Представители на ръководството на АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" подписаха днес договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности - 7-ми и 8-ми блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй".
С проекта се цели до 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им.
Договорът между АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" ЕАД и консорциума "Уестингхаус - Ейч Ди и Си" ДЗЗД беше подписан от изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности" Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от "Уестингхаус Електрик къмпани", а от името на "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" - от Йонг Джун Юн.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов благодари на "Уестингхаус" и "Хюндай", че са откликнали на желанието на българската страна да създадат консорциум, което позволява да се работи съвместно с двете компании и да се получава услуга от едно юридическо лице.
Между 350 милиона и 370 милиона долара струва само инженеринговият проект, който до една година трябва да направи оценка, изготви план и да остойности изграждането на новите мощности на АЕЦ "Козлодуй", съобщи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов след церемония по подписването на контракта. Проектът ще бъде осъществен от консорциума от "Уестингхаус" и "Хюндай".
По думите на енергийния министър, инженеринговият проект, успоредно с усилията на България за финансовото структуриране на проекта и осигуряването на финансирането, ще даде възможност през четвъртото тримесечие на следващата година да бъде предложен на Народното събрание окончателен доклад. Това ще даде възможност на парламента, разполагайки с пълната информация от технологична и финансова гледна точка, да бъде взето т.нар. окончателно инвестиционно решение за строителството на новите мощности на АЕЦ Козлодуй, стана ясно по време на официалната церемония днес.
Източник: БГНЕС
Какво на практика означава този договор
За разяснение какво всъщност на практика означава подписаният договор, се обърнахме към д-р Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум.
Хиновски е заемал редица отговорни държавни постове: член на държавната пускова комисия на АЕЦ "Козлодуй", директор на ядрена дирекция в "Енергопроект" (1998-2001) изпълнителен директор на НЕК (1997-1998), както и зам.-председател на Борда на АЕЦ "Козлодуй"(1999-2001). Той е работил и като консултант за: "Уестнгхаус", "Сименс", "Фраматом", "Газ дьо Франс" и ЕБВР.
Коментарът на д-р Хиновски:
Това е първата фаза на проекта, при която се извършват проучване и анализ. Очаква се до една една година да бъде дадено и разрешение по Закона за устройство на теритоирята (ЗУТ), което означава - за стоителство на неядрената част. За ядрената част на проекта са необходими по обстойни анализи, които ще бъдат направени за по-дълго време и на по-късен етап.
Въпросната неядрена част на проекта се очаква да струва в рамките на 20-25% от целия проект, и именно нейната стойност се очаква да бъде определена първоначално. По-важните дейности от инженеринга на проекта, които се предвижда да бъдат извършени до 1 година, са подготвителни, като оглед на площадката (за която се очаква разрешение по ЗУТ), радиология, укрепване и т.н.
По-късно, когато станат ясни подизпълнителите и цялата стойност на проекта за новите мощности на АЕЦ "Козлодуй", трябва да се определи и начина на финансиране. В случай че сумата се окаже прекалено голяма и/или не може да бъде осигурено финансирането, това може да доведе до спиране на реализацията на проекта.
Двете участващи в проекта компании са едни от най-добрите в света в своята област, като "Хюндай" е единствената, която през последните години е завършила проект в рамките на първоначално определения срок. Това е АЕЦ "Барака" в Обединените арабски емирства.