Будапеща и София са намерили юридически и финансово приемливо решение за продължаване на транзита на руски газ за Унгария през територията на България. Това обяви в социалните мрежи унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от руската агенция Интерфакс, след визитата си в София днес.

Унгария получава руско синьо гориво по газопровода "Балкански поток", който преминава през България и Сърбия. Тази година "Газпром" е доставил на унгарските потребители повече от 7 милиарда кубични метра газ.

Досега плащанията се извършваха чрез руската "Газпромбанк", но миналия месец тя бе включена в американския санкционен списък.

Първият дипломат на Унгария Петер Сиярто се срещна с президента Румен Радев и с министрите на външните работи и на енергетиката Иван Кондов и Владимир Малинов.

От прессъобщението от българското Mинистерство на енергетиката не става ясно дали Сиярто и Малинов са постигнали компромис. Посочва се категоричната позиция на българския министър, "че след наложените санкции на "Газпромбанк", компанията, която е резервирала капацитет за пренос през българска територия, следва да намери начин да заплаща, за да продължи да ѝ се предоставя услугата".

Малинов и Сиярто са обсъдили "вариант, който включва унгарската страна като част от решението", посочват от енергийното ни министерство.

Турция иска дерогация на част от новите санкции на САЩ, за да може да плаща за руския газ

Турция иска дерогация на част от новите санкции на САЩ, за да може да плаща за руския газ

Това съобщи министърът на енергетиката на страната