Тенденцията към държавна намеса в личния избор се задълбочава на много места в Европа, но България се нарежда сред държавите с по-свободен режим. Това показват резултатите от тазгодишното издание на Индекса на държавата бавачка, който следи нивото на регулации и ограничения по отношение на продуктови категории като алкохол, цигари и алтернативите им, храни и безалкохолни напитки.

Според индекса България е на 22-о място, докато най-силна държавна намеса има в Турция, Литва и Финландия, където "се прилагат строги забрани за ароматите при електронните цигари, високи данъци върху алкохол и тютюневи изделия и ограничения в рекламата и промоциите". Тенденция към затягане има и в Обединеното кралство и Белгия.

Най-либерални са Германия, Люксембург и Италия.

Снимка 716374

Източник: ИПИ

На този фон, България е една от най-свободните в категория "храни и безалкохолни напитки" заради липсата на допълнителни данъци върху подсладените напитки или определени храни и липсата на ограничения при вендинг автоматите, промоциите и рекламата.

Относително ниските акцизи върху спиртните напитки и бирата и умерените ограничения върху рекламата поставят България в по-либералната част на класацията при алкохола.

България изнася извън ЕС алкохол за над 30 млн. евро: Кои напитки са най-успешни в чужбина

България изнася извън ЕС алкохол за над 30 млн. евро: Кои напитки са най-успешни в чужбина

Нашата страна е "на опашката" в сравнение с повечето от съюза

За сметка на това нашата страна е близо до челната десетка по строгост що се отнася до тютюнопушенето: "Забраната за пушене на закрито е строга, обхваща и работни места, и заведения, а автоматите за цигари са забранени. Рекламата е почти изцяло ограничена, а в последните години и контролът върху прилагането на забраните е значително засилен".

"Данните показват, че няма връзка между високите нива на държавен контрол и по-добрите здравни резултати - нито по отношение на продължителността на живота, нито на нивата на тютюнопушене и консумация на алкохол. В същото време, тези политики водят до високи разходи, насърчаване на сивата икономика и ограничаване на личната свобода", пише в информацията за медиите.

30 страни са обект на изследването на European Policy Information Center (Epicenter)- организация, която обединява европейски тинк-танкове. Той е финансиран от британския Институт по икономически въпроси, който на свой ред е получавал пари от цигарената индустрия, показва информация от портала Tobacco Tactics.

В България партньор на изследването е Института за пазарна икономика.