xAI - компанията за изкуствен интелект на Илон Мъск, продължава с ударното набиране на капитал и преговаря "за няколко милиарда долара" при оценка около $40 млрд. за целия бизнес, написа през миналата седмица WSJ.
Това се случва само 5 месеца, след като създателите на "нецензурирания" модел Grok получиха $6 млрд. от инвеститори при оценка от $40 млрд. Постижението беше надминато в началото на месеца от OpenAI, които направиха най-големия рунд в историята с $6,6 млрд.
Само за сравнение, Fidelity към момента оценяват социалната мрежа на Мъск X/Twitter на 9,4 млрд. долара.
Какво обаче стои зад тази гигантска амбиция на xAI?
От една страна, рекордните суми не са изненада - AI стартъпите са най-"гладните" за прескъпи инвестиции в хардуер до момента в историята на технологичния свят, отбелязва Axios.
Grok се появи в края на миналата година, като бяха сериозни подозренията, че компанията на Мъск е стъпила върху модел с отворен код, за да ускори разработката. Grok-2 все още не е сравним с подобрените версии на Anthropic Claude или GPT-4, но е сред по-добрите AI модели на пазара. Илон Мъск твърди, че усилено се "тренира" третата версия - и то чрез няколко пъти повече видеокарти Nvidia H100. Очакването е Grok-3 да се появи в близките месеци.
Големият въпрос е как ще се справи xAI не като развойна компания, а като бизнес. Grok се развива, но не е ясно как точно ще се изкарват достатъчно пари от него.
Достъпът до Grok като чатбот е сред платените екстри на X/Twitter и по-специално на Premium и Premium+ плановете (съответно по 15 и 30 лева на месец). Това е по-евтино от абонаментите за ChatGPT и Claude, но пък те привличат потенциални потребители с доста функционалните си безплатни предложения. Освен това, ChatGPT вече е и интернет търсачка и има някои други полезни функционалности, които Grok няма.
Разработчиците, които искат да интегрират модела на Мъск в свои AI проекти, плащат на база ползването. Цените за милион токена входящо и изходящо съдържание ($5 и $15) са под тези за най-скъпите модели, но не са и най-достъпните.
Така xAI е в сложно положение. От една страна, компанията се изправя срещу OpenAI, която се издържа най-вече от потребителските абонаменти за ChatGPT - и работи върху това продуктът да е максимално популярен, но и функционален. От друга - конкурент е и Anthropic, която на свой ред разчита предимно на приходите от своето API и има установена сериозна клиентска база. Хората на Мъск нямат категоричен аргумент в своя полза - поне до дебюта на Grok-3.
Освен това, самият създател на компанията е източник на притеснение у инвеститорите. Илон Мъск "жонглира" с управлението на цял куп сложни бизнеси като Tesla, SpaceX и Twitter, а неотдавна обеща услугите си и на Доналд Тръмп - милиардерът е готов да поеме ангажименти свързани с оптимизация на разходите в евентуална нова републиканска администрация.
Колко ефективен ще бъде начело на AI стартъпа си Мъск е въпрос, който инвеститорите със сигурност ще си задават - особено, ако са налели пари в компанията при оценка от 40 милиарда долара.