J.P. Morgan има нов претендент за приза "най-апокалиптична" прогноза за фондовия пазар! Това идва с любезното съдействие на Питър Березин, главен глобален стратег в BCA Research, който обяви в доклад, споделен с MarketWatch в края на юни, че е преразгледал надолу целта си за S&P 500 до 3750 - по-ниско от целта на J.P. Morgan Global Research в края на годината за 4200 пункта, предишното дъно на Уолстрийт - поради очакванията, че САЩ скоро ще навлезе във внезапна и неочаквана рецесия.

Березин очаква рецесията да започне или по-късно тази година, или в началото на 2025 г. Ако това се случи, S&P 500 може да се понижи с повече от 30% спрямо нивата от края на миналата седмица, според неговата прогноза.

Потенциално влошавайки нещата за пазарите, Березин очаква икономическата болка да бъде широко разпространена. Той очаква растежът в Европа, който едва сега започва да се засилва, да се забави. И Китай, който все още се бори след срива на балона на недвижимите имоти, също може да се предаде.

Резултатът е, че при този сценарий глобалният растеж ще отслабне като цяло, което ще натежи върху световните акции.

Доколкото САЩ е засегната, тезата на Березин се корени в идеята, че забавянето на пазара на труда е готово да се ускори бързо - оказвайки огромен натиск върху потребителските разходи, ключов икономически двигател.

Той изтъкна редица показатели, които предполагат, че горещият темп на наемане на работа в ерата на пандемията е отстъпил място на нещо далеч по-малко привлекателно за работниците. Както показват официалните данни за откритите работни места, броят на отворените позиции е намалял значително, както и процентът на напусналите работа. А частните проучвания на свободните работни места отразяват още по-драматичен спад.

В същото време данните на Министерството на труда показват, че темпът на растеж на заплатите се забавя.

Рецесия в САЩ? Перфектно точен индикатор "мига в червено"

Рецесия в САЩ? Перфектно точен индикатор "мига в червено"

Признаците за охлаждане на пазара на труда отвъд океана са все повече

Има също признаци, че потребителските разходи се забавят в наскоро публикуваните икономически данни, включително петъчния индекс на цените на личните потребителски разходи за май.

Но Березин вярва, че това може да е само началото, тъй като един внезапно отслабнал пазар на труда може да постави началото на порочен кръг.

Снимка 647347

Източник: iStock

Данните за банковите баланси вече показват, че американците с по-ниски доходи изглежда са изчерпали спестяванията си от ерата на пандемията. Тъй като нивата на просрочия по кредитни карти и заеми за автомобили - вече на нива, невиждани от 2010 г. - продължават да се покачват, банките могат да изберат да повишат стандартите си за кредитиране, като добавят към натиска, пред който са изправени потребителите.

Тъй като потребителите се очаква да забавят разходите си, Березин очаква предприятията да забавят разходите си за капиталови проекти.

Наистина, данните, събрани от BCA, които проследяват разходните планове на бизнеса, показват, че много от тях вече се готвят да намалят капиталовите разходи, въпреки бума на изкуствения интелект и продължаващите тенденции за възстановяване, които Wall Street смята, че трябва да стимулират този вид разходи.

След като настъпи рецесията, предвидена от Березин, Федералният резерв вероятно няма да се намеси, за да я спре - поне не веднага. Страхът от подновяване на втора вълна на инфлация вероятно означава, че председателят на Фед Джеръм Пауъл и колегите му няма да са склонни да действат, докато вече не е твърде късно.

И фискалната политика вероятно също няма да бъде от голяма полза. Бюджетният дефицит вече се предвижда да нарасне до 7% от БВП през 2024 г., според официални оценки на Бюджетната служба на Конгреса. В момента САЩ има остра нужда от фискална дисциплина, а не от увеличаване на дефицитните разходи.

В резултат на това, независимо кой ще спечели през ноември, пазарът на облигации вероятно ще се разбунтува срещу всякакви опити за увеличаване на необезпечените разходи.

BCA препоръча на клиентите да намалят дяловия си капитал, като същевременно увеличат разпределението си в облигации и пари по-рано тази седмица.

Но за тези, които са по-склонни към тактически сделки, Березин препоръча няколко, включително скъсяване на биткойна и залагане, че падащата доходност на облигациите ще повлече американския долар по-ниско спрямо японската йена. Березин очаква, че доходността на 10-годишните държавни облигации може да падне до 3%, ако неговият сценарий за рецесия се осъществи, докато целевата лихва на федералните фондове може да бъде намалена до 2%.

За сравнение, 10-годишният лихвен процент на държавните облигации беше 4,34% към петък, докато целевата лихва на фондовете остава в диапазона от 5,25% и 5,5%.

От своя страна главният стратег на JP Morgan, Марко Коланович, потвърди целта си за S&P 500, която призовава индексът да спадне с повече от 23% от настоящите нива до края на годината.

Скритите разходи за притежание на собствен дом в САЩ нарастват главоломно

Скритите разходи за притежание на собствен дом в САЩ нарастват главоломно

Допълнителното към ипотеките, останалите домови разходи само за няколко години са се увеличили с 26 на сто

Според средногодишната прогноза на JPM, публикувана тази седмица, инвестиционната банка очаква умерен растеж на американската икономика през втората половина на 2024 г.

Мечият сценарий на инвестиционната банка за акциите се основава на идеята, че мегакапитализациите, които доведоха до голяма част от ралито на пазара през изминалата година, ще се изправят пред все по-висока летва, за да впечатлят инвеститорите с печалбите и прогнозите си.

Позиционирането на инвеститорите и оценките за тези имена вече изглеждат разтегнати, според Коланович. Това означава, че в един момент търговията с изкуствен интелект, която задържаше пазара, трябва да се обърне - и когато това се случи, S&P 500 трябва да види голямо отдръпване.

Американските акции се потопиха в червено в петък следобед, като S&P 500 и Nasdaq Composite се бореха в опита си да завършат първата половина на 2024 г. на рекордно високи нива. Всеки от двата индекса губеше повече от 0,1%, докато Dow Jones Industrial Average DJIA се понижи с 0,3%.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.