните за 2010 г.

Причината - изчезването на почти цялата счетоводна база данни - софтуер и хартиени носители, за материалните активи на бившата агенция по хидромелиорации по време на закриването й през май миналата година и превръщането й в дирекция към земеделското министерство.

С това квалифицирано от одитната институция "престъпно посегателство" умишлено са изтрити данни за язовири, сгради, напоителни системи и съоръжения, диги, корекции на реки и т.н. - все обекти, в които освен традиционните бюджети през последните години се изляха и значителни държавни средства заради наводненията.

Този сектор беше под крилото на ДПС в продължение на осем години - покрай участието на партията в управлението на двойната и тройната коалиция от 2001 до 2009 г. Не случайно, както показа и шеметният консултантски хонорар за хидропроекти в Родопите на лидера Ахмед Доган - философ по образование, но хидромелиоратор по призвание - за който Висшият административен съд не откри никакъв конфликт на интереси.

По груби сметки неосчетоводените активи в отчета на ведомството на Мирослав Найденов са за около 300 млн. лв. Кой какво е правил с тези активи може да си остане погребана завинаги "тайна" - в официалния смисъл, разбира се, като основание за търсене на нечия отговорност.

Това положение е истинско облекчение за институциите, на които е възложена задачата да търсят отговорност - още миналата година "случаят е предаден на прокуратурата и по него е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител".

В понеделник след огласяването му прокуратурата не успя да даде отговор докъде е стигнало разследването й. Но едва ли отговорът ще е по-различен от обичайното "по случая се работи" (другият й дежурен отговор е, че "няма данни за извършено престъпление").

Странно в цялата история е и защо земеделският министър Найденов чак сега, след година и половина, разпорежда пълна инвентаризация на активите на закритата агенция, която се очаква да приключи след още една година. Това ще рече, че загадката кой какво прави с тях ще продължи  още немалко време.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Държавата ще плаща на родители да не изоставят децата си", информира от първата си страница „Сега"
Държавата ще се опита да стимулира финансово семействата, за да не изоставят децата си. В продължение на 6 месеца родители, които не желаят да се грижат за наследниците си, ще получават месечни помощи. Това предвижда новият закон за детето, представен вчера.

Срещу парите семействата ще трябва да полагат грижи за детето по конкретен план, обясняват авторите на закона в презентацията му. Сумите ще се отпускат по сигнал, тъй като новите текстове задължават всеки, който има информация за подобен риск, да уведоми съответните институции. И в момента има подобна възможност, но сумата е еднократна и се дава на бременна жена.

Предвижда се родители, които изоставят децата си, да плащат 5% от таксата, предвидена за издръжката им в домовете. Все още се обмислят варианти за полагане на общественополезен труд, ако родителите нямат пари за тази такса, за глоба или да върнат помощите, след като са изоставили децата си. "Много повече помощи ще се дават под условие. Понеже имаше много критики, и то с основание, че като се санкционират родителите, се наказват децата, се предвижда за тях да се дават помощи в натура - храна, дрехи, плащане на такси в детски градини и т.н.", обясни Валентина Симеонова.

Въпреки че не е известно да има глобен нехаен родител, социалното министерство смята да направи още по-тежки съществуващите сега наказания. Законът предвижда, ако на родител бъде наложена два пъти глоба за оставено без надзор хлапе, при трето нарушение преписката задължително да се изпраща на прокурор за образуване на наказателно дело.
Още от статията на „Сега"

„Бизнесът иска специализиран съд за фалитите на фирми", съобщава от първата си страница „Класа"
Да бъде създаден специализиран съд, който да се занимава с делата по несъстоятелност на фирми у нас. За това настояха вчера от ръководството на БСК като едно от условията за подобряване на бизнес климата у нас в условията на криза.

Голяма част от предприятията в страната са в технически фалит. Най-сериозният проблем за бизнеса е сложната процедура по несъстоятелност, заяви Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК. По данни на националната статистика едва 7% от новорегистрираните фирми оцеляват след 5-ата година. Останалите трябва да преминат през дълги, сложни и скъпи процедури, свързани с прекратяване на дейността. Продължителни са и сроковете за възмездяване на кредиторите.

Наистина процедурата по несъстоятелност не е уредена добре, но едва ли за нея трябва да се създават отделни специализирани съдилища. По-скоро трябва да говорим за специализирани отделения към сегашния съд. Не е добре за всеки отделен казус да се създава специализиран съд, защото и синдикатите например могат да поискат такъв съд за разрешаване на трудовоправните спорове, а така се разводнява правосъдието, коментира Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Огромни са разликите и в таксите за вписвания на търговски дружества в зависимост от вида им. Те са от 50 до 3000 лв., което е разлика от 60 пъти, отбеляза Данев. В началото на декември камарата ще излезе с точни данни за броя на дружествата, които са близко до технически фалит, без да са започнали процедури по несъстоятелност. Ще бъде подготвен анализ и за размера на вземанията на фирмите. Дългите процедури по несъстоятелност блокират активите на тези фирми, които нищо не произвеждат, а кредиторите остават продължително невъзмездени, което влече тяхната бъдеща несъстоятелност, посочи зам.-председателят на БСК Камен Колев.
Още от статията на „Класа"

„Фирмите продават дългове на борсата", информира „Стандарт"
Създаване на борса за фирмени дългове поискаха от Българската стопанска камара. Към подобна търговия ще има интерес, но е важно тя да става на сигурно за фирмите място, каза Камен Колев, зам.-председател на БСК. По думите му фирмите могат да продават вземанията си през Българската фондова борса или друга борса, формирана чрез публично-частно партньорство. Ако една компания има несъбрани вземания за 1 млн. лв., тя ще може да ги продаде на по-ниска цена и да си набави свеж ресурс. От камарата настояват и за ограничаване на износа на добавена стойност. Оказва се, че за периода 2008-2010 г. приходите от данък печалба са паднали с 64%, или над 1 млрд. лв., обясни Божидар Данев, председател на БСК. В същото време оборотите на фирмите и инвестициите им се увеличават. Това означава, че голяма част от парите се изнасят в чужди фирми, коментираха работодатели. Като мярка срещу това бе посочено въвеждането на изискване при обществени поръчки чуждите фирми, които кандидатстват, да имат база и у нас. Според БСК не бива да се допуска едностранна промяна на условията по кредитите от страна на банките.
Още от статията на „Стандарт"

"Българите дишат най-мръсния въздух в ЕС", обобщава „Сега"
Хронично мръсният въздух прави България едно от най-смъртоносните места за живеене в света, въпреки дългогодишните усилия за подобряване на контрола и спазване на европейските стандарти, пише електронното издание "ЮрАктив".

След присъединяването си към Европейския съюз през 2007 г. страната отбелязва напредък в приемането на правила за опазване качеството на въздуха, водите и околната среда. Те обаче остават на хартия и не се прилагат от националните власти, посочват анализаторите. "Ние имаме много добри закони и системи за наблюдение, но властите не ги прилагат", коментира Георги Стефанов от природозащитната организация WWF.

Лошото качество на въздуха може да има фатални последици. Според данни на Програмата за развитие на ООН за 2011 г. в България има 437 смъртни случая на милион заради мръсния градски въздух. По-зле са единствено Румъния и Армения, където жертвите са съответно 439 и 832 на милион. Страната ни е първа в Европа по интензивност на замърсен въздух, нареждайки се в първата четвърт на най-замърсените 187 страни в света. "Никой от нашите политици не прави връзка между качеството на въздуха и здравето", смята Стефанов.

Противно на общоприетото схващане, основната причина за повишеното замърсяване на въздуха в България не са промишлените предприятия, а автомобилният транспорт и отоплението на въглища и дърва, от които се отделят фини прахови частици. Най-големи замърсявания се отчитат в София и Пловдив, като в столицата най-мръсният въздух дишат на Орлов мост и в жк "Дружба".
Още от статията на „Сега"

"Банките се борят за клиенти с кредити с фиксирани лихви", съобщава „Класа"
Фиксирани лихви са основният бонус, към който банките у нас са съсредоточили промоционалните си кампании в последните два месеца, показа проверка на „Класа". Така например МКБ Юнионбанк пусна на пазара вчера оферта за потребителски заем, при който цената е „замразена" за целия му период. Максималният размер е до 5000 лева и до 7500 евро, а най-дългият срок - 7 години. Тенденцията домакинствата да теглят кредити с фиксирани лихви заради несигурните икономически времена бе потвърдена и от Мария Илиева, главен изпълнителен директор на банката.

Припомняме, че според проучване на МКБ Юнионбанк около 60% от българите предпочитат лихвата им да бъде фиксирана. Друга банка, която отговори на масовото търсене, е ОББ, която също предлага заеми със замразени лихвени нива. Потребителите могат да изтеглят кредит до 10 хил. лв. за максимум 5 години, като през този период годишният процент на разходите ще бъде 17,43 на сто. В предложението на МКБ ГПР е 18,61.

На пазара вече освен за потребителски има и оферти за ипотечен кредит със „замразена" лихва. Така например Емпорики банк бе сред първите с подобен продукт с възможност за договаряне на различни периоди от 3 и 5 години. За да се възползват от офертата, клиентите трябва да получават заплатата си по дебитна карта в банката, както и да ползват кредитна карта от трезора. Алфа банк - клон София, промотира на домакинствата различни периоди за първоначално фиксиране на лихвата - за 3, 5, 7 или 10 години, през които лихвеният процент е съответно 6,4%, 6,7%, 6,9% и 7,2%. От Първа инвестиционна банка пък предлагат ипотечни заеми с фиксирана лихва за първите три години, но и тук изискването е работната заплата да е към банката. Уникредит Булбанк също пусна на пазара предложение за фиксирани лихви. Финансовата институция предлага жилищни заеми със замразена лихва за първите 5 години в размер на 7,39%.
Още от статията на „Класа"

"Над половината от водата се губи от течове", информира „Монитор"
Около 4-5 млрд. лева са необходимите инвестиции, за да се приведе водопреносната мрежа на страната в добро състояние. Това съобщи зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев, който откри вчера международната конференция "Намаляване загубите на вода във водоснабдителните системи".

Симидчиев посочи, че по-точни разчети ще има след около година, година и половина, когато ще бъде приключена работата по изготвянето на така наречените мастерпланове. С тези планове ще може за всяко населено място да се подготви индивидуална инвестиционна програма, която да предвиди специфичните мерки за подобряване на състоянието на мрежата.

Средствата за инвестиции в подмяна на мрежата не могат да дойдат само от цената на водата. Те трябва да се осигурят и чрез европейски фондове, дългосрочни заеми при благоприятни условия чрез публично-частно партньорство, каза Симидчиев. Ако разчитаме само на цената на водата, за да се осигурят необходимите инвестиции, ще трябва да отидем до европейските є равнища, които са непосилни за България, допълни той.

По думите му водопреносната мрежа в по-голямата си част отдавна е свършила нормалния си експлоатационен живот. Симидчиев цитира данни за загубите на вода за София, които за миналата година са били около 57 процента, което е едно от най-ниските нива в страната на фона на това, че има ВиК, в които загубите са близо 80 на сто. По думите му проблемът е не само в това, че в страната загубите са високи, а и в това, че заради липсата на инвестиции те се увеличават.

По данни на националната статистика, цитирани по време на форума, загубите на вода в страната са около 60 процента. Загубите идват основно от авариите по водопроводната мрежа. Европейският стандарт за брой аварии на километър е 0,5, докато у нас той е 1,09. За година подмяната на водопроводната мрежа трябва да е около 1-1,5 процента по данни на Международната асоциация на водите, в България данните са за 0,1 процента.
Още от статията на „Монитор"