Nvidia след броени дни най-вероятно ще замени Intel в индекса Dow Jones Industrial Average, което е може би най-добрата илюстрация за случващото се в технологичния свят - старият гигант трудно се ориентира в новите реалности, докато довчерашните по-малки играчи извличат от тях максимума.
Ситуацията е толкова драматична, че във Вашингтон се готвят да спасяват производителя на чипове.
Той продължава да губи пари и да съкращава хиляди служители.
Dow Jones, взел Jones
Intel е неизменна част от Dow Jones Industrial Average от 1999 г. Компанията обаче е с неизмерима значимост за дигиталната трансформация на света през последния половин век. Нейният съосновател Гордън Мур е автор на т.нар Закон на Мур от 60-те, според който броят на полупроводниковите елементи в чипа се удвоява на около две години. Това беше в голяма степен вярно десетилетия наред.
Intel "яхват" PC-революцията през 80-те и тяхната x86 архитектура постига световна доминация от началото на 90-те. И днес 8 от 10 компютъра по света използват нейни процесори - няколко пъти повече от AMD и Apple, взети заедно. Проблемът е, че PC пазарът вече не е това, което беше - основното устройство за обикновените потребители в наши дни е смартфонът, а за бизнеса все по-голяма важност имат облачните решения, които могат да бъдат достъпени с всякакъв хардуер.
Малко след краткотрайното съживяване около пандемията, идва AI бумът. Задачите, свързани с изкуствен интелект, са свързани с голям брой паралелни изчисления - нещо, за което видеокартите се оказват значително по-пригодни. Така сървърните графични процесори на Nvidia буквално за миг се превръщат от скъп нишов хардуер в най-търсеното нещо в света на технологиите.
В резултат днес Nvidia, чиито акции скочиха с 850% за две години, е с пазарна капитализация от над 3 трилиона долара и в някои моменти става най-скъпата компания в света. Intel, в същото време, обявиха през август катастрофални резултати за второто тримесечие с 1,6 млрд. долара загуба, замразяване на проекти за нови мощности и съкращения на 15 000 служители. Това за ден срина акциите с над 30 на сто.
Q3 донесе още 16,6 млрд. долара загуба и увеличение с 10% на броя на съкратените до 16 500. Въпреки това, приходите се оказаха по-високи от очакваното и в края на миналата седмица акциите на Intel тръгнаха нагоре.
Според CNBC това обаче няма да е достатъчно и на 8 ноември Chipzilla ще излети от Dow Jones Industrial Average за сметка на Nvidia.
Няколко признати грешки
В Intel трудно ще признаят, че генерално са изтървали AI вълната, но от компанията дадоха да се разбере, че някои продуктови решения са допринесли за катастрофалната година.
При представянето на резултатите за третото тримесечие от Intel анонсираха, че следващите им чипове за лаптопи ще използват стандартна сменяема RAM, тоест - отказват се от практиката оперативната памет да е вградена. Актуалните Lunar Lake Core Ultra 200V системи включваха неподлежащи на ъпгрейд 16GB или 32GB с мотива, че това намалява разхода на енергия.
Този ход работеше добре при Apple и M-базираните ѝ компютри, но какво се случи при Intel? Финансовият директор Дейвид Зинстър призна, че запояването на паметта към процесора е ударило по резултатите. Изпълнителният директор Пат Гелсинджър заяви, че Lunar Lake е бил еднократно начинание за нишов пазар, което се е разгърнало заради AI компютрите.
Той спомена и че ще има "опростяване" на продуктовото портфолио. Това, в съчетание с коментара, че пазарът ще има все по-малка нужда от допълнителни видеокарти, не говори добре за бъдещето на Arc серията. След години на забавяне и огромни инвестиции, Intel влезе в GPU надпреварата с Arc Alchemist през 2022 г., но първите чипове бяха много по-слаби от конкурентите си от Nvidia и AMD и донесоха (и то за кратко) едноцифрен пазар дял.
До края на годината на пазара ще е втората генерация - Arc Battlemage, но все по-вероятно е да не видим третата - Arc Celestial, която все още е в разработка.
И Вашингтон пристига с гръм
Американски политици на най-високо равнище обсъждат какво трябва да се направи, ако Intel се окаже в нужда от допълнителна подкрепа, пише Semafor, като цитира свои източници.
Във Вашингтон са категорични - производителят на чипове е твърде важен от стратегическа гледна точка, за да бъде оставен да се срине. Особено сега, когато технологичната надпревара с Китай е в разгара си, а най-добрите фабрики за чипове са на TSMC в силно застрашения Тайван.
Една от обсъжданите възможности е да бъде "насърчено" сливане с Marvell или даже с архиврага AMD. Малко вероятно е държавата спасително да влезе като акционер по примера от 2008 г., тъй като компанията към момента определено губи пари.
Qualcomm и Apple също са спрягани за евентуални купувачи на част от бизнеса на Intel. Те проектират своите чипове, но им трябва производство.
Intel трябва да получат 8,5 млрд. долара грантове и 11 млрд. долара нисколихвено финансиране по CHIPS закона за насърчаване на американската технологична индустрия, но все още тези пари не са стигнали до тях. Според Bloomberg компанията не бърза с предоставянето на задължително изискваната информация, която да докаже, че има осъществим план за развитието си.