В света на технологиите има толкова истории на успехи, колкото и на пропуснати възможности. Втората група увеличи бройката си с още един сюжет, след като стана ясно, че Intel са имали възможност да придобият близо една трета от OpenAI преди няколко години, но не са видели смисъл в инвестицията и са се отказали.
Според няколко различни източници на "Ройтерс" през 2017-2018 г. от компанията за изкуствен интелект е потърсила производителя на чипове, защото още тогава са усещали, че стават твърде зависими от ускорителите на Nvidia - нещо, което в момента е проблем за цялата индустрия.
Офертата - 15% от OpenAI за 1 млрд. долара и още 15% срещу хардуер. От Intel обаче пасували, защото не сметнали, че генеративният изкуствен интелект ще набере скорост в обозримо бъдеще и така инвестицията няма да може да се върне.
Останалото, както се казва, е история. OpenAI даде началото на AI революцията с ChatGPT в края на 2022 г., нейните технологии се внедряват в операционни системи, софтуер за продуктивност и смартфони и компанията към момента се оценява на около 80 млрд. долара.
В същото време, Intel години наред развиваха най-вече процесорите си - за сметка на графичните карти, които по-добре се справят с множеството паралелни задачи, които са характерни за AI операциите. Така в момента компанията върви с над година изоставане спрямо Nvidia и пазарът я наказва - срив от 26% в цената на акциите само за ден свали капитализацията ѝ на 84 млрд. долара.
Intel вече близо 20 000 души и, което е по-притеснителното, обявиха, че ще има орязване на развойната дейност. Това поставя самото бъдеще на IT гиганта под въпрос.
Очаквано, по темата "OpenAI" коментар от Intel няма.
Пропуснати възможности
Както вече казахме, много от днешните технологични гиганти са там, където са, благодарение на поредица от случайности, верни и безкрайно грешни решения.
Примерно, през 70-те служителят на Hewlett-Packard Стив Возняк предлага на компанията да направи персонален компютър. Отхвърлят идеята - кой ще използва такава система вкъщи?! Тогава Возняк заедно с приятеля си Стив Джобс започват да правят компютри в гараж. Това е моделът Apple 1.
Нуждаят се от средства. Джобс е правил електронни игри за Atari и предлага на бившия си шеф Нолан Бушнел една трета от бизнеса срещу 50 000 долара. Той не му дава парите.
Третият съосновател на Apple и създател на първоначалното лого - Роналд Уейн, продава за 800 долара своите 10 процента, защото се опасява, че всичко ще се провали и ще затъне в дългове.
Няколко години по-късно - през 1979 г., Apple вече е име, но все пак е много по-малка компания от Xerox. Стив Джобс посещава нейния развоен център и там вижда Alto - компютър от 1973 г., който изглежда като от бъдещето със своите графичен интерфейс, мишка, мрежова свързаност и софтуер за текстообработка. Xerox не намират реализация за него, докато Apple внедряват много от концепциите на Alto в Lisa и Mac компютрите, които правят революция на пазара.
Подобно на Xerox, от Real Networks (помните ли Real Player - ако да, вероятно и вие сте в клуб 35+) не виждат потенциал в идеята за mp3 плеър с компактен дизайн и свързаност със система за закупуване и трансфер на съдържание. Именно това предлага инж. Тони Фадел първо на тях, а след това - на Apple. Крайният резултат е iPod - ключово устройство за завръщането на Стив Джобс и компания на технологичния връх.
Всичко това са само няколко епизода от историята на една компания. И Google, и Facebook могат също да напълнят по една спортна зала с хора, които през годините са казали "Не" на инвестиции, които днес щяха да са ги направили милиардери.
nsmilitia
на 09.08.2024 в 08:19:14 #1Автора, много си се объркал. OpenAI струва точно нищо! Това некадърно и дебело подчертавам временно фиаско с нашумелите напоследък технологии ще се срине толкова бързо колкото и се въздигна. Такива гръмки изказвания, че интел щели да спрат да съществуват съжалявам ама са вятърничеви. Да, сигурно ще претърпят временно спад и ще има съкращаване и оздравяване, но те са си американска компания и ще бъдат спасени независимо какво се случва. Трябва САЩ да фалитират баш напълно това да се случи.