На месечна база цените на производителите на вътрешния пазар у нас са намалели с 3.0% през ноември спрямо октомври, показва актуалната статистика на НСИ. През ноември 2008 г. спрямо ноември 2007 г. индексът показва ръст от 4.8%.

По сектори, цените на производител в преработващата промишленост в страната са намалели с 3.2% на месечна база, а на годишна база са се увеличили, също с 3.2%.

В добивната промишленост спадът на производствените цени е 10.4% на месечна и 9.8% на годишна база.

В производството и разпределението на електроенергия, газ и вода през ноември 2008 г. спрямо октомври не се регистрират промени, но спрямо месеца на предишната година производствените цени са се покачили с 15.7%.

Индексите на цените на производител измерват средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от българските предприятия. Те могат да се разглеждат като ранен измерител на инфлацията и да се използват за международни сравнения, уточнява статистическият институт. На база цените на производителите на вътрешния и международния пазар се изготвя общ индекс, претеглен със структурата на продажбите.    

На годишна база понижение на производствените цени през ноември се вижда при производството на тютюневи изделия (2.1%), добива на метални руди (41.2%), производство и леене на метали (13.2%), производство на електрически апарати и машини (1.2%).

На годишна база най-висок ръст в производствените цени има при добива на въглища и торф (28.9%), добива на неметални суровини (13.9%), производство на текстил (11.2%), производство на облекло (7.1%), производство на дървен материал без мебели (12.5%), издателска и полиграфическа дейност (5.4%), производство на химични изделия (11.8%), производство на метални изделия, без машини и оборудване (13.9%), производство на мебели (4.4%).

В производството и разпределението на електрическа енергия и газ ръстът на цените на годишна база е 15.3%, доставките на вода са поскъпнали с 18.5%.  

Коментар: виждаме първи сигнали за дефлационни процеси в българската промишленост. Макар в сила да е и сезонният фактор, от графиката на НСИ се вижда, че понижението на цените в производството в края на 2008 г. е най-значително за последните 5 години.

Засега няма знаци, че търговците са готови да реагират на по-ниските производствени цени с намаление на потребителските цени.  

Пазарът на метали, който зависи от конкурентното външно търсене, и свързаните с него добивни отрасли, са принудени да поемат по-ниските цени заради негативната световна конюнктура. Заедно с това енергетиката заради държавните монополни структури може да си позволи да поставя по-високи цени.

Общият индекс на цените на производител, който включва също и производителите, които продават продукцията си навън, за годината до края на ноември се повишава с 2.9%.