„Стоичков с малка яхта", четем от първа страница на „Стандарт"
Христо Стоичков може да е най-прочутият българин, но яхтата му е най-малка. Това отбелязаха кибиците край пристанището в Свети Влас, където има цяла армада от луксозни лодки. Камата плава с 13-метрова гемия от модела "Кранки 43 Медиатресе". Тя е кръстена "Принцеса Мариана" в чест на съпругата на футболната звезда. Наоколо обаче са пуснали котва далеч по-внушителни яхти. "Патриот 5" на строителните предприемачи Динко и Йордан Диневи е марка "Ferretti 830", дълга е 25 метра и струва 4,5 млн. евро. Яхтата е изрисувана отвътре лично от художничката Виктория Вангелис. "Повечето собственици крият морските си играчки все едно са им любовници. Някои казват, че е заради мерки за сигурност, а други си признават, че ги е страх от данъчните", обясниха пред "Стандарт" морски вълци.
Още по темата от „Стандарт"

„Клетки за пушачи в заведенията от септември", информира от първата си страница „Монитор"
До края на месеца собствениците на заведения трябва да са изградили специални изолатори, в които да отделят пушачите от останалите клиенти. Причината е, че от началото на септември из цялата страна ще плъзнат здравни инспектори, които ще следят за спазването на новия режим за пушене на обществени места и ще пишат актове до 1500 лв., научи „Монитор". Той влезе в сила още на 2 юни, веднага след приемането на промените в Закона за здравето, които отмениха тоталното вето върху цигарите.

Досега обаче нито една кръчма не е съобразена с изискванията. Депутатите пък дадоха срок на правителството да одобри в допълнение на закона наредба за правилата за димене до три месеца след влизането в сила на гласуваните от тях поправки, които изтичат на 2 септември.

Тя беше публикувана на интернет страницата на здравното министерство преди броени дни и вероятно ще бъде приета от кабинета още на първото му заседание след ваканцията на 26 август. Зам. главният санитарен инспектор Снежана Алтънова призна пред „Монитор", че разписаните в Закона за здравето изисквания, според които големите заведения трябва да отделят пушачите в клетки със затварящи се врати, а малките под 50 квадрата да избират дали навсякъде в тях да се дими или да има пълна забрана за цигари, все още не се спазват. По думите на Алтънова всички чакат приемането на вече готовата наредба, която ще избистри новите правила за пушене. Веднага щом това се случи, контролните органи щели да пуснат свои хора, които да следят за нарушения. Според зам. главния инспектор е нужен известен период, за да се приведат ресторантите, баровете и кафенета в съответствие с нормите в закона. Алтънова уточни, че за всяка област спазването им ще се контролира от не по-малко от двама-трима инспектори, което прави около 80 души за цялата страна.
Още от статията на „Монитор"

„Кабинетът започва генерален ремонт на бюрокрацията", съобщава от първата си страница „Сега"
Мащабен план за цялостно прекрояване на работата на чиновниците през 2010 - 2011 г. е изготвил Съветът за административна реформа към правителството. "Екшън планът" в конкретни срокове и с отговорници съчетава полезни, любопитни и екзотични идеи и мерки, които трябва да спестят пари на хазната и да улеснят общуването на фирми и граждани с администрацията.

Данъчните най-сетне ще изхвърлят остарелите дискети от употреба и ще приемат декларации и отчети за осигуровки и данъци на флашка или CD, предвижда планът. От 1 януари 2011 г. НАП ще спре да иска от фирмите документи, които те са длъжни да представят пред Агенцията по вписванията. Двете ведомства най-сетне ще започнат да си разменят бумагите по служебен път. Става дума например за удостоверението за актуално състояние. Заявките за издаване на куп удостоверения от НАП вече ще се подават по интернет.

Агенцията по кадастъра предвижда до юни 2011 г. да въведе единен телефонен номер за справки и актуална информация за услугите си в цялата страна. Регионалното министерство предвижда да обменя електронно повече данни с общините, нотариусите и гражданите. Куп важни документи, които сега се издават на място в офисите на ГРАО, вече ще могат да се получат електронно. Става дума за удостоверенията за раждане, сключен граждански брак, за постоянен или настоящ адрес, за роднински връзки, семейно положение и т. н. До 2012 г. трябва да се внедри и електронен публичен регистър на свлачищните райони у нас. Затворниците сами ще месят хляба и ще отглеждат животните, с чието месо ще се хранят, предвижда планът. Целта е да се облекчи бюджетът за издръжката на затворите и да се помогне за превъзпитаването на осъдените.
Още от статията на „Сега"

„Надеждите за по-евтин природен газ се пропукаха", съобщава от първата си страница „Дневник"
Прогнозите за сериозно намаление - с 10-15%, в цените на природния газ от 1 октомври бяха оспорени от "Булгаргаз". Във вторник държавният монополист представи първите си разчети за последното тримесечие на годината.

Според тях въпреки отстъпките от "Газпром", постигнати на преговорите през юли, и очакванията за увеличен местен добив цената на синьото гориво би трябвало да поскъпне с 2.96% до 558.56 лв. за 1000 куб. метра. Изчисленията на компанията са противоположни на очакванията на икономическия министър Трайчо Трайков и на шефа на енергийния регулатор Ангел Семерджиев.

В края на юли председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев прогнозира, че "най-малко с 10% ще поевтинее природният газ от октомври заради  постигнатите при преговорите с Русия миналата седмица по-ниски цени на синьото гориво". Подобна прогноза направи и икономическият министър Трайчо Трайков, според който увеличаването на местния добив ще поевтини допълнително синьото гориво с още средно 10 на сто.

"Постигнатата договореност с Русия досега е за 4.01% намаление в цената, и то само върху половината от използваното количество газ", обясни вчера пред "Дневник" изп. директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.

"За съжаление засега не може да постигнем намаление на цената благодарение на местния добив, защото имаме диаметрално противоположно мнение с "Мелроуз", коментира още Гогов. По думите му неразбирателството произтича от факта, че британската компания, която добива газ в България, иска по-високи от очакваните цени.
Още от статията на „Дневник"

„Фалстарт за екоминистерството при проверката на фирма „Каолин", съобщава от първата си страница „Класа"
С фалстарт започна вчера проверката на Министерството на околната среда и водите на концесията на фирма „Каолин" край гр. Меричлери, община Димитровград. Представители на инициативния комитет и на ПК "Екогласност", които от месеци протестират срещу незаконната дейност на компанията на Прокопиев, напразно очакваха да се включат в проверката, наредена изрично от министъра на околната среда и водите Нона Караджова. С писмо от 9 август, с което „Класа" разполага, зам.-министър Евдокия Манева информира председателя на инициативния комитет Танко Русев и лидера на ПК "Екогласност" Емил Георгиев, че проверката ще се състои на място, на кариера „Великан", на 17 август. Манева съобщава, че в работната група освен експерти от държавни ведомства се включват и представители на протестиращите.

Около обяд вчера група от 7 души се появи на територията на кариера „Великан". Главният експерт в отдел ИВ, дирекция „Управление на водите" в МОСВ, Красимир Бароков, показа заповед, подписана от заместник-министъра на околната среда Ивелина Василева. От документа с просто око могат да се видят поне две нарушения на нареждането на министър Нона Караджова. Първо, от работната група са изключени представителите на гражданското общество и са включени само чиновници от МОСВ, от Басейнова дирекция и от РИОСВ-Хасково. Второ, според заповедта на Василева трябва да се провери само минералният извор, а не дейността, която концесионерът „Каолин" осъществява на кариера „Великан", както беше планувано от предишната заповед на Манева.

„Очаквахме сериозна проверка, защото от няколко месеца алармираме обществото и институциите, че „Каолин" сериозно нарушава законите. Това заяви председателят на инициативния комитет Танко Русев. Той обясни, че „Каолин" работи върху частни имоти. След като те се окажат затрупани с чакъл и пясък и реално станат неизползваеми, фирмата предприема принудително изкупуване. Притискат собствениците да сключват сделки за пари, които компанията предложи, каза Русев.
Още от статията на „Класа" и Още по темата от „Класа"

„14% повече германци по морето ни", информира „Монитор"
Германските туристи ще бъдат поне с 14 процента повече през този сезон. Това прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Ръстът бе постигнат още на договарянето на борсата във Франкфурт през март. Има възстановяване на броя на туристите от Великобритания и те вече са на нивото от 2008 г., добави експертът.

Няколко са основните причини, предизвикали нарастване на туристопотока към България. Първият е икономическата криза в Гърция, като много граждани на тази съседна страна пътуват у нас за покупки и краткотрайни почивки, каза още Драганов. Положителен принос има и премахването на визите за туристи от Македония, Сърбия и Черна гора. Това даде ръст от над 10 на сто на пристигащите в България от тези 3 балкански страни, уточни той.

Много по-голям е броят на руските туристи и в сравнение с миналата година очакваме ръст от над 23 процента, прогнозира шефът на Института за анализи и оценки в туризма. Нарастване на пътуванията от тази страна имаше и преди и след пожарите там, добави той.

По данни от външното ни министерство към средата на август консулските ни служби в Русия - в Москва, Санкт Петербург, Екатеринбург и Новосибирск, са издали общо 262 078 визи на руснаци, което представлява  около 40% ръст спрямо същия период на 2009 г.

Кризата в отношенията между Израел и Турция увеличи броя на туристите от еврейската държава по нашето Черноморие, но истинският бум се очаква догодина, казват наши туроператори. На морето тази година има ръст на румънски туристи, както и от Полша, Унгария, Белгия и Холандия, а също и от Прибалтийските републики.
Още от статията на „Монитор"

„300 лева отгоре за парно в гарсониера", изчислява „Стандарт"
Пригответе 300 лв. отгоре за отопление на гарсониера с парно през следващата зима. Причината за това са настоящите по-високи цени на газа и вчерашната прогноза на "Булгаргаз" за ново поскъпване на синьото гориво от 1 октомври с близо 3%. Собствениците на едностайни апартаменти са платили средно по 1000 лв. за отопление през миналата зима.

През тази година обаче цената на газа вече три пъти скача нагоре. От "Булгаргаз" вчера прогнозираха още едно поскъпване от 1 октомври с близо 3%. Ако то стане факт, в началото на зимата цената за 1 мегават час топлоенергия ще бъде с поне 30% по-висока спрямо тази в началото на миналия отоплителен сезон. Това означава, че и сметката за парно ще набъбне с толкова. Оказва се, че прогнозите на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев за намаление на цените на парното от есента с поне 10% вероятно няма да се сбъднат. Вместо това може дори да има увеличение. В резултат покупката на климатик за отопление ще стане още по-изгодна.
Още от статията на „Стандарт"

„Кога ще започне балканското преселение на бизнеса към България", анализира „Сега"
Собственикът на третата по оборот румънска компания - "Интерагро", Йоан Николае, преди около месец разбуни духовете и от двете страни на Дунава, като заплаши да си пререгистрира бизнеса в България. Интервюто на бизнесмена идва, след като северната ни съседка поради несправянето с огромните заеми от Международния валутен фонд и Световната банка вдигна ДДС-то от 19% на 24%, а плоския данък от 16% на 20%.

Пред в. "Евениментул зилей" Николае коментира, че в България щял да се чувства по-добре, тъй като данъците са по-ниски, има по-малко бюрокрация, по-евтина работна ръка и чисто и просто - стабилност. Медиите веднага подеха този рефрен. Румънските вестници например твърдят, че предприемачите масово местят фирмите си в България, Унгария, Хърватия или Молдова. България е предпочитана, защото не налага данък върху реинвестираната печалба, а Унгария е привлекателна с предсказуемостта си. "Хората с по-сериозен бизнес избират да се преместят дори в държави като Кипър и Малта", казва пред "Евениментул зилей" заместник-председателят на Националния съвет на малките и средни предприятия в Румъния Флоря Първу. Според него най-тревожното е, че се местят големи фирми, които плащат редовно данъци. Защото тези от сивата икономика не са засегнати от повишаването на налозите - те и без това не ги плащат. В региона България е в най-изгодната позиция - за разлика от Хърватия и Молдова е членка на ЕС.

По същия начин гръцките медии уверяват, че в районите на Сандански, Петрич и Благоевград е пълно с офиси на гръцки фирми, които бягат от високите данъци и от затегнатия данъчно-осигурителен режим в южната ни съседка.

Официалните данни обаче не подкрепят тезата за "масово преселение". Десислава Гроздева от Българо-румънска търговско-промишлена палата в Русе коментира пред "Сега", че не е забелязала голям наплив от заявки за членство в палатата и увеличение на молбите за правна помощ при преместването на бизнес в страната. "Може би е рано да се говори за сериозна тенденция", смята тя.
Още от статията на „Сега"

„Първо увеличение на бързите заеми след година и половина спад", информира „Дневник"
Първо увеличение на т.нар. бързи заеми след година и половина спад. Това показват данните на БНБ към края на юни 2010 г. за дейността на небанковите дружества, специализирани в кредитиране. Първото свиване на портфейла в този сектор беше отчетено през първото тримесечие на миналата година.

Сега към края на юни 2010 г. вземанията по кредити в този сектор са 1.751 млрд. лв. Увеличението през второто тримесечие на годината спрямо първото е с 1.4%, или 23.9 мнл. лв. На годишна база (спрямо юни миналата година) все още обаче се отчита спад - с 24.5%, или 567 млн. лв.

"Увеличението на портфейла е относително слабо. Наистина има тенденция, но е много важно икономиката да покаже оптимизъм и фирмите да започнат да се разплащат помежду си", коментира пред "Дневник" Валентин Гълъбов, изпълнителен директор на "Ти Би Ай кредит". За наблюдаваното нарастване помага и временната трудова заетост през летния сезон, допълни той.

Тя от своя страна е фактор и за по-доброто обслужване на задълженията от клиентите. Потребители на бързите заеми, които се отпускат само срещу лична карта и без никакво обезпечение, са основно физически лица. През изминалото тримесечие нарастването на необслужваните кредити в сектора е с 15.6 млн. лв. до 266 млн. лв., като увеличението е по-малко от това през първото тримесечие.

Делът им спрямо общия кредитен портфейл достига 15.21% при 14.5% към края на март тази година. Размерът на просрочията не е голям, имайки предвид, че става въпрос за сегмента на потребителско кредитиране и особено, че е в период на криза, посочи още Гълъбов. По думите му незначителното им нарастване за тримесечието показва, че не се появяват нови необслужвани заеми.
Още от статията на „Дневник"

„България е 38-а сред 100-те най-добри за живот страни", информира „Класа" за класацията на списание „Нюзуик"
Списание „Нюзуик" направи класация на най-добрите за живеене страни в света. Критериите, използвани от медията, са: здравеопазване, икономически динамизъм (отвореност на икономиките и размер на корпоративния сектор), образование, политическа среда и качество на живот. Сред 100 страни България заема 38-ото място с добри показатели в образованието, здравето и качеството на живот, но с нисък коефициент за динамика на икономиката. Класацията на 100-те водят Финландия, Швейцария и Швеция. След нашата страна се нареждат Румъния, Кувейт и Панама, а на дъното на таблицата са Камерун, Нигерия и Буркина Фасо.

Въпреки дългата зима Финландия е най-доброто място за живот. Страната, която заема челната позиция, има най-висок доход на глава от населението и е водеща в сферата на образованието. Студентите във Финландия са показали най-високи научни резултати и са втори по математика (според данни от 2006 г.). Учениците в скандинавската държава се развиват в изключителна заобикаляща среда, където не е задължително да се носят обувки, всички учители са със степен магистър и извънучилищната помощ е норма - всяка година с един от всеки трима ученици се работи допълнително.

При сравнително ниска безработица (5,6% през 2009 г.) и една от най-добре развиващите се икономики във времена на глобална рецесия, Австралия предлага не само безкрайни плажове. Тя заема четвърто място в класацията. С високия си стандарт на живот, сигурни градове, слънце и възможност за забавления сред природата, Австралия има най-високо качество на живост сред страните със средни размери.

Държавата на иновациите, която даде на света сушито и Протокола от Киото - Япония, има и най-здравите граждани.
Още от статията на „Класа"

"Властите се оказват безпомощни срещу заградените плажове", съобщава „Сега"
Законното право на гражданите на свободен достъп до плажната ивица масово се нарушава и държавата не може да го защити. Тази седмица стана ясно, че който иска да се попече на пясъка на "Русалка", край Силистар, Бутамята и др., трябва да си плати. Според Закона за Черноморското крайбрежие глобите за фирми и за лица, които ограничават свободния достъп до морето, започват съответно от 12 000 и 6000 лв. Институциите обаче се оказват в параграф 22.

В разгара на лятото курортисти се оплакаха, че подстъпите към плажовете на Силистар и Бутамята са преградени и им искат по 4 лв. за паркинг. Вярно, но теренът в Силистар е частен и собствениците му имат разрешение от районната екоинспекция да го ползват за паркинг, обясни кметът на Царево Петко Арнаудов. Общината не можела да се меси и защото липсвал подробен устройствен план (ПУП), а и територията попадала в защитена местност, твърди Арнаудов. Освен това ставало дума за земеделски земи - като не могат да ги засеят, поне да изкарат някой лев от такси, смята кметът.

Градоначалникът обаче има нестандартни идеи за справяне с казуса. Според него единият вариант е държавата да изкупи земеделските земи и така да гарантира свободния достъп на плажуващите. Другата възможност била да се свалят цените за паркинга чрез насърчаване на конкуренцията - например горското стопанство да осигури терени за нов паркинг с по- ниски такси.

Оказва се обаче, че в случая с другия плаж край Царево, в м. Бутамята, не частници, а общината събира такси за паркиране. Конкурсът за наемател на паркинга край плажа се провалил и затова местната власт се нагърбила с ангажимента, обясни кметът Арнаудов.
Още от статията на „Сега"

„Изтъргуваният символ" е заглавието на анализ на „Дневник" за замяната, която извърши Столична община на халите срещу градинка, в която не може да се строи
"Основен момент е бъдещето на един емблематичен за града имот, какъвто е Руската църква." Така започва докладът на четирима съветници от ГЕРБ, в който те предложиха да бъдат заменени акциите на Столичната община в Халите срещу градинката до църквата, която е собственост на израелската компания "Абротеа".

За тази замяна от 6 години упорито настояват собствениците на халите - израелската "Ащром" и компанията майка "Абротеа". Сантиментът явно надделя и общинският съвет реши да направи замяната, въпреки 300 хил. лв. годишна печалба от търговския обект и въпреки факта, че върху градинката не може да се строи.
Търси се собственикът
Халите също са емблема на София, която градът загуби още през 1998 г., когато тогавашните кмет Стефан Софиянски и общински съвет ги продадоха на спорна цена на "Ащром". Сагата започна с подписването на договор между "Ащром" и Софиянски през юни 1998 г.

И до ден днешен има спор дали с него общината е апортирала в общото акционерно дружество сградата на Халите с площ от 4 хил. кв.м и прилежащите й 7 хил. кв.м двор. При тази сделка кметството придоби 25% от акциите с номинал 12 500 лв. и така доброволно се отказа от правото на решаващ глас при взимането на решения.

Пазарната стойност на имотите, по които е трябвало да бъде сключена сделката, е 400 пъти по-голяма. Това показва още на 15 април 1998 г. експертна оценка, поръчана от общината. Експертите оценяват сградата на 2.4 млн. долара, а земята - за 930 хил. Ремонтираната сграда на Централните хали е открита на 30 май 2000 г.
Още от статията на „Дневник"

"Фест туризмът е машина за пари", казва в интервю за „Стандарт" кметът на Бургас Димитър Николов
Г-н Николов, след фурора, който пожъна "Спирит ъф Бургас", Каварна май се сдоби с достоен конкурент за музикална столица на Черноморието?
- Не се съревноваваме с Каварна или с другите градове. По-скоро трябва да си подадем ръка, за да направим така, че България да стане възлова дестинация на новия сегмент - фестивалния туризъм. Той е важен и за цялата страна. Защото тези фенове на музиката, които пристигат от чужбина, осигуряват приходи и за националната икономика.

Какви са резултатите от феста през тази година?
- Само за трите дни 40 хиляди души са минали през града. 6,5 млн. лева са оставили в общината. Говорих с таксиметровите шофьори, които ми разказваха, че са на тонизиращи напитки, за да извозят целия поток. Хората и местният бизнес са много доволни. Сувенирни щандове, магазини и ресторантьори - всички получиха неоценим импулс в тези трудни времена. Три дни градът не спеше. Но феновете останаха още няколко дни и след края на фестивала, за да разгледат, което също ще се отрази благоприятно на местната икономика.

Имаше ли много жалби заради високите децибели на шоуто?
- За първа година няма нито една жалба за шум. Преди наистина бяха много. Сега качеството на озвучителната техника се подобри, а и ние го насочихме по към морето, с гръб към самия град. Другото обяснение е, че може би и хората са станали малко по-толерантни и по-склонни да изтърпят временен дискомфорт в името на общото благо. Защото на фона на кризата и дефицита на работни места този вид туризъм е доста ценен.

А какви подводни камъни крият мероприятия от подобен мащаб?
- Тази година инцидентът в Германия ни подейства мобилизиращо (през юли 19 души загинаха на фестивала Love Parade в немския град Дуисбург - б.р.). Осигурихме 5 пъти повече входове и много повече охрана. Като изключим няколко припадания от горещините и резонните злоупотреби с алкохол, по-сериозни проблеми не сме имали. Охраната спря на входа само един нож и един бокс. Радвам се, че всичко приключи много успешно и отзивите са добри.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Точат НЗОК с двойни врътки със стента", казва в интервю за „Монитор" Петя Стойчева, главен секретар на изпълнителна агенция „Медицински одит"
Г-жо Стойчева, много ли са нарушенията, засечени от медицинските одитори при последните проверки?
- В момента текат обичайните проверки, които изпълнителна агенция „Медицински одит" извършва непрекъснато. През юли сме получили 56 жалби. Като трайна тенденция в тях се наблюдава неудовлетвореност от качеството на медицинското обслужване. От тях 36 са именно заради неудовлетвореност.  Основният брой от жалбите на пациенти и техни близки като цяло е по този повод. Миналия месец извършихме 26 проверки. На някои места извършваме проверки не само по жалби, но и по сигнали на пациенти, като ги съчетаваме с проверките за спазване на медицинските стандарти, както и на самата стандартизация. Обикновено комбинираме проверките. От направените проверки 14 са по постъпили жалби, а останалите са планово-тематични, като сме ги съчетали с жалби от предишен период.

Вижда се, че българинът вече не се страхува да се оплаква, но прави впечатление, че сред посочените от вас жалби, не споменавате такива за поискани пари за лечение „под масата". Наистина ли не съществуват такива сигнали?
- Всеки постъпил при нас сигнал, независимо дали е постъпил по електронната поща чрез сайта на агенцията или по пощата, се разглежда, стига той да не е анонимен. Зад една жалба никой не знае какво се крие. По презумпция приемаме, че една жалба е една човешка съдба. Затова отговаряме на всяка една от тях. Има обаче не малко случаи, които не могат да бъдат разгледани, защото вече е минала давност.

Колко е давността, за да подаде човек жалба в изпълнителната агенция „Медицински одит"?
- Можем да се жалим максимум една година от събитието. Има обаче хора, които се жалят за свои нездравословни неблагополучия, случили се преди шест- осем години.

Официално българинът от рушветчийството на лекаря не се жали. Това, което в някои от жалбите се коментира, е по-скоро, че цената, която е платена, не отговаря на очакванията, които пациентът е имал. Става дума за цената на услугата „избор на лекуващ екип" в болницата, както и на медицински услуги, които не влизат в основния пакет, осигуряван на всички здравноосигурени от Националната здравноосигурителна каса.

Българинът вече прави разлика между платената услуга и правата, които има по линия на задължителното здравно осигуряване. В част от случаите се разминават  очакванията на пациента за качество и това, което е записано като алгоритъм в съответната клинична пътека. В много от случаите, когато се прави проверка, се установява точно изпълнение на клиничната пътека - и като изследвания, и като консултации, и като обем дейности. Пациентът обаче не е доволен - не е оздравял напълно, имал е тежко възстановяване и още безброй други посочени проблеми. Понякога пациентите имат завишени изисквания към  лекарите. Някои искат да им се обръща твърде много внимание. В някои от жалбите има свръхизисквания.
Още от интервюто на „Монитор"

 

 

„Инвестираме 120 млн. евро в оловно и цинково производство", казва в интервю за „Класа" Валентин Захариев, председател на Съвета на директорите на „Интертръст холдинг"
Г-н Захариев, виждате ли признаци за отминаване на кризата в черната и цветната металургия?
- Има някакви признаци, но те не са толкова силни, за да кажем, че вече кризата си отива от черната и цветната металургия. Има редица фактори, които показват, че кризата не си е отишла. В цветната металургия например спекулациите на пазара са толкова големи, че човек много трудно може да се ориентира дали волатилността на цените съответства на истинските пазарни условия. Някои от операциите, които се провеждат, са с чисто спекулативен характер и не отразяват истинското търсене и предлагане на пазара на цветни метали.

Например в момента предлагането на олово в Европа превишава с около 200-300 хил. т търсенето. Това е трайна тенденция през последните месеци и се вижда, че наличните количества в складовете на Лондонската метална борса непрекъснато нарастват. И при тези условия е очевидно, че търсенето е по-малко, но цената продължава да расте. Това е от чисто спекулативен характер.

Облагодетелствани от този растеж са най-различни частни фондове, които много от средствата си ги пренасочиха от ценните книги и от други финансови инструменти към реалния сектор. Видя се как бе злоупотребено през последните две години с тези инструменти и фондовете се насочиха към нещо по-действително - това са металите. Спекулациите винаги имат временен характер и не отразяват трайно интереса на потребители и производители и техния баланс. Така че, ако говорим за баланс между потребител и производител, би трябвало да има обратен тренд на цените. Лек, но обратен тренд.

А всъщност от три-четири месеца се наблюдава трайно покачване на цените. Това показва, че много от средствата по пазарите сега се насочват към купуване на метали. Не казвам, че се наблюдава отлив от пазара на книжа, но все пак има хора, които преценяват, че е по-добре да се инвестира в метала сега. Всеки, който познава пазара, знае този факт прекрасно.

Да разбирам ли, че вашите пазари са гарантирани?
- В този смисъл, ако погледнем Оловно-цинковия комплекс (ОЦК) край Кърджали, той не страда от липса на пазар. Защото една стока, която се котира на Лондонската метална борса или на каквато и да е борса, винаги може да се продаде. Въпросът е само на каква цена ще се продаде. Дали цената е добра за един производител, или е добра за един потребител. Това е главният въпрос. ОЦК не е зависел много от кризата, защото, когато има рецесия, цените вървят надолу и заедно с цената на метала надолу тръгва и суровината. Между тях винаги има един баланс в едно и също време. Производителите не зависят толкова много от бум или от намаление. Те зависят от бум или криза само когато имат натрупани много големи количества суровина или метал. Тогава може да се окаже сериозно влияние върху финансовите резултати на тези дружества.

С колко се е повишила цената на оловото през последните месеци?
- От 1600-1700 долара/т цената в момента е 2050 долара/т. Преди седмица например бе 2200 долара/т. Волатилност има винаги, но има един постоянен тренд на увеличение. Спекулативното покачване на цената е факт, инвеститорите не се презапасяват, а насочват средствата натам в очакване на по-добри цени и когато дойдат тези цени, те ще продават. Това са нормални финансови операции на частните фондове.

Скъпото олово по пазарите означава ли, че настъпват добри времена за ОЦК?
- Не бих казал точно така. В комплекса ще настъпят добри времена, когато пуснем новите мощности и изпълним инвестиционните проекти. Те са в две насоки - едната е в оловното производство, а другата е в цинковото. Когато ги пуснем в експлоатация, тогава ще имаме и най-добри условия в ОЦК. Първият етап от реконструкцията на цинковото производство се очаква да заработи в края на следващата година. В рамките на година след това цялото производство ще бъде въведено в експлоатация. Оловно производство ще започне може би още следващата година, а до 3-4 години ще започне напълно използването на мощностите.
Още от интервюто на „Класа"

http://www.klassa.bg/news/Read/article/106633_%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD+%D0%97%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%B2%2C+%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB+%D0%BD%D0%B0+%D0%A1%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0+%D0%BD%D0%B0+%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%E2%80%9E%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%82%D1%80%D1%8A%D1%81%D1%82+%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B3%E2%80%9C++%D0%98%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5+120+%D0%BC%D0%BB%D0%BD.+%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE+%D0%B2+%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE+%D0%B8+%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE