Северните и балтийските държави са сред водещите претенденти за утвърждаване на Европа като глобален център за цифрови технологии. Тези региони са особено активни в стремежа си да привлекат инвестиции и да създадат условия за развитие на технологични компании., Северна Европа показва, че има необходимия потенциал за изграждане на устойчива цифрова икономика.

Европа усилено търси нови "еднорози" - стартиращи компании, оценени на над 1 милиард долара. Такива компании традиционно се създават в Силициевата долина, където се намират световни гиганти като Amazon, Facebook и Google. Но дори с талант и значителни ресурси, Европа все още изостава от САЩ и Китай, като стартъп екосистемата ѝ остава разпокъсана и затруднена от регулаторни различия. Според проучванията на Dealroom, цитирано от Euronews, близо половината от световните еднорози са в САЩ, като над половината от тях са създадени в самата Силициева долина. В Европа този растеж е разпределен в различни държави, с най-висока концентрация на еднорози в Германия, Франция и Швеция.

Скандинавските и балтийските страни обаче имат по-висока производителност на еднорози спрямо населението си. В Швеция са създадени 39 еднорога, докато в Дания, Норвегия и Финландия броят им е съответно 16, 11 и 7 компании.

Малката по площ Естония, с население от около 1,3 милиона души, също разполага с 10 еднорога, сред които доста използваните услуги Skype, Playtech, Wise и Bolt. Заедно тези държави са генерирали 73 еднорога в периода 2013-2023 г., което е впечатляващо постижение за регион с общо население от 27 милиона души.

Най-добрите компании за работа в Европа през 2024. Куриерска фирма оглави списъка

Най-добрите компании за работа в Европа през 2024. Куриерска фирма оглави списъка

Fortune и Great Place To Work публикуваха списъка на Fortune "100-те най-добри компании за работа в Европа"

Швеция, която води региона с най-силна стартъп екосистема, се класира на шесто място в света по условия за създаване на нови компании според Global Startup Ecosystem Index 2024. Страната работи активно върху привличането на топ таланти чрез инициативи като "Eye for AI", насочена към привличане на специалисти по изкуствен интелект и насърчаване на шведската AI общност. Швеция предлага и програми за предприемачи имигранти, които могат да се възползват от възможности за обучение и развитие.

Въпреки успехите, Европа се сблъсква с предизвикателства в създаването на големи стартъпи. Множеството регулации, валути и езици в различните държави ограничава свободното движение на капитали и прави експанзията трудна. Както споделя шведският предприемач Джон Елвесйо, една компания, която се намира на 30 минути с влак от границата на Швеция, но на територията на Дания, трябва да се съобразява с различни правни изисквания. Тези пречки значително усложняват растежа на стартъпите, затова инвеститорите често са предпазливи към компании, които не могат лесно да мащабират бизнеса си извън своята страна.

Кои са водещите индустрии в Европа и най-големите компании по приходи през 2024 г.?

Кои са водещите индустрии в Европа и най-големите компании по приходи през 2024 г.?

Само 15 компании в тазгодишния списък са от технологичния сектор

Има идеята за Съюз на капиталовите пазари в ЕС (CMU), който би създал единна финансова структура - стъпка в правилната посока, но проектът е в развитие от 2015 г. и няма единодушие по всички аспекти. Макар че ЕС разполага с идеи и талант, на всеки еднорог в ЕС се падат около 8 в САЩ. Според скорошен доклад на McKinsey & Co. Европа рискува да изгуби водещите си позиции в традиционните индустрии, ако не успее да се конкурира на нивото на САЩ и Китай в иновативните технологии.