Половината IT специалисти в технологичния сектор искат промяна на позицията, която заемат и ако това не се случи са готови да напуснат работата си до пет години. На този фон две трети от тях биха приели да работят на по-ниска заплата, но да се развиват в най-иновативната компания в сектора, показват актуалните данни от проучването "Иновации в културата на утрешния ден" по поръчка на испанската продуктова компания Amadeus, цитирани от Dev.bg.

В доклада се подчертава, че почти половината от специалистите в областта на технологиите смятат, че иновативността в компанията е най-важният фактор при избора на работа. Служителите посочват обучението като основен приоритет, за да останат при настоящия си работодател. 94% на сто от IT специалистите предвиждат промени в кариерата си и биха напуснали, ако не получат подходящо обучение.

От 700 до над 20 000 лева месечно - актуалните заплати в българската IT индустрия

От 700 до над 20 000 лева месечно - актуалните заплати в българската IT индустрия

Анализ на DEV.BG паказва кой колко получава в сектора

Според Стефка Мирчева, Head of Applied Agile Practices в Amadeus, днес именно иновативността е най-важният фактор при избора на потенциален работодател от страна на специалистите в областта на технологиите.

"Създаването на сигурност в работната среда е от ключово значение за нас. За щастие, резултатите от проучването показват, че 63% от професионалистите в технологичния сектор се чувстват комфортно да говорят за менталното си здраве на работното място, но все още има какво да се желае. 17 на сто от анкетираните споделят, че биха се чувствали неудобно, а други 20% не са сигурни дали биха повдигали темата за менталното си здраве на работното място", коментира Мирчева. 

Снимка 654397

Източник: iStock

Един на всеки петима работещи в технологичния сектор (18%) смята, че не е насърчаван да бъде иновативен на работното си място, а други 11% са на мнение, че нямат свободата да експериментират с идеите си, независимо дали те са успешни, или не. Данните разкриват и важни приоритети за tech специалистите в световен мащаб и открояват техните очаквания за кариерата и предпочитанията им за работното място. 

"В началото на всяка година ние събираме информация за предпочитанията на служителите, които се съпоставят с нуждите и плановете на компанията. В резултат изготвяме годишен план и съответно бюджет, отделен само и единствено за обучения. В допълнение предоставяме огромен набор от онлайн обучения - вътрешни и външни, включително достъп до популярни обучителни платформи, които да помогнат служителите в постигане на техните цели."

Въпреки известния спад в търсенето на IT специалисти в България, квалифицираните кадри със съответните технически умения, знания и адаптивност са тези, които ще се търсят доста занапред. Това комевтира за Money.bg HR експертът Кристина Стоенчева, която е Technical Account Manager в компанията за подбор на персонал в IT индустрията - MiNDS.

"Смятам, че с умерени темпове ще се увеличава търсенето, просто ще бъде поетапно. В момента ситуацията е стабилна. Ако трябва да определя края на годината с една дума, то тя би била стабилност, защото в момента от гледна точка на търсене няма някакви сериозни катаклизми и спадове."

HR експертите отчитат все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) при наемането на нови кадри в IT сектора у нас. Причината - това спестява време и подобрява прецизността при скрининга на кандидати. AI може да сканира CV-та и да анализира профили въз основа на конкретни критерии. Освен това има компании, които провеждат видео интервюта с AI анализ.

Кристина Стоенчева уточнява, че AI оказва все по-силно влияние на работната среда в IT сферата у нас, той вече оптимизира и автоматизира работните процеси и рутинните задачи, като същевременно отваря нови позиции, свързани с умения за разработка и управление на AI базирани платформи.

Двоен спад в търсенето на IT специалисти у нас. Какво се случва с пазара?

Двоен спад в търсенето на IT специалисти у нас. Какво се случва с пазара?

Пред Money.bg говори HR експертът Петър Джугански

"Изкуственият интелект, всъщност, освен, че увеличава ефективността, също така изисква едни нови умения, свързани с анализ на данни, умуния, свързани с управлението на AI и работата с нови технологии."

HR специалистите не очакват сериозен ръст на заплащането в сектора у нас до края на годината и през следващата, а по-скоро задържане на нивата в момента. И подчертават, че вътрешните обучения на фирмите трябва да са един от най-големите приоритети на компаниите.